Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[A10] Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής αρχείων του 4178


Recommended Posts

Ουτε εγω εχω ανεβάσει όψεις γιατί δε ζητούσε, αλλα μια συναδελφος μου πε οτι ανεβαζει και τις επισυναπτει με τα υπολοιπα σχεδια και είπα να ρωτήσω.

 

Όσο για τον αναλυτικό που υπολογίζονται οι παραβάσεις, τον ανεβάζετε με την τεχνική έκθεση ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

anpap,

Ναι στην τεχνική έκθεση ή και ξεχωριστά όπως λέει ο akis73. Εγώ τα σημεία του αναλυτικού που χρησιμοποιώ τα αναφέρω επιπροσθέτως και στο σχέδιο δίπλα στην παράβαση.

Link to comment
Share on other sites

Γνωστός μου, εντελώς νέος μηχανικός με ρωτάει πώς να αρχίσει τις δηλώσεις αυθαιρέτων.

Έχω ξεχάσει κι εγώ, για να μπαίνεις στο σύστημα αμοιβών και στο σύστημα αυθαιρέτων του ΤΕΕ κάνεις κάποια δήλωση ή οι υπηρεσίες σου παρέχονται αυτόματα με το που γίνεσαι μέλος του ΤΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πότε ανεβάζεις όψεις?

Ποτέ με βάσει τα δικαιολογητικά του Νόμου. Δεν βρίσκω και ιδιαίτερο νόημα μια που ανεβάζουμε φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Γνωστός μου, εντελώς νέος μηχανικός με ρωτάει πώς να αρχίσει τις δηλώσεις αυθαιρέτων.

Έχω ξεχάσει κι εγώ, για να μπαίνεις στο σύστημα αμοιβών και στο σύστημα αυθαιρέτων του ΤΕΕ κάνεις κάποια δήλωση ή οι υπηρεσίες σου παρέχονται αυτόματα με το που γίνεσαι μέλος του ΤΕΕ;

αν εχει τους κωδικους για να μπεις...τοτε οκ εισαι. Πες του να κανει δοκιμη να μπει και θα καταλαβεις τι ζηταει. Αν δεν τους εχει...θα τους παρει. εχει οδηγίες στο συστημα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για τακτοποιηση αυθαιρετου.

 Ο ιδιοκτητης εχει προβλημα υγειας για να μπορεσει να υπογραψει υπ.δηλωσεις (ΥΔ) και συμφωνητικα.

1. Ποια απο τα εντυπα χρειαζονται γνησιο υπογραφης; ειναι απαραιτητη το γνωσιο υπογραφης;

2. Υπαρχει καποιος αλλος τροπος για υπογραφη; (όπως πχ εξουσιοδοτηση)

 

3. επισης για μια αλλη περιπτωση που δεν εχω γνησιο υπογραφης και εχω κανει υπαγωγη μπορω να κανω τωρα γνησιο (δηλαδη με ημερομηνια μεταγενεστερη της δηλωσης;)

Link to comment
Share on other sites

Kατά πάσα πιθανότητα απαιτείται ειδικό πληρεξούσιο με σαφή αναφορά στο τι επιτρέπεται να υπογράφει ο ειδικός πληρεξούσιος. Το ρωτάς σε συμβολαιογράφο.

Για το τρίτο ερώτημα, θεωρώ ότι αν έχεις συντάξει ένα ιδιωτικό συμφωνητικό, η θεώρηση του γνήσιου υπογραφής μπορεί να έχει μεταγενέστερη ημερομηνία. Δεν ορίζει κάποιος νόμος ότι η ημερομηνία που το ΚΕΠ βεβαιώνει γνήσιο υπογραφής ταυτίζεται με την ημερομηνία σύνταξης συμφωνητικού ανάθεσης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.