Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[A10] Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής αρχείων του 4178


Recommended Posts

Δήλωση του 4178 σε οριστική, που εκ παραδρομής δηλώθηκε κατηγορία 5 ενώ είναι 4, μπορεί να επιστρέψει σε υπαγωγή με αίτηση στο σύστημα;Το έχει κάνει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μπορεί. Ο 4178 έληξε. Μόνο μετά από μεταφορά της δήλωσης στον 4495....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

α)δεν πήρε παράταση ....το ανέβασμα των αρχείων για 4178;

β) δηλαδή τροποποίηση στον 4178 δεν μπορούμε να κάνουμε; πχ διόρθωση τετραγωνικών; ή αφαίρεση ΦΚ;

Link to comment
Share on other sites

@gio~Οι προθεσμίες αφορούν την ανάρτηση των αρχείων για τις δηλώσεις του 4178. Δεν υπάρχει παράταση για την τροποποίηση των δηλώσεων του νόμου αυτού.

Edited by Forefather
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άλλο είχες γράψει... Σε εκείνο σου είχα απαντήσει... Άλλα γράφεις τώρα.... Ευτυχώς ήρθε ο συνάδελφος κι έβαλε τα πράγματα σε μια σειρά!

Link to comment
Share on other sites

Δήλωση σε οριστική υπαγωγή του ν.4178/13. (κατ.4) παραβολο πλήρωμένο μέχρι 03.11.2017

-Αν το μόνο που θέλω να κάνω είναι να ανεβάσω κάποιο σχέδιο για αντικατάσταση κάποιου άλλου. Μπορώ;

-Αν, ναι , επηρεάζεται η δήλωση;

-Φαντάζομαι η μεταφορά σε υπαγωγή, μόνο για αυτό επιτρέπεται;, και ίσως επηρεάσει την δήλωση (επιτροπές, προθεσμίες κτλ).

Ευχαριστώ

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

έχετε δίκιο συνάδερφε που με διόρθωσες, αναθεωρώντας περί του σχολίου μου μπορεί να σβηστεί. 

Edited by Arche
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλη την ομάδα!

Μάλλον είμαι εκτός θέματος, αλλά δεν βρήκα αντίστοιχο θέμα.. και ήθελα διευκρίνηση για τις καταλητικές ημερομηνίες των αρχείων του ν.4178:

Έως 08.02.2021 είναι δηλώσεις του 4178 με παράβολο μέχρι και 31.12.2015?

Οι δηλώσεις με παράβολο μέχρι και 31.12.2016 πάνε 08.05 .2021 και μέχρι 31.12.2017 πάνε 08.08.2021?

Σωστά το έχω καταλάβει?

 

Επεξεργασία: Σωστό, από το ενημερωμένο άρθρο 99 βάσει ν.4643/2019

 

Edited by Μέρσα
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά - καλή χρονιά. 

Ήθελα να ρωτήσω, σε δηλώσεις που εχω στον 4178 προς έκδοση οικοδομικής άδειας και η άδεια έχει εκδοθεί πρέπει να υποβληθούν και τα υπόλοιπα δικαιολογητικά ή αρκεί το έντυπο της άδειας? Έχω ανεβάσει το έντυπο της άδειας και έχω φτάσει τη δήλωση σε οριστική υπαγωγή. Το σύστημα όμως μου γράφει υπολειπόμενα αρχεία 10 για παράδειγμα. Είναι υποχρεωτικό ή είναι bug του συστήματος? Υποτίθεται πως για να βγεί η άδεια έχει γίνει έλεγχος των δικαιολογητικων. Δεν θα μου έκανε κόπο να τα ανεβάσω απλά έχω δώσει τους φακέλλους στους πελάτες και δεν εχω ολα τα δικαιολογητικά.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

@Gschoinas

Έχεις μία δήλωση του 4178 σε οριστική υπαγωγή αλλά δεν έχεις ανεβάσει δικαιολογητικά. Βεβαίως είναι υποχρεωτικό να ανεβούν και υπάρχει προθεσμία γι' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.