Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[A10] Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής αρχείων του 4178


Recommended Posts

Να ρωτησω κατι χαζο....

Οι συναδελφοι που εχουν ασχοληθει με τη Β' Φαση ανεβαζοντας αρχεια στο συστημα, εχουν πληρωσει τις εισφορες υπερ ΤΣΜΕΔΕ στην τραπεζα?

Η, δεδομενης της παρατασης υποβολης αρχειων περιμενετε στο τελος, μπας και καταργηθει και αυτη η εισφορα, οπως υπερ ΤΕΕ?

 

Με τα μεχρι τωρα δεδομενα ισχυει το 2% υπερ ΤΣΜΕΔΕ και 1% υπερ ΕΜΠ κανονικα οπως τα ξεραμε?

Link to comment
Share on other sites

Το συζητάμε κατά καιρούς. Ό,τι θέλει ο καθένας. Εγώ τα έχω πληρώσει τα 50ρικα σε όσες δηλώσεις έχω για να ξεμπερδεύω.

 

Ξέρω πάντως πολύ κόσμο που δεν είχε πληρώσει ούτε καν του 4014 και δεν ασχολείται...!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κύριοι,

Μια σύντομη απορία, έχω μεταφέρει δηλώσεις από τον 4014 στις οποίες δεν είχα βάλει ΔΕΔΟΤΑ και τώρα δεν μου το συμπεριλαμβάνει στον αριθμό των απαιτούμενων εγγράφων για πληρότητα...

Ξέρει κανείς που ωφείλεται αυτό;

Εγώ πρέπει να τις ανεβάσω υποχρεωτικά παρόλο που δεν μου το ζητάει ή ανεβάζω μόνο τα τικαρισμένα κουτάκια και είμαι ΟΚ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κύριοι,

Μια σύντομη απορία, έχω μεταφέρει δηλώσεις από τον 4014 στις οποίες δεν είχα βάλει ΔΕΔΟΤΑ και τώρα δεν μου το συμπεριλαμβάνει στον αριθμό των απαιτούμενων εγγράφων για πληρότητα...

Ξέρει κανείς που ωφείλεται αυτό;

Εγώ πρέπει να τις ανεβάσω υποχρεωτικά παρόλο που δεν μου το ζητάει ή ανεβάζω μόνο τα τικαρισμένα κουτάκια και είμαι ΟΚ;

 

Συμπληρώνοντας την απάντηση του Νικ έχε υπόψη ότι ο νόμος για τις κατηγορίες 1 κι 2 δεν απαιτεί ΔΕΔΟΤΑ. Αν συστημικά ζητούνται, τότε ανεβάζεις ενημερωτικό σημείωμα με παραπομπή στο άρθρο του νόμου, ότι δεν απαιτείται. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα το τσεκάρω...
Ωστόσο στον νόμο στο τμήμα των ΔΕΔΟΤΑ έχει αυτό το "για κάθε αυθαίρετη κατασκευή" και γι αυτό το θεώρησα δεδομένο ότι πρέπει να βγαίνει ΔΕΔΟΤΑ σε κάθε περίπτωση...

Θα κοιτάξω λίγο καλύτερα... Και πάλι ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Σε δηλωση αυθαιρετου η οποια ειναι σε κατασταση οριστικης υπαγωγης χωρις να εχει αποσταλει κανενα δικαιολογητικο εχει προκυψει αλλαγη αρχικου ιδιοκτητη χωρις ομως να υπαρχει υ.δ. του αρχικου ιδιοκτητη για να σταλει. Μπορουμε να βαλουμε υ.δ. αρχικου ιδιοκτητη με σημερινη ημερομηνια ή πρεπει να γινει αλλαγη στοιχειων ιδιοκτητη στο συτημα? Και αν ναι μπορει να γινει αλλαγη στοιχειων ιδιοκτητη στο συστημα κατοπιν αιτησης για επαναφορα της δηλωσης σε καταστση αρχικης υποβολης? Να σημειωθει πως το προστιμο ειναι εξοφλημενο.

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα πρόσφατα, αλλαγή στοιχείων και επαναφορά της δήλωσης σε υπαγωγή κάτοπιν ηλεκτρονικού αιτήματος πλέον. Ο λόγος ήταν μεταβίβαση του ακινήτου λόγω πώλησης.

 

Στα σχόλια της δήλωσης γράψε τον αριθμό του συμβολαίου και τα στοιχεία του παλιού ιδιοκτήτη. Δεν χρειάζεται υ/δ.

 

Την διαδικασία περιγράφει άλλωστε έτσι και το ΤΕΕ στις οδηγίες που είχε δώσει.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα πρόσφατα, αλλαγή στοιχείων και επαναφορά της δήλωση σε υπαγωγή κάτοπιν ηλεκτρονικού αιτήματος πλέον. Ο λόγος ήταν μεταβίβαση του ακινήτου λόγω πώλησης.

 

Στα σχόλια της δήλωσης γράψε τον αριθμό του συμβολαίου και τα στοιχεία του παλιού ιδιοκτήτη. Δεν χρειάζεται υ/δ.

 

Την διαδικασία περιγράφει άλλωστε έτσι και το ΤΕΕ στις οδηγίες που είχε δώσει.

Ευχαριστω για την απαντηση Ακη. Η υ.δ. ιδιοκτητη δεν ειναι στα υποχρεωτικα δικαιολογητικα του 4178? Αν στειλω υ.δ. του αρχικου ιδιοκτήτη με σημερινη ημερομηνια ειναι λαθος? Αυτος τακτοποιησε με 4178.  Την περιγραφη του ΤΕΕ που την βρισκω? Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγίες για την αλλαγή ιδιοκτήτη στο παρακάτω έγγραφο του ΤΕΕ στην σελ. 8:

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/auth4178

 

Στην περίπτωσή μου είχα ήδη υ/δ του προηγούμενου ιδιοκτήτη και για την ανάθεση της τακτοποίησης και για τις παραβάσεις οπότε δεν πήρα νέα υ/δ απλά στα σχόλια της δήλωσης έγραψα παλιό ιδιοκτήτη και αρ. συμβολαίου.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.