Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[A10] Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής αρχείων του 4178


Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Στις περαιωμένες δηλώσεις του 4495 το 5φυλλο αναφέρει και στον τίτλο "Βεβαίωση περαίωσης" και πιο κάτω στην κατάσταση ότι η δήλωση είναι περαιωμένη.

Δήλωση του 4178 που ανέλαβε συνάδελφος γράφει στην πρώτη σελίδα "Βεβαίωση
περαίωσης της διαδικασίας υπαγωγής" αλλά πιο κάτω "Κατάσταση Δήλωσης: Οριστική υπαγωγή". Ὀλα έχουν πληρωθεί και όλα τα δικαιολογητικά έχουν ανέβει σύμφωνα με τον ίδιο. Δεν θα έπρεπε να είναι όπως στον 4495 "Κατάσταση Δήλωσης: Περαιωμένη"; Χρειάζεται κάποια επιπλέον ενέργεια;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, 993cc said:

Καλησπέρα

 

Στις περαιωμένες δηλώσεις του 4495 το 5φυλλο αναφέρει και στον τίτλο "Βεβαίωση περαίωσης" και πιο κάτω στην κατάσταση ότι η δήλωση είναι περαιωμένη.

Δήλωση του 4178 που ανέλαβε συνάδελφος γράφει στην πρώτη σελίδα "Βεβαίωση
περαίωσης της διαδικασίας υπαγωγής" αλλά πιο κάτω "Κατάσταση Δήλωσης: Οριστική υπαγωγή". Ὀλα έχουν πληρωθεί και όλα τα δικαιολογητικά έχουν ανέβει σύμφωνα με τον ίδιο. Δεν θα έπρεπε να είναι όπως στον 4495 "Κατάσταση Δήλωσης: Περαιωμένη"; Χρειάζεται κάποια επιπλέον ενέργεια;

Δεν υπάρχει στον 4178 κατάσταση 'περαιωμένη' μόνο οριστική υπαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα , έχω δήλωση  στον 4178 σε υπαγωγή. Ο ιδιοκτήτης έχει πληρώσει εφαπαξ το πρόστιμο απο το 2014. Πάω τώρα να το κανω υπαγωγή ώστε να προχώρήσει σε οριστική και μου ξαναβγάζει να πληρώσει το παράβολο και μάλιστα 1000 ευρώ!!! ξέρει κανείς γιατί....?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ελεγξε αν έχεις αλλάξει τα εμβαδά από την αρχική υποβολή. Οταν πχ αρχικά έχεις καταχωρήσει μέχρι 50 τμ χώρους το παράβολο θα ήταν 500 ευρώ. Αν στη συνέχεια έχεις προσθέσει και άλλο εμβαδόν τότε οταν πατάς το κουμπί για την υπαγωγή αυτό θα επαναυπολογίσει το πρόστιμο. Εκεί λοιπόν αν έχεις μεγάλη αύξηση στο εμβαδόν που έχεις καταχωρήσει θα σου επανεκδόσει επιπρόσθετο παράβολο.

Edited by Vasili
Link to comment
Share on other sites

¨Οχι δεν τα έχω πειράξει τα τετραγωνικά...απλά αν'εβασα το ένα αρχείο που μου υπολειπόταν που ήταν η αμοιβή μου και το έκανα υποβολή...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Γνωρίζει κάποιος αν οι δηλώσεις κατ.5 του 4178 έχουν προθεσμία 30/9 να είναι σε οριστική υπαγωγή; Προκύπτει από κάπου αυτό;

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Elena Stefanaki said:

¨Οχι δεν τα έχω πειράξει τα τετραγωνικά...απλά αν'εβασα το ένα αρχείο που μου υπολειπόταν που ήταν η αμοιβή μου και το έκανα υποβολή...

Υπάρχει το ενδεχόμενο να έχει περίεργη συμπεριφορά λόγω υπερβολικού φόρτου αυτές τις μέρες. Όμως τα 'εξτρα παράβολα τα έβγαζε όταν προσθέταμε εμβαδά μετά την υπαγωγή. Να στο πω με παράδειγμα να δεις αν κάτι σχετίζεται με το δικό σου:

Ξεκινάμε μια νέα δήλωση και με συνολικό εμβαδόν αυθαιρεσιών 48 τ.μ. Γίνεται αρχική υποβολή, εκδίδεται το παράβολο και το πληρώνει και μετά γινεται υποβολή > υπαγωγή. Εκεί αν για α - β λόγους καταχωρήσουμε παραπάνω εμβαδόν και παμε πχ στα 150 τμ τότε όχι μόνο θα επαναπροσδιοριστεί το πρόστιμο αλλά θα εκδοθεί και νέο παράβολο ανάλογα με τις κατηγορίες που έθετε ο 4178. Επειδή η δήλωση είναι παλιά, έλεγξε μη τυχόν έχει καταχωρηθεί κάτι κατά λάθος και σου αυξάνει έτσι τα εμβαδά. Δε μπορώ να σκεφτώ άλλο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.