Μετάβαση στο περιεχόμενο

[A10] Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής αρχείων του 4178


Recommended Posts

Η μια περίπτωση μου που ζητείται το ΔΔΤ και το τοπογραφικό διάγραμμα αδείας υπάρχει μόνο αρχιτέκτονας.

Στην άλλη περίπτωση μου ζητούνται αυτά και επιπλέον η ΤΕ αρμόδιου μηχανικού για ΗΜ όπου και πάλι στην ομάδα υπάρχει μόνο αρχιτέκτονας και δεν ξέρω γιατί ζητάει ΤΕ για ΗΜ.

 

-----------------------------

Ανοίγω όλες τις δηλώσεις που έχω σε εκκρεμότητα και παρατηρώ πως είναι παντού τα ίδια 4 αρχεία "θολά".

Δεν νομίζω πως έχει να κάνει με τις δικές μου δηλώσεις, μπορεί κάποιος ακόμη να ελέγξει τα δικά του;

Edited by sosi
Link to comment
Share on other sites

Για να ζητάει τ.ε για τα η/μ μάλλον έχεις χρήση 'υπηρεσίες'. Οπότε θα χρειαστεί να προσθέσεις στην ομάδα έργου αντίστοιχο συ/νφο μαζί με τις αμοιβές του, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Για την τ.ε. για τα η/μ τα είπαμε.

Για το εξαρτημένο τοπογραφικό χρειάζεσαι μηχανικό κατάλληλης ιδιότητας επίσης.

 

Για το ΔΕΔΟΤΑ, πήγαινε στην καρτέλα 'πρόσθετα στοιχεία΄ και κάνε ενημέρωση τρωτότητας στο σχετικό πεδίο. Αφού είσαι ΑΜ λογικά το υπογράφεις.

 

Για το τοπογραφικό της αδείας, μήπως έχεις κάποια ιδιαίτερη περίπτωση, πχ διαμερισμάτωση ή κατ.1 ή 2; Μπορεί να μην χρειάζεται λόγω ειδικής κατηγορίας.

Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι.. Το πρόβλημα μου είναι πως σε αυτά τα 4 δεν μπορώ να υποβάλλω αρχείο. Διάβασε ξανά το αρχικό μου σχόλιο σε παρακαλώ.

Κάποια απαιτούνται για πληρότητα (αναλόγως τη περίπτωση) αλλά δεν μπορώ να προσθέσω αρχείο..

 

Δεν καταλαβαίνω πως μπορώ να ανεβάσω μια απλή φωτογραφία για να βοηθήσω.

Edited by sosi
Link to comment
Share on other sites

Σωστά κατάλαβε ο συνάδελφος και σωστά σου απαντάει.

Υπάρχουν συγκεκριμένα αρχεία που απαιτούνται για πληρότητα για κάθε τύπο αυθαιρέτου σύμφωνα με το νόμο.

αλλα για να έχεις τη δυνατότητα να τα ανεβάσεις πρέπει στην ομάδα έργου να υπάρχει μηχανικός (φυσικό πρόσωπο όχι εταιρία) της αντίστοιχης ειδικότητας που ορίζεται η οποία φαίνεται και στην καρτέλα υποβολής αρχειων και συγκεκριμένα:

Για Τεχνική Έκθεση Η/Μ -> ΗΜ, ΜΜ, Ναυπ. Μηχ., Μηχ. ΤΕΙ, Ηλεκ. ΤΕΙ

Για ΔΕΔΟΤΑ -> ΠΜ,ΑΜ,ΑΤΜ και Απόφ. ΤΕΙ(ΠΔΕ,ΠΥπ.,ΤΟΠ,Υπ.Υποδομ.,ΠΜΣΥΕ)

Για Τοπογραφικό διάγραμμα οικοδομικής Άδειας -> ΠΜ,ΑΜ,ΑΤΜ, Απόφ. ΤΕΙ(ΠΔΕ,ΠΥπ.,ΤΟΠ,Υπ.Υποδομ.,ΠΜΣΥΕ)

Για Τοπογραφικό ΕΓΣΑ -> ΠΜ, ΑΤΜ, Τοπ. ΤΕΙ

 

Αν προσθέσεις τις ειδικότητες που απαιτούνται στην ομάδα έργου θα δεις ότι δεν θα είναι αχνά και θα μπορείς να ανεβάσεις κανονικα

 

 

 

 

 
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάζεται να ψάχνεσαι 

Αν πας στη σελίδα όπου εμφανίζονται τα αρχεία που απαιτούνται για ανέβασμα

δίπλα (δηλ σε κάθε γραμμή αρχείου) εμφανίζονται και οι ειδικότητες που έχουν το δικαίωμα 

να τα συντάξουν και να τα ανεβάσουν

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να εξηγήσω πως δεν κατάλαβα πως ο akis73 εννοούσε την έλλειψη των αντίστοιχων υπεύθυνων μηχανικών για κάθε υποβολή αρχείου.

Παρ' όλα αυτά η ειδικότητα μου είναι ΑΜ οπότε δεν εξηγείται το πρόβλημα με το ΔΕΔΟΤΑ και το τοπογραφικό αδείας που είναι αυτά που ξεκίνησαν το όλο θέμα.

Αν καταλαβαίνω καλά Kana και danaikaterina εσείς δεν έχετε το ίδιο πρόβλημα στις δικές σας δηλώσεις όσον αφορά αυτά τα δυο (για αρχή) που κανονικά μπορείτε να τα υποβάλετε βάσει της ειδικότητας σας χωρίς την ανάγκη τρίτου;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου και πάλι, απάντησα όμως χθες και επί αυτών των ερωτήσεών σου αλλά μάλλον δεν τα είδες.

 

Τα ξαναγράφω λοιπόν, για το ΔΕΔΟΤΑ δες αν έχεις κάνει ενημέρωση τρωτότητας από την αντίστοιχη καρτέλα. Για το τοπογραφικό δες μήπως είσαι σε ειδική κατηγορία και δεν χρειάζεται να ανέβει ούτως ή άλλως.

 

Πχ αν θυμάμαι καλά αν έχεις αποκλειστικά διαμερισμάτωση, το τοπογραφικό της αδείας δεν απαιτείται να ανέβει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.