Μετάβαση στο περιεχόμενο

[A10] Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής αρχείων του 4178


Recommended Posts

Για τις δύο περιπτώσεις που αναφέρεις αρκεί το "σωστό" Ε9 του ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Ιασονα σε εμενα απαντησες;

Αφου εχει ξεχωριστο πεδιο για το Ε9, το ξανα ανεβαζουμε στα δημοσια  εγγραφα ή αεροφωτογραφιες;

Και επισης η δευτερη απορια μου ηταν αν ανεβαζετε παντα εκτος της αδειας και το  αποσπασμα ρυμοτομικου!

Link to comment
Share on other sites

 

Ιασονα σε εμενα απαντησες;

 

Ναι.

'Ενα "σωστό" Ε9, δηλαδή, ένα Ε9 με τα σωστά τ.μ. του ακινήτου είναι το καλύτερο δημόσιο έγγραφο. Δηλαδή, έκλεισε π.χ. ένας εξώστης, προσθέτουμε τα τ.μ. αυτού στα νόμιμα τ.μ. του ακινήτου (στο Ε9 του ιδιοκτήτη) κι έχουμε το αποδεικτικό δημόσιο έγγραφο.

Αν δε έχει και ένα "ωραίο" έτος κατασκευής του ακινήτου (παραδίπλα) έχουμε ταυτοχρόνως και αποδεικτικό παλαιότητας (αν το επιθυμούμε).

 

Και ναι, ανεβάζουμε πάλι το Ε9 στο "πεδίο" που λες, όταν αυτό αποτελεί το αποδεικτικό μας στοιχείο.

"Απόσπασμα ρυμοτομικού" πάντα υπάρχει στο τοπογραφικό διάγραμμα, που ανεβάζουμε.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Μια ερώτηση..αν ξέρει κάποιος!

Σε μεταφορά δήλωσης από το Ν.4014 στο Ν.4178 στην υποβολή αρχείων, τι βάζουμε εκεί που ζητάει 2. Υ.Δ. ιδιοκτήτη (N.4178/13 άρθρο 11 παρ.2)?

Γιατι στον Ν.4014 είχαμε μόνο την Υ.Δ. ανάθεσης του ιδιοκτήτη..

Απαιτείται: α)νέα Υ.Δ. ιδιοκτήτη (με τον παλιό ή τον νέο ιδιοκτήτη?), β)το αφήνουμε κενό ή γ)κάτι άλλο?

Στην Υ.δ. ιδιοκτήτη ανεβάζουμε την Υ.Δ. εξουσιοδότησης του μηχανικού από το site του ΤΕΕ: http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/auth4178/Exousiodotisi.pdf

Όσον αφορά στο θέμα για το ποιον ιδιοκτήτη θα γράψεις, νομίζω αυτόν που πληρώνει τελευταίος για να ολοκληρωθεί η υπαγωγή, δηλ. αυτός που διεκπεραιώνει τη διαδικασία της τακτοποίησης του αυθαιρέτου, εάν τα πλήρωσε όλα ο παλιός, η Υ.Δ. θα γίνει στο όνομά του. Μου έτυχε ίδια περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Την πάτησα κι εγώ με τη σειρά προτεραιότητας του "uploading" και νόμιζα ότι πατώντας την τελίτσα δίπλα από το αντίστοιχο δικαιολογητικό ανεβάζεις αυτό που επιλέγεις...

Τι εννοείς συνάδελφε? Πρέπει να ανέβουν με τη σειρά που εμφανίζονται στο σύστημα? Και εγώ νομίζω ότι επιλέγεις ποιο δικαιολογητικό θέλεις να ανεβάσεις και το ανεβάζεις. Είσαι σίγουρος ότι πρέπει να γίνει με τη σειρά?

Link to comment
Share on other sites

Στην κατάσταση "οριστικής υπαγωγής" ίσως γίνεται αυτό, εκτός εάν οφείλεται σε λάθος μου χειρισμό (??). Μήπως γνωρίζει κανείς σε τι κλίμακα πρέπει να είναι το τοπογραφικό και τα αρχιτεκτονικά ή αρκεί να υπάρχει πλήρης διαστασιολόγηση χωρίς να χρειάζεται συγκεκριμένη κλίμακα ? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ανεβάζω τα αρχιτεκτονικά σε 1:50 και τα τοπογραφικά 1:100 ή 1:200 ή μεγαλύτερη βέβεια, ανάλογα με το μέγεθος του οικοπέδου. Και πλήρη διαστασιολόγηση. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο, δε νομίζω όμως. 

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση που θα εχει σιγουρα σχολιαστει:

H προθεσμια υποβολης αρχειων Β' φασης ΣΥΜΠΙΠΤΕΙ με την προθεσμια ενταξης στον νομο.

Δεν είναι προφανες ότι θα παρει παραταση η Β' φαση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.