Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[A10] Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής αρχείων του 4178


Recommended Posts

Έχει ξανασυναντήσει κανείς το μήνυμα από το σύστημα του ΤΕΕ: "εχει ενεργοποιηθει περιορισμος προσβασης σε ορισμενες λειτουργιες της εφαρμογης"?

Μου απέρριψε μία αίτηση και όταν πάω να την διορθώσω και να τηνεπανυποβάλω μου εμφανίζει αυτό το μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχουν πολλές συνδρομές προηγούμενων ετών ανεξόφλητες τότε μάλλον αυτός είναι ο λόγος.

 

μην κάνετε οριστικές υπαγωγές αν δεν είναι ανάγκη

Κι εγώ αποφεύγω να κάνω οριστικές υπαγωγές αν δεν απαιτείται για κάποιον σοβαρό λόγο. Η διαδικασία πάντως επιστροφής των δηλώσεων σε υπαγωγή από την καρτέλα των ηλεκτρονικών αιτημάτων είναι πλέον πολύ εύκολη και άμεση. Εμένα μου είχαν επιστρέψει δήλωση σε υπαγωγή αυθημερόν.

Link to comment
Share on other sites

Χρωστάω το 2015 και το 2016 μόνο. Το πρόβλημα ήταν τελικά γενικότερο. Τα συστήματα του ΤΕΕ είχαν μια άσχημη μέρα σήμερα.

 

Όσον αφορά για τις οριστικές υπαγωγές, ενώ η απόρριψη της αρχικής αίτησης έγινε αυθημερόν, η νέα ακόμη εκκρεμεί. Από δευτέρα λογικά. 

 

Edit: Γνωρίζετε μέχρι πότε μπορώ να ανεβάσω τα απαιτούμενα αρχεία στο σύστημα?

Edited by msxoin
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!είμαι σίγουρη ότι έχει συζητηθεί,αλλά λογω χρόνου και πανικού δεν έχω την υπομονή να διαβάσω όλη τη συζήτηση.Έχω καιρό να ασχοληθώ μα τον 4178.Τελικά η  ημερομηνία για να ανεβάσουμε στο σύστημα τα σχέδια κ κτλ, είναι η 8-2-2016;συγνώμη για την επανάληψη....

Link to comment
Share on other sites

8-2-2018 είναι η καταληκτική ημερομηνία υποβολής σχεδίων και λοιπών δικαιολογητικών.

 

Απόφαση 60069 ΦΕΚ 3534/Β/30-12-2014

Άρθρο 1
Η προθεσμία υπαγωγής στις διατάξεις του Ν. 4178/2013 
«Αντιμετώπιση της Αυθαίρετης Δόμησης − Περιβαλλο−
ντικό Ισοζύγιο και άλλες διατάξεις» (Α΄/174), για τις κα−
τηγορίες 1, 2, 4 και 5 του άρθρου 9 του Ν. 4178/2013 
παρατείνεται για δώδεκα (12) μήνες από την λήξη της 
προβλεπόμενης στο άρθρο 28 του Ν. 4178/2013 προ−
θεσμίας, δηλαδή λήγει την 8η−2−2016 με την πάροδο 
συνολικά τριάντα (30) μηνών από τη δημοσίευση του 
Ν. 4178/2013.
Άρθρο 2
Αντικαθίσταται η παράγραφος 1 του άρθρου 2 της 
αριθμ. 2254/30−09−2013 (Β΄/2184) απόφασης του Αναπλη−
ρωτή Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματι−
κής Αλλαγής, όπως ισχύει ως εξής:
«1. Ο μηχανικός υποχρεούται σε εικοσιτέσσερις (24) 
μήνες μετά την καταληκτική ημερομηνία υπαγωγής στις 
διατάξεις του Ν. 4178/2013 να ολοκληρώσει την ηλε−
κτρονική υποβολή των απαραίτητων δικαιολογητικών.»
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η μεταφορά δηλώσεων του ν. 4014/11 ακολουθεί την ισχύουσα νομοθεσία που αφορά στο ν. 4178.

Υ.Γ Δεν αξίζει να αγχώνεσαι για τέτοια θέματα.

Link to comment
Share on other sites

 

Υ.Γ Δεν αξίζει να αγχώνεσαι για τέτοια θέματα.

 

Καλά, μέχρι στιγμής ο 4178 είναι ότι πιο αγχωτικό έχω δουλέψει. Περισσότερο και από υπεύθυνος εργοταξίου.

Εν προκειμένω, προτιμώ να ανεβάζω τα αρχεία το συντομότερο για να μου φεύγει το βάρος/άγχος.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι να σας κάνω μια ερώτηση:

Αν μέχρι τις 8 του Φλεβάρη έχω αιτήσεις σε Υπαγωγή και έχει πληρωθεί ΜΟΝΟ το παράβολο και δεν έχω εκδόσει το τελικο πρόστιμο τι θα γίνει?
Θα κλειδώσει η αίτηση και θα χαθεί το παράβολο, θα μπορώ να τις επεξεργαστώ μετά και να πληρώσει ο πελάτης μου το πρόστιμο, θα μπορώ να προσθέσω μετά τ.μ. και να προκύψουν οι διαφορές?
Επίσης οι πληρωμές των εφάπαξ που θα γίνουν μετά τις 10 Φλεβάρη θα έχουν προσαυξήσεις?

Το ρωτάω γαιτί αν δεν ισχύουν τα παραπάνω θα πρέπει μέχρι τις 8 του Μήνα να έχω ''κλείσει'' όλες τις αιτήσεις και στα καινουργια αυθαίρετα που έβαλα στο σύστημα να έχω προβεί σε ολοκληρωμενο υπολογισμό των τ.μ. και των προστιμων!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.