Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[A10] Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής αρχείων του 4178


Recommended Posts

Καλησπέρα και σένα Άκη, το έχω κάνει και .mdi , κατεβαίνει στα 22Mb αλλά δεν μετατρέπεται σε .pdf

H μετατροπή σε jpg πως γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά την κάνω με Photoshop ίσως έχει και άλλο τρόπο. Αν η φωτογραφία έχει πολύ μεγάλη ανάλυση ίσως αρκεί να ζουμάρεις στο επίμαχο σημείο και μετά να 'κόψεις' την φωτογραφία ώστε να μικρύνει ακόμα και σε tiff.

Link to comment
Share on other sites

Η' μπορεί να "κοπεί" ένα σχετικώς μεγάλο τμήμα της (που δεν ενδιαφέρει).....

 

Ίσως ο συνάδελφος προσπαθεί να την ανεβάσει ολόκληρη προκειμένου να φαίνεται κάποια σφραγίδα (από ΓΥΣ ενδεχομένως). Υπάρχει και η δυνατότητα με κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας πχ photoshop να μειωθεί η αρχική ανάλυση της φωτογραφίας και μετά να γίνει αποθήκευση σε άλλο τύπο αρχείου. 

 

Έχω κάνει κόψιμο με το tool "corp", αλλά το κομένο τμήμα όταν αποθηκεύεται περιέργως δεν περιέχει τίποτα !!!  μήπως εγώ κάτι έκανα στραβό , δεν ξέρω.

 

Πάντως αν γινόταν έτσι θα κατέληγα στην κομένη έστω κι αν δεν φαίνεται η σφραγίδα της Γ.Υ.Σ .  Ε!  αν αμφισβητήσουν ας μας καλέσουν να δείξουμε  το cd

 

Σας ευχαριστώ και τους τρεις συναδέλφους

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

Βασικά τώρα το πρόσεξα...

Όταν κάνεις υποβολή με επιλογή την έκπτωση του 20%, πότε δε σου λέει το σύστημα πόσο είναι το ποσό του προστίμου μετά την έκπωση του 20%.

Περιμένει να πληρώσεις πρώτα παράβολο και ανταποδοτικό ποσοστό.

Δεν θα έπρεπε όμως;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Δεν τη λέει. Σχεδίασε σε κλασσική κλίμακα αρχιτεκτονικών (1:50).

Αν θυμάμαι καλά στο ν. 4014/11 έγραφε για κλίμακα 1:100, αλλά αυτός ο νόμος μας τελείωσε.

Link to comment
Share on other sites

Τα αρχεία για δηλώσεις του 4014 που περάσανε στον 4178, όπως και αυτά του 4178, πρέπει να ανεβούν στο σύστημα μέχρι και δύο χρρόνια μετά το τέλος του 4178,

 

δηλαδή Ιανουάριο 2018 ή δεν έχω καταλάβει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημέρα,

 

στο λογισμικό στην υποβολή αρχείων δε ζητάει σχέδια όψεων σε κτίρια χωρίς οικοδομική αδεια.  Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και με τον αναλυτικό για τις παραβάσεις.

Τι κάνω δεν τα ανεβάζω καθόλου ή τα ανεβάζω τα πρώτα ως επισυναπτόμενα με το σχέδιο κάτοψης και το δεύτερο ως επισυναπτόμενο στην τεχνική έκθεση αντίστοιχα ?

Ποια είναι η γνώμη σας και για τα δυο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.