Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσυμπλήρωση κωδικών παρακρατηθέντων φόρων 603-604 (Ε1), Δήλωση 2014


Recommended Posts

 

Ουτε στο δικό μου Ε1 είναι προσυμπληρωμένα τα ΦΕΜ.

 

 

.....και ούτε πρόκειται ποτέ να συμπληρωθούν (τουλάχιστον για φέτος )

 

 

Αρα δεν εχει λογο να μην κανει την ηλ. υποβολλη της βεβαιωσης. Ειναι 10sec υποθεση.

 

 

Να δεις εμένα πόσοι με διαβεβαίωναν οτι έστειλαν τα αρχεία κα τελικά αποδείχθηκε ότι .........(μη συνεχίσω )

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικα μεχρι σημερα δεν εχουν μπει οι παρακρατησεις 3% στον 603. Μιλαω για τις παρακρατησεις εργολαβου που κανουμε οι ιδιοι στον εαυτο μας οπου εστειλα βεβαιωση και οριστικη δηλωση.

 

 

Τους εχω στειλει μηνυμα αλλα απαντηση καμια.....!!!

 

Τους πηρα τηλεφωνο (στο taxisnet) και η κοπελα που μιλησα μου ειπε οτι ''πρωτη φορα'' το ακουει και δε μπορεσε να μου δωσει απαντηση και μου ειπε οτι θα το προωθησει σε αλλο τμημα και θα με παρουν αυτοι....!!!

 

Ε1 δεν θελω να στειλω αν δεν λυσω αυτο το θεμα μιας και ειναι αρκετα τα λεφτα που γλιτωνω με τις παρακρατησεις και ειναι και το 55% επιπλεον...!!

 

Σκεφτομαι μηπως περασω τις παρακρατησεις στον κωδικο 601 ως προκαταβλητεοι και γινει η μειωση απο εκει....

 

Υπαρχει καμια αλλη σκεψη απο καποιον συναδελφο που αντιμετωπιζει το ιδιο προβλημα?

Edited by koulosb
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικά με τα ΦΕΜ. Σε ποιο κουτάκι τα βάζουμε, στο 601 όπως πάντα ή στο 611? Ή μήπως και στα δύο?

 

 

 

 

Στον κωδικό 601 . Ο κωδικός 611 χρησιμοποιείται για να αναγράψουμε τις διαφορές οταν εχουμε διαφορετικά ποσά στις βεβαιώσεις που εχουμε ανά χείρας και στους προσυμπληρωμένους κωδικούς της δήλωσης  (μικρότερα στους προσυμπληρωμένους κωδικούς και περισσότερα στις βεβαιώσεις).

Link to comment
Share on other sites

 

Στον κωδικό 601 . Ο κωδικός 611 χρησιμοποιείται για να αναγράψουμε τις διαφορές οταν εχουμε διαφορετικά ποσά στις βεβαιώσεις που εχουμε ανά χείρας και στους προσυμπληρωμένους κωδικούς της δήλωσης  (μικρότερα στους προσυμπληρωμένους κωδικούς και περισσότερα στις βεβαιώσεις).

 

Οποτε Σωτηρη στον 611 μπορω να γραψω τις παρακρατησεις που δε μου περνανε στον 603?

Link to comment
Share on other sites

Οποτε Σωτηρη στον 611 μπορω να γραψω τις παρακρατησεις που δε μου περνανε στον 603?

 

 

Aν αυτός που παρακράτησε δεν ανεβάσει ηλεκτρονικά βεβαίωση στο taxis, ωστε να εμφανισθεί το σχετικό ποσό στον 603 , δεν έχεις άλλη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για να μην ανοιγω νεο θεμα.

 

Ενα προβλημα το οποιο εχει και αλλος συναδελφος, μηπως ετυχε και σε κανεναν ακομα.

 

Συμπληρωνω τον κωδικο 601 (ΦΕΜ), μου βγαζει σφαλμα το ποσο ειναι μεγαλυτερο απο αυτο που εχει η ΔΟΥ.

Παιζω με το ποσο προς τα κατω, καπου εκει στα 1000Ε το δεχεται.

 

Τσεκαρω τις καταχωρησεις για ΦΕΜ που πληρωθηκαν το 2013 και ΟΚ.

Πηγαινω στη ΔΟΥ και αυτοι εχουν τα ιδια.

 

Στελνω τη δηλωση και με παει για ελεγχο.

Μου λεει να στειλω ΦΕΜ, Παρακρατησεις κτλ σε μια διευθυνση στην Αθηνα.

 

Το ιδιο προβλημα ειχε και αλλος φιλος.

Εχει στειλει απο 25/5 τα απαιτουμενα και ακομα δεν εχει εκκαθαριστει.

 

Εχει τυχει σε κανεναν αλλο?

Link to comment
Share on other sites

 

 

Το ίδιο και σε εμένα χθές . Απο όσες δηλώσεις μηχανικών έστειλα ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΗ εβγαλε αυτό το μήνυμα και θέλει να στειλουμε τα αντίγραφα των δηλώσεων προκαταβολής στο ΜΟΣΧΑΤΟ για έλεγχο .

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.