Μετάβαση στο περιεχόμενο

[A10] Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής αρχείων του 4178


Recommended Posts

Για ευκολία παραθέτω το άρθρο 51 (προθεσμίες ν. 4495 και 4178) και το άρθρο 52 (παράταση Ο.Α) του τελικού νομοσχεδίου.

Η συνέχεια για τις παρατάσεις Ν. 4178 και Ν. 4495 εδώ

 

ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ- ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΩΝ.pdf

Edited by Pavlos33
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω κάποιες ξεχασμένες δηλώσεις σε επεξεργασία στον 4178.

Εκανα δοκιμή και μια την προχώρησα σε αρχική. Μου έβγαλε παράβολο και ΤΕΕ.

Βέβαια με λήξη πληρωμής το 2017.

Αλλά και στον 4495 όταν το προχωρώ σε αρχική η λήξη των παραβόλων  είναι το 2019

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σύντομη διευκρίνηση

Δηλώση 4178 σε οριστική με ανεβασμένα αρχεία στην οποία ήθελα να ανεβάσω κάτι επιπλέον σήμερα.

Το σύστημα έκανε τα δικά του και το αρχείο βρέθηκε σε λάθος πεδίο.

Να ανεβάσω ένα επεξηγηματικό σημείωμα στο ίδιο πεδίο για το λάθος ή υποχρεωτικώς να γυρίσω τη δήλωση
με αίτημα σε υπαγωγή και να ακυρώσω το υποβλήθεν στο λάθος πεδίο αρχείο?

Δεν έχω δώσει ποτέ βεβαίωση για τη συγκεκριμένη δήλωση

Link to comment
Share on other sites

Μην ασχολείσαι. Το σύστημα γενικώς κάνει τα δικά του και ειδικά τις τελευταίες μέρες σπάει νεύρα. Ανέβασέ το απλώς και στη σωστή θέση και τέλος.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 17/7/2020 at 10:51 ΜΜ, techlab said:

Θα ήθελα να ρωτήσω στο σημείο που αναγράφεται ότι Σε κάθε περίπτωση, δεν επιτρέπεται η ολοκλήρωση της διαδικασίας υπαγωγής για ακίνητα της κατηγορίας 5 του άρθρου 9 του ν. 4178/2013 μετά τις 30 Σεπτεμβρίου 2020. τι εννοεί?

Ότι μέχρι τις 30/9 θα πρέπει να έχουν υποβληθεί τα σχέδια ακινήτων κατηγορίας 5 που έχουν υπαχθεί στο Ν.4178/13 ή ότι μέχρι τις 30/9 θα πρέπει η κατάσταση των δηλώσεων αυτών να είναι οριστική και όχι αρχική υπαγωγή?

Υπάρχει κάποια διευκρίνηση για το παραπάνω ερώτημα?

Το ΤΕΕ δεν γνωρίζει/δεν απαντά και η απάντηση ήταν να επικοινωνήσουμε με το Υπουργείο

Η διατύπωση "ολοκλήρωση της διαδικασίας υπαγωγής"  παραπέμπει σε οριστικοποίηση ή περαίωση που στον Ν.4178 μπορεί να γίνει και χωρίς τα αρχεία. 

Στην αρχή του άρθρου που είναι ξεκάθαρο ότι αφορά τις προθεσμίες των αρχείων αναφέρει "ολοκληρώσει την ηλεκτρονική υποβολή των απαραίτητων δικαιολογητικών"

 

Link to comment
Share on other sites

On 9/9/2020 at 11:47 ΠΜ, Μέρσα said:

Υπάρχει κάποια διευκρίνηση για το παραπάνω ερώτημα?

Το ΤΕΕ δεν γνωρίζει/δεν απαντά και η απάντηση ήταν να επικοινωνήσουμε με το Υπουργείο

Η διατύπωση "ολοκλήρωση της διαδικασίας υπαγωγής"  παραπέμπει σε οριστικοποίηση ή περαίωση που στον Ν.4178 μπορεί να γίνει και χωρίς τα αρχεία. 

Στην αρχή του άρθρου που είναι ξεκάθαρο ότι αφορά τις προθεσμίες των αρχείων αναφέρει "ολοκληρώσει την ηλεκτρονική υποβολή των απαραίτητων δικαιολογητικών"

 

Είχα στείλει τον Ιούλιο ερώτημα στο ΤΕΕ και μου απάντησαν τηλεφωνικά ότι δεν ισχύει ότι πρέπει να υποβληθούν τα σχέδια και ότι αποτελεί λανθασμένη διατύπωση. Ακριβώς όμως τι εννοεί δεν μπόρεσε να μου το επεξηγήσει γιατί προφανώς ούτε αυτός ήξερε. Πιθανολογώ ότι δεν θα δίνεται να κάνεις αλλαγές σε τετραγωνικά κτλ γιατί μετά τις 30/9 δεν μπορούν να τακτοποιηθούν αυθαιρεσίες κατηγορίας 5 και γι΄αυτό έχει έτσι διατυπωθεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/9/2020 at 6:03 ΜΜ, techlab said:

Είχα στείλει τον Ιούλιο ερώτημα στο ΤΕΕ και μου απάντησαν τηλεφωνικά ότι δεν ισχύει ότι πρέπει να υποβληθούν τα σχέδια και ότι αποτελεί λανθασμένη διατύπωση. 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αυτό έχω κατανοήσει και το βρίσκω και πιο λογικό..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.