Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Θερμομονωτική Επάρκεια Κτιρίου και Άρθρο 4. του Ν.4122/2013


petertz

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Διαβάζοντας ξανά το Ν.4122/2013 και συγκεκριμένα το άρθρο 4 εξάγω το συμπέρασμα ότι για κτίριο βιομηχανίας ή προσθήκης κτιρίου βιομηχανίας (και γενικά για κτίρια της παραγράφου 7 του ίδιου άρθρου) δεν απαιτείται μελέτη θερμομονωτικής επάρκειας και μελέτη θέρμανσης ή ψύξης.

 

Έχει κάποιος άλλος κάποια άποψη επί του θέματος;;;;;

 

Ευχαριστώ πολύ.........

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μόλις πήγα να αναφέρω την απάντηση από το ΥΠΕΚΑ στο παρόμοιο θέμα που υπάρχει στο φόρουμ και με πρόλαβες, οπότε το γράφω εδώ

 

Ερώτηση

 

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν σε αγροτική αποθήκη (αποθήκευση σιτηρών) απαιτείται Θερμομονωτική Επάρκεια. 

 

Ευχαριστώ

 

Απάντηση ΥΠΕΚΑ

Δεν απαιτείται έλεγχος θερμομονωτικής επάρκειας  για τη χρήση που αναφέρεστε (παρ. 7 του άρθρου 4 του Ν. 4122/2013)

 

Διαβάζοντας το εν λόγω άρθρο και σύμφωνα με την παραπάνω απάντηση συμπεραίνω ότι ούτε για βιομηχανίες απαιτείται θερμομονωτικη επάρκεια

Link to comment
Share on other sites

Οι αποθήκες δε χρειάζονται έλεγχο θερμομονωτικής επάρκειας.

Οι βιομηχανίες όμως χρειάζονται και απαιτείται η θέρμανσή τους.

 

Petertz διάβασε και την 3η εγκύκλιο οικ. 2021 / 14-06-2012:

<<8. Για όλες τις περιπτώσεις που εξαιρούνται από την υποχρέωση εκπόνησης ΜΕΑ, αλλά δεν εξαιρούνταν από την εφαρμογή των διατάξεων του Κανονισμού Θερμομόνωσης Κτιρίων (ΚΘΚ), εξακολουθεί να υφίσταται η υποχρέωση ελέγχου θερμομονωτικής επάρκειας, σύμφωνα με τις απαιτήσεις του ΚΕΝΑΚ και των σχετικών ΤΟΤΕΕ και της εφαρμογής της, ως αυτόνομης μελέτης.>>

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο σημείο έρχονται η εγκύκλιος με τον νόμο σε σύγκρουση;

Ο 4122 <<αντικαθιστά>> τον 3661.

Τα περί θερμομονωτικής επάρκειας που αναφέρει η εγκύκλιος δεν αναιρούνται από τον Ν4122.

Ο νέος νόμος σου λέει ποια κτίρια εξαιρούνται από υποχρέωση υποβολής ΜΕΑ. Δεν καταργεί την απαίτηση θερμομόνωσής τους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας το άρθρο 4 του Ν.411/2013 εξάγεται το συμπέρασμα αυτό; Αυτό μας απασχολεί....Γενικά θεωρώ πως ο Νόμος έχει ανώτερη ισχύ από διευκρινιστική εγκύκλιο σε παλιότερο νόμο και εγκυκλίους. Συνεπώς και με όλο το σεβασμό hkamp νομίζω από δημοσιεύεως του νόμου και εφόσον αυτός τίθεται σε ισχύ έχει υπόσταση.

 

Την εγκύκλιο που αναφέρεις την έχω ήδη διαβάσει και σε ευχαριστώ.

 

Οπότε το κρίσιμο είναι αν διαβάζοντας το άρθρο αυτό εξάγεται το συμπέρασμα μη υποχρέωσης μελέτης θερμομονωτικής επάρκειας. Γενικά εγώ τάσσομαι με το zio7 και αυτά που του είπαν από το ΥΠΕΚΑ

Link to comment
Share on other sites

petertz δεν έχω ιδέα τι είπανε στον zio7 από το ΥΠΕΚΑ.

Αυτονόητο είναι ότι ο νόμος έχει ισχύ. Οι εγκύκλιοι δεν είναι νόμοι. Ερμηνεύουν τους νόμους.

Αυτό που σου λέει όμως ο Ν4122 είναι ακριβώς ότι σου έλεγε και ο Ν3661 για το συγκεκριμένο θέμα.

<<Εξαιρούνται από τις ελάχιστες απαιτήσεις ενεργειακής απόδοσης που καθορίζονται από τον ΚΕΝΑΚ τα εξής κτίρια >>.

Δε λέει ότι θα μείνουν αμόνωτες βιομηχανίες, εκκλησίες, κτίρια με <50 τμ κ.ά.

Link to comment
Share on other sites

Από το ΥΠΕΚΑ μου είπαν ότι και ο Peterz "ο Νόμος έχει ανώτερη ισχύ από διευκρινιστική εγκύκλιο σε παλιότερο νόμο και εγκυκλίους."

 

Ο Ν4122 αναφέρει στο άρθρο 4 παράγραφος 3:

 

"3. Θεσπίζονται ελάχιστες απαιτήσεις ενεργειακής απόδοσης για τα δομικά στοιχεία του κελύφους και τα τεχνικά συστήματα, που επηρεάζουν σημαντικά την ενεργειακή απόδοση του κτιρίου, λαμβάνοντας υπόψη τα βέλτιστα από πλευράς κόστους επίπεδα."

 

Και στην παράγραφος 7 γράφει

 

"Οι ελάχιστες απαιτήσεις δεν εφαρμόζονται στις εξής περιπτώσεις..."

 

Από τα παραπάνω θεωρώ ότι δεν εφαρμόζονται και τα ελάχιστα όρια της θερμομόνωσης με ΚΕΝΑΚ για τις εξαιρέσεις. Άλλωστε όλες οι εξαιρέσεις δεν θα έχουν και θέρμανση. Και μάλιστα προς επιβεβαίωση των συμπερασμάτων μου αναφέρει στην ίδια παράγραφο

 

 

στ) μεμονωμένα κτίρια, με συνολική ωφέλιμη επιφάνεια μικρότερη από πενήντα τετραγωνικά μέτρα (50 τ,μ.), για τα οποία ισχύουν μόνο οι ελάχιστες απαιτήσεις που αφορούν σε δομικά στοιχεία του κτιριακού κελύφους.

Edited by zio7
Link to comment
Share on other sites

Τι τους ρώτησες zio7 και σου είπαν ότι έχει <<ανώτερη ισχύ>> ο νόμος;

Αυτό είναι αυτονόητο. Τα υπόλοιπα όμως δεν είναι.

 

Ωραία. Μην εφαρμόζεις θερμομόνωση σε εκκλησία ή κτίριο <50 τμ. Ούτε να τα θερμάνεις.

Εγώ κάνω άλλη ανάγνωση του νόμου.

Link to comment
Share on other sites

Τους ανέφερα την εγκύκλιο και μου έδωσαν την παραπάνω απάντηση. Για τα κτίρια που είναι κάτω από 50 τ.μ. όπως γράφει και στον νόμο επιβάλλεται να κάνεις θερμομονωτικη επάρκεια.

 

στ) μεμονωμένα κτίρια, με συνολική ωφέλιμη επιφάνεια μικρότερη από πενήντα τετραγωνικά μέτρα (50 τ,μ.), για τα οποία ισχύουν μόνο οι ελάχιστες απαιτήσεις που αφορούν σε δομικά στοιχεία του κτιριακού κελύφους.

 

Με την έκφραση εξαιρούνται οι ελάχιστες απαιτήσεις ενεργειακής απόδοσης στις περιπτώσεις "α" έως  "στ" άλλα στην  περίπτωση "στ" δεν εξαιρούνται οι ελάχιστες απαιτήσεις που αφορούν σε δομικά στοιχεία του κτιριακού κελύφους, μας οδηγεί στο συμπέρασμα ότι στις περιπτώσεις  "α" έως  "ε" δεν χρειάζεται θερμομονωτική επάρκεια με προδιαγραφές ΚΕΝΑΚ (οπότε λογικά από τη στιγμή που ο Κ.Θ.Κ. αντικαταστάθηκε απο την θερμομονωτική επάρκεια δεν απαιτείται καθόλου μόνωση)

Edited by zio7
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.