Μετάβαση στο περιεχόμενο

[A10] Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής αρχείων του 4178


Recommended Posts

καλά ρε ΙΑΣΟΝΑ και leton

δηλαδή   λέτε  να μην ξέρει το  TEE ότι η εισφορά του καταργήθηκε!! 

και πρέπει ντε και καλά  να του το θυμίσουμε εμείς (και μάλιστα δεκάκις ή εκατοντάκις κλπ)?? 

 

Ναι, έτσι είναι!!!! Καμμιά φορά υπάρχουν "πράγματα" που δεν θέλουμε να ξεχάσουμε.... Εσένα δεν σου έχει τύχει;;;;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλά ρε ΙΑΣΟΝΑ και leton

δηλαδή   λέτε  να μην ξέρει το  TEE ότι η εισφορά του καταργήθηκε!! 

και πρέπει ντε και καλά  να του το θυμίσουμε εμείς (και μάλιστα δεκάκις ή εκατοντάκις κλπ)?? 

 

υ.γ προσωπικά πιστεύω ότι αμοιβές (κατάθεση αμοιβής στο ΤΕΕ ή  ΑΠΥ μετά την κατάργηση της κατάθεσης)

υποβάλλονται μεν στο σύστημα ΤΕΕ αλλά στην πράξη αποτελούν αρχείο του ΥΠΕΚΑ 

και προφανώς θα συνοδεύουν τα στοιχεία της ρύθμισης εφ' όρου ζωής του αυθαιρέτου

Προφανώς και γνωρίζει το ΤΕΕ ότι η εισφορά του καταργήθηκε αλλά συνεχίζει να τη ζητάει με την ελπίδα ότι όλο και κάποιος που δεν έχει ενημερωθεί θα τσιμπήσει και θα πάει να την πληρώσει. Οι υπόλοιποι που γνωρίζουμε ότι καταργήθηκε η εισφορά γιατί να μπούμε στη διαδικασία να στείλουμε άλλο δικαιολογητικό? Πιστεύω ότι και το σημείωμα του ΙΑΣΟΝΑ και πολύ τους είναι που το στέλνουμε γιατί πάλι χάνουμε 1-2 λεπτά από το χρόνο μας για να υπενθυμήσουμε στο ΤΕΕ κάτι που το γνωρίζει ήδη αλλά δεν το εφαρμόζει. Στο άρθρο 11 του 4178 όπου αναφέρονται όλα τα δικαιολογητικά, δεν λέει πουθενά για αμοιβές, εισφορές, καταθετήρια κλπ. Πρόκειται δηλαδή καθαρά για αυθαίρετη απαίτηση του ΤΕΕ. Κανονικά θα έπρεπε να μην ανεβάζουμε τίποτα στο συγκεκριμένο πεδίο και ας τολμούσε οποιοσδήποτε να ζητήσει τα ρέστα.

Τώρα θα μου πεις αφού ανεβάζω που ανεβάζω το σημείωμα του ΙΑΣΟΝΑ γιατί δεν ανεβάζω αντί αυτού την ΑΠΥ? Επειδή, σε ένα πεδίο που παράνομα ζητείται κάτι που έχει καταργηθεί, θέλω να ανεβάσω το ελάχιστο δυνατό. Αφού κάνω τη δουλειά μου και ένα άχρηστο κομμάτι "χαρτί" (σημείωμα), γιατί να ανεβάσω την ΑΠΥ που είναι φορολογικό μου στοιχείο? Δεν μου την ζητάει το taxis και θα τη ζητήσει το ΤΕΕ? Δεν είμαστε με τα καλά μας. Άσε που δεν προκύπτει και από πουθενά η ΑΠΥ. "Αμοιβή μηχανικού" λέει το πεδίο οπότε κάποιος μπορεί πολύ σωστά να υποθέσει ότι εννοεί να σκανάρουμε την ίδια την αμοιβή, δηλαδή τα χαρτονομίσματα. Για να μην σπάω το κεφάλι μου λοιπόν με το τι εννοεί το ΤΕΕ, για να μην χάνω χρόνο με σκαναρίσματα και για να μην τους καλομαθαίνω ανεβάζοντας πράγματα που δεν είναι της αρμοδιότητάς τους, τους στέλνω αυτό το κωλοσημείωμα. Δεν τους αξίζει τίποτα περισσότερο. :)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

"Αμοιβή μηχανικού" λέει το πεδίο οπότε κάποιος μπορεί πολύ σωστά να υποθέσει ότι εννοεί να σκανάρουμε την ίδια την αμοιβή, δηλαδή τα χαρτονομίσματα.

Εγώ θα σκανάρω τις αμοιβές μετά τις εκλογές σε δραχμές :mrgreen:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημερα. Εγώ μεχρι πριν απο κάποιο διάστημα κατεθετα όλες τις αμοιβές οποτε εχω τις αποδειξεις της εθνικής και αυτές καταθέτω ανεξάρτητα ποσού. Με τα σχέδια όποτε κανετε καινουρια πως τα περνάτε? Export to pdf από το autocad? Και αν ναι κανετε καποια ιδιαίτερη διαμόρφωση σελίδας?

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω από τις οδηγίες του ΤΕΕ που έιχαν δοθεί στον παλιότερο νόμο 4014.

post-2272-0-39940600-1420361155_thumb.jpg

post-2272-0-25383200-1420361165_thumb.jpg

post-2272-0-84831800-1420361227_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Οποτε στη δημιουργια pdf αρχείων όσων δουλεύουν autocad επιλεγετε κλιμακα 1:100 στη δισμόρφωση κ προσαρμόζετε το χαρτι ώστε να χωράει?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά στα pdf που φτιάχνω εγώ χρησιμοποιώ κλίμακες 1:50 και 1:100 τα οποία εκτυπώνονται και στις αντίστοιχες κλίμακες, δηλαδή δεν τις προσαρμόζω στο χαρτί αλλα το κριτήριο είναι να τυπώνονται με την σωστή κλίμακα.

Edited by akis73
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα σήμερα με ΤΕΕ (για το θέμα των παραστατικών αμοιβής μηχανικού και τι υποβάλουμε).

Η απάντηση ήταν:

1) ναι, δεν ισχύουν οι κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ (...προφανώς το γνωρίζουν και οι ίδιοι...)

2) Υποβάλουμε στο σύστημα παραστατικά κατάθεσης αμοιβής στην ΕΤΕ όπως παλιά, όπου δεν γίνονται κρατήσεις

3) Οι κρατήσεις υπέρ ΤΣΜΕΔΕ/ΕΜΠ ισχύουν όπως ξέρουμε, δηλ. επί της νόμιμης (βγαίνει κάπου 48ευρώ)

Από τη συζήτηση με τον υπάλληλο που μου απάντησε για το θέμα της άσκοπης κατάθεσης της αμοιβής στην ΕΤΕ, η γνώμη του ήταν ότι μπορούμε να υποβάλουμε και τα ΑΠΥ/ΔΠΥ

Αυτά, από ΤΕΕ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.