Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[A10] Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής αρχείων του 4178


Recommended Posts

Και εγώ ποτέ δεν είχα πρόβλημα, πρέπει όπως λέει ο Βαγγέλης να κάνεις αντιγραφή/επικόλληση (όχι επισύναψη του αρχείου στο email) των στοιχείων από το word στο εμαιλ σβήνοντας τις περιπτώσεις που δεν έχουν εφαρμογή στο συγκεκριμένο αίτημά σου.

 

Επίσης θα πρέπει να γράψεις το είδος του αιτήματος και στον τίτλο του email πχ. '11111111 επιστροφή σε υπαγωγή' για να το δούνε.

 

Σε αντίθετη περίπτωση ίσως δεν διεκπεραιώνουν

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει μόνο αν λόγω ειδικότητας (π.χ Α.Μ κλπ)

δεν έχεις το δικαίωμα υπογραφής, οπότε πρέπει να περάσεις 

συνεργάτη π.χ Α.Τ.Μ ή Π.Μ ή Π.Υπ ή Τ.Τ.Ε

 

Το πρόβλημα είναι ότι η ιδιοκτήτρια μου παρουσίασε εξαρτημένο τοπογραφικό και εγώ τώρα δεν ξέρω αν πρέπει να βάλω τη συνάδελφο ΑΤΜ στο έργο... Μήπως έτσι δημιουργώ πρόβλημα; Το τοπογραφικό δεν έγινε ως μέρος της τακτοποίησης, αλλά αρκετά νωρίτερα. 

Ο συνεργάτης μηχανικός, αφού φαίνεται ως συμμετέχων στη τακτοποίηση δεν θα πρέπει να παρουσιάσει και δικαιολογητικά όπως αμοιβές κλπ;;;

Link to comment
Share on other sites

Αν μπει ο συνάδελφος ΑΤΜ στην ομάδα έργου της συγκεκριμένης δήλωσης αυθαιρέτου τότε ναι πρέπει να πληρωθούν και οι αντίστοιχες κρατήσεις.

 

Διαφορετικά αν έχει πληρωθεί με ξεχωριστή αμοιβή επισυνάπτεις ηλεκτρονικά το τοπογραφικό και στα σχόλια αναγράφεις ότι ο ΑΤΜ έχει πληρωθεί βάσει ξεχωριστού έργου στο σύστημα αμοιβών (με α/α τάδε κλπ...) και έχει πληρώσει τις αντίστοιχες κρατήσεις βάσει του έργου αυτού.

 

Τουλάχιστον αυτό έχω κάνει εγώ σε παρόμοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ υφίσταται έργο... Ο ΑΤΜ κλήθηκε από τον ιδιοκτήτη σε άσχετο χρόνο για να αποτυπώσει το οικόπεδο... Τί έκανε, αν πληρώθηκε, αν έκοψε ΑΠΥ κλπ δεν ξέρω και δεν με νοιάζει... Ο πελάτης μου μου παρέδωσε ένα τοπογραφικό... Πρέπει να το αμφισβητήσω;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το θέμα είναι αν χρειάζεται πλέον και τοπογραφικό. Εγώ προσωπικά είχα 2 περιπτώσεις από ν.4014 που ενώ χρειαζόταν (εκτός σχεδίου με οικ. άδεια) τώρα...δεν χρειάζεται. Αλλά θα τα επισυνάψω ούτως ή άλλως.

 

Αν πάντως στην περίπτωσή σου χρειάζεται τοπογραφικό, τότε κάπως πρέπει να πληρωθεί, είτε με ξεχωριστό έργο είτε να μπει ο ΑΤΜ στην ομάδα έργου της δήλωσης του αυθαιρέτου.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ υφίσταται έργο... Ο ΑΤΜ κλήθηκε από τον ιδιοκτήτη σε άσχετο χρόνο για να αποτυπώσει το οικόπεδο... Τί έκανε, αν πληρώθηκε, αν έκοψε ΑΠΥ κλπ δεν ξέρω και δεν με νοιάζει... Ο πελάτης μου μου παρέδωσε ένα τοπογραφικό... Πρέπει να το αμφισβητήσω;

δεν είναι θέμα αμφισβήτησης ή μη

Το πρόβλημα προκύπτει από το ότι το σύστημα ΤΕΕ δεν σου επιτρέπει να προχωρήσεις

και να υποβάλλεις το δικαιολογητικό  "τ.δ" ολοκληρώνοντας τα απαιτ αρχεία 

αν δεν βάλεις συνεργάτη  με το αντίστοιχο δικαίωμα σύνταξης του (Α.Τ.Μ ή Υπομ ή Τ.Τ.Ε)

 

Δηλαδή εν ολίγοις παράλογα μεν

αλλά δεν λαμβάνει υπόψη  την περίπτωση σου (έτοιμου τ.δ  σε άλλο χρόνο και.. πιθανά και από άλλο λόγο) 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα: Σε εκτός σχεδίου αυθαίρετη κατοικία δεν χρειάζομαι έλεγχο η/μ σωστά; Το ίδιο και σε υπόγειο με οικοδομική άδεια που απο αποθήκη έγινε διαμέρισμα;

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που η χρήση είναι κατοικία δεν χρειάζεται η τεχνική έκθεση για τα η/μ. Λογικά δεν θα πρέπει να στα ζητάει ούτε στα απαιτούμενα αρχεία, τσέκαρέ το.

Link to comment
Share on other sites

Υπόγειο που μετατράπηκε σε δύο διαμερίσματα, περνάω την μετατροπή του υπογείου σε ένα φύλλο καταγραφής, την διαμερισμάτωση σε άλλο φύλλο καταγραφής ως λοιπή παράβαση, το ξαμπάζωμα και τις υπόλοιπες πολεοδομικές παραβάσεις σε τρίτο φύλλο καταγραφής και μου βγάζει: - ΦΚ: Σε ΦΚ με "ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3" δεν επιτρέπεται η δήλωση καμίας άλλης παράβασης.

Link to comment
Share on other sites

Δες κι εδώ:

http://www.michanikos.gr/topic/36419-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CE%B4%CE%B7%CE%BB%CF%8E%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF%CE%BD-4014-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-4178-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CE%B5%CF%81/page-59

 

αλλά μπορείς και να κάνεις αναζήτηση με το λεκτικό "Σε ΦΚ με "ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3" δεν επιτρέπεται η δήλωση καμίας άλλης παράβασης"

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.