Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[A10] Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής αρχείων του 4178


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Στην προσπάθειά μου να μεταφέρω μία δήλωση του Ν.4014/2011 στον Ν.4178/2013 μου πέταξε ως αρχείο που πρέπει να υποβληθεί εκ νέου ένα αρχείο που ανήκει στην κατηγορία "Τομές".

 

Διαβάζοντας το νόμο παρατήρησα ότι εκεί που απαριθμεί τα αντίγραφα των σχεδίων της οικοδομικής άδειας  (§ 6 Άρθρου 11) ενώ παντού έχει γενική: «τοπογραφικού διαγράμματος», «διαγράμματος κάλυψης», «κάτοψης»,  στο «τομή» δεν έχει γενική.

 

Μήπως αυτό σημαίνει ότι πρέπει να φτιάξουμε σχέδιο τομής δικό μας και δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε αυτό της οικοδομικής άδειας;

 

 

Edit: Άκυρο, κατάλαβα για ποιο λόγο μου έβγαλε «τομές». Είχα βάλει στο Ν.4014/2011 μία νέα κάτοψη, αλλά είχα χρησιμοποιήσει την τομή της οικοδομικής άδειας, οπότε το σύστημα "έβλεπε" ότι έχω καταθέσει κάτοψη, αλλά όχι τομή.

 

Δε σχετίζεται με το νόμο. Και στις τομές βάζουμε (προφανώς) αντίγραφα της οικοδομικής άδειας.

Edited by Kathanas
Link to comment
Share on other sites

7.στα αρχιτεκτονικά σχέδια (κατόψεις,τομές,τοπογραφικό,διάγραμμα) προσθέτουμε τις αυθαιρεσίες π.χ. με κόκκινο στυλό και από δίπλα σφραγίζουμε-υπογράφουμε,σκανάρουμε, υποβάλλουμε, σωστά?

 

 Βολεύει κατά αυτόν τον τρόπο? 

 

Το ρωτάω 

διότι αρχικά ψηφιοποιώ τα εγκεκριμένα σχέδια,

τα κάνω align στο Cad

και μετά εισάγω ως block (εντός του εγκεκριμένου σχεδίου)

την πραγματική υφιστάμενη κατάσταση.

 

Εκτός και αν η υφιστάμενη κατάσταση είναι πολύ διαφορετική από την εγκεκριμένη

οπότε εισάγω το block της αποτύπωσης δίπλα από το εγκεκριμένο. (Γιατί αν έβαζα το ένα πάνω στο άλλο δεν θα διαβαζόταν τίποτα).

 

Ούτε σφραγίζω ούτε υπογράφω

(ούτως ή άλλως για ψηφιακή εργασία πρόκειται η οποία εισάγεται και ψηφιακά στο σύστημα από τον συγκεκριμένο χρήστη ο οποίος ταυτίζεται πάντα με τον μελετητή).

Εισάγω και το δικό μου πινακάκι (κάθε σχέδιο καταλήγει να έχει δύο πινακάκια, ένα του εγκεκριμένου με τις σφραγίδες και τις θεωρήσεις της υπηρεσίας και ένα το δικό μου πινακάκι χωρίς σφραγίδα και υπογραφή μου).

Τέλος κάνω εκτύπωση ως pdf.

 

Πως σας φαίνεται? 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε οικοδομή με ημιϋπόγειο, ανώγειο και 1ο όροφο, ως μέγιστο αριθμό ορόφων θα βάλουμε 2 ή 3? Το ημιϋπόγειο θα το θεωρήσουμε όροφο?

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε καποια πληροφορηση αν μελλοντικα θα υπαρχει η δυνατοτητα διαγραφης αρχειων που εχουμε ανεβασει?

πχ. σε μια δηλωση εχω ανεβασει Κατοψη εκει που λεει αναθεση........ :smile:

πχ. Θα ηθελα να σβησω αρχεια σε μια δηλωση 4014 που στη συνεχεια προσθεσα μια λοιπη παραβαση...

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε καποια πληροφορηση αν μελλοντικα θα υπαρχει η δυνατοτητα διαγραφης αρχειων που εχουμε ανεβασει?

πχ. σε μια δηλωση εχω ανεβασει Κατοψη εκει που λεει αναθεση........ :smile:

πχ. Θα ηθελα να σβησω αρχεια σε μια δηλωση 4014 που στη συνεχεια προσθεσα μια λοιπη παραβαση...

δηλαδη εισαι σε ολοκληρωμενη υπαγωγη?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εισαι σε ολοκληρωμενη υπαγωγη?

 

Ναι.

Καποιος συναδελφος ειπε σε προηγουμενη σελιδα οτι το "ελυσε το θεμα" κανοντας αιτημα να γυρισει η δηλωση του σε προσωρινη υπαγωγη.

Αλλος τροπος δεν υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και αλλος τροπος,εκτος αυτου που ηδη αναφερεις

ανεβασε και δευτερο αρχειο,ονομαζοντας το ως ορθη επαναληψη

το ειχα διαβασει εδω στο φορουμ για τον 4014

μου φαινεται ορθο ως σκεψη

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς να μας επιβεβαιώσει αν τα δικαιολογητικά που ανεβάζουμε στο ηλεκτρονικό σύστημα παίρνουν κάποια ηλεκτρονική υπογραφή ή κάτι τέτοιο; Ειδάλλως, θα πρέπει όλοι να ακολουθάμε την τακτική της αναφοράς πάνω στο σχέδιο των στοιχείων. Ποιο το νόημα της ηλεκτρονικής υποβολής τότε; Δε μας φτάνει το ζόρι μας σαν επαγγελματίες, έχουμε και τους συμβολαιογράφους να μας κάνουν ανάκριση με ύφος λόρδου και καρδιναλίου αν έχουμε υποβάλλει ηλεκτρονικά τα σχέδια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.