Μετάβαση στο περιεχόμενο

[A10] Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής αρχείων του 4178


Recommended Posts

Ήρθα για λίγο, οπότε δες τα παρακάτω.

 

 

 

 

·         Στην παράγραφο 13 καταργεί τις διατάξεις των παραγράφων 1, 2 και 3 του άρθρου 2 του β.δ. της 30/31.5.1956 που έλεγαν:

1. Οι αναθέτοντες εις τους εν τη παρ. 1 του προηγούμενου άρθρου μελέτας, οι αναφερόμενοι εις το άρθρο 2 του Ν.Δ/τος της 15/17.10.1927 "περί εκδικάσεως των εξ αμοιβών των εργασιών Πολιτικών Μηχανικών, Αρχιτεκτόνων κλπ. διαφορών μεταξύ τούτων και πελατών", ως τούτο ετροποποιήθη δια του άρθρου 1 του Α.Ν. της 19/23.11.35 "περί τροποποιήσεως και ερμηνείας του από 30.4.1926 Ν.Δ/τος "περί εκδικάσεως των εξ αμοιβών εργασιών Πολιτικών Μηχανικών, Αρχιτεκτόνων κλπ. διαφορών μεταξύ τούτων και πελατών", υποχρεούνται όπως καταθέτωσι κατά το εφεξής οριζόμενα εις το Τ.Ε.Ε. ή τον υπό τούτου εξουσιοδοτούμενον το σύνολον της οφειλομένης παρ' αυτών προς τους εν τη παρ. 1 του προηγούμενου άρθρου αναφερομένους αμοιβής μελέτης, ως αύτη κατά τα άνω καθωρίσθη υπό αρμοδίας Κρατικής Υπηρεσίας ή του Τ.Ε.Ε., στερούμενοι του δικαιώματος όπως καταβάλλωσι την αμοιβήν απ' ευθείας εις τους δικαιούχους.

2. Οι εν τη παρ. 1 του προηγούμενου άρθρου αναφερόμενοι και ανεξαρτήτως ποσού αμοιβής δικαιούνται απολήψεις τμηματικής πληρωμής ίσης προς το ποσόν του αναλογούντος φόρου επιτηδεύματος εις την ανατεθείσαν μελέτην υπολογιζομένης βάσει του οριστικού πίνακος αμοιβής. Η τμηματική αύτη πληρωμή καταβάλλεται υπό του οφειλέτου εις το Τ.Ε.Ε. "

3.  Ο οφειλέτης υποχρεούται να καταβάλλη εις το Τ.Ε.Ε. το υπόλοιπον της αμοιβής μετά την αφαίρεσιν του εν τω προηγουμένω εδαφίω φόρου επιτηδεύματος και των τυχόν κατά την διάρκειαν της εργασίας κατατιθεμένων εις το Τ.Ε.Ε. προκαταβολών επί της αμοιβής.

Η καταβολή γίνεται εντός 15 ημερών από της περαιώσεως ή της παραδόσεως εις αυτόν της συντελεσθείσης μελέτης εφ' όσον δεν χρήζει περαιτέρω εγκρίσεως παρά δημοσίας αρχής, ή χρήζει μεν τοιαύτης εγκρίσεως, δεν ητήσσατο όμως ο οφειλέτης ταύτην εντός της ως άνω προθεσμίας των 15 ημερών. Αιτηθείσης της εγκρίσεως της μελέτης εντός της ως άνω προθεσμίας παρά του υποχρέου εις την καταβολήν της αμοιβής ιδιώτου ή Νομικού Προσώπου Δημοσίου ή Ιδιωτικού Δικαίου η αμοιβή καταβάλλεται εις το Τ.Ε.Ε. μετά την έγκρισιν της μελέτης και προ της εκδόσεως της απαιτουμένης αδείας προς εκτέλεσιν των περί ών η μελέτη εργασιών, εις άς δε περιπτώσεις δεν απαιτείται η χορήγησις τοιαύτης αδείας μετά την έγκρισιν της μελέτης υπό της αρμοδίας Αρχής και προ της παραδόσεως αυτής εις τον υπόχρεον προς καταβολήν της αμοιβής" (αντικ. της παρ. 3 του άρθρου 2 από το άρθρο 1 του Β.Δ. 188/66, ΦΕΚ Α' 45). "

 

Δηλαδή καταργεί τις διατάξεις που υποχρεώνουν τον πελάτη να καταθέσει την αμοιβή στο ΤΕΕ ή την Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος αντί να δώσει την αμοιβή κατευθείαν στον δικαιούχο. Δηλαδή πλέον ο πελάτης μπορεί να δώσει κατευθείαν την αμοιβή στον μηχανικό (με τους φορολογικούς περιορισμούς βέβαια περί συναλλαγών)

 

Εγώ ανεβάζω την ΑΠΥ και άντε γεια.

 

Αν δε διαβάζουν αυτοί τους (ας πούμε)  νόμους, εγώ το κάνω...

 

όπου παώ σε υπηρεσία πάντως πάω με το ΦΕΚ μαζί για κάθε θέμα και δε μου λένε τίποτα.

 

Τους το πετάω στα μούτρα

Link to comment
Share on other sites

οπως δημοσιευσε και ο thodoris4 ,επισυνάπτω το newsletter του ΤΕΕ...(16-4-2014),

για παραταση υποβολής των αρχείων στο τέλος του νόμου...

Δικαιολογητικά τέλος του Νόμου.pdf

Edited by mixyak790
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ήθελα απλά να ρωτήσω το αρχείο "αεροφωτογραφίες ή δημόσια έγγραφα" εμφανίζεται στα απαιτούμενα δικαιολογητικά όταν δηλώσεις παλαιότητα, στο αρχείο "φωτογραφίες" τι ανεβάζετε απλές φωτογραφίες του ακινήτου ή εδώ είναι που πρέπει να αναζητήσω αεροφωτογραφίες για να αποδείξω ότι είμαι προ τις 28/7/2011? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

"αεροφωτογραφίες ή δημόσια έγγραφα" είναι απαιτούμενο είτε ζητάς παλαιότητα είτε όχι...

"φωτογραφίες" είναι οι φωτογραφίες του ακινήτου

 

 Υ.Γ. οι αεροφωτογραφίες που μας έταξε το τεε για να αποδείξουμε το προ 28-7-2011, που είναι???

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα εμφανίζεται πάντα λοιπόν σαν προαπαιτούμενο αρχείο για να αποδείξω ότι είμαι πριν τις 28/7/2011. Αν έχω βέβαια κάποιο επίσημο έγγραφο δεν χρειάζομαι αεροφωτογραφία αν δεν έχω και χρειάζομαι από που την προμηθεύομαι? Δεν πρέπει να περιμένουμε να ανοίξει η εφαρμογή διάθεση α/φ στη σελίδα του τ.ε.ε.? 

Link to comment
Share on other sites

Για τις αεροφωτογραφίες παλαιότητας πάντως που ζητάει το σύστημα και για τις μεταφορές του 4014 να πω κάτι.

 

Θυμάμαι σε συγκέντρωση του ΥΠΕΚΑ για τον 4178 που ο Αλεξιάδης είχε απαντήσει σε έναν ότι οι δηλώσεις με 4014 που υπέβαλαν σαν δικαιολογητικό παλαιότητας μόνο ΥΔ ιδιοκτήτη (το διάστημα μεταξύ έναρξης του 4014 και της παύσης της διάταξης από το ΣΤΕ νομίζω) θα είναι καλυμμένες και για μεταφορά στον 4178 χωρίς πρόσθετο αποδεικτικό παλαιότητας ! Και θυμάμαι που λέγαμε πολλοί πόσο σκανδαλώδες είναι αυτό !

 

Τώρα βλέπω ότι για όλες τις μεταφορές 4014 απαιτούνται δημόσια έγγραφα παλαιότητας....

 

Να δω τι θα κάνουν αυτοί με τις σκέτες ΥΔ ιδιοκτήτη....!

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Να δω τι θα κάνουν αυτοί με τις σκέτες ΥΔ ιδιοκτήτη....!

 

Ότι θα κάνουν και αυτοί με τις σκέτες αεροφωτογραφίες !

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα στους συμπασχοντες  κ καλη Ανασταση

Στις περιπτωσεις αναλυτικου (περιφραξεις,διαμορφωσεις,κλπ) η στις ΑΧ υπογειων τι αριθμο οροφων δηλωνουμε κ χρειαζεται ΔΕΔΟΤΑ για να υποβαλλουμε αρχεια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.