Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[A10] Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής αρχείων του 4178


Recommended Posts

Συνάδελφοι, το απόσπασμα ρυμοτομικού ειναι απαραίτητο για το ανέβασμα; Ο νομος αναφέρει "...του στελεχους της οα καθως και απόσπασμα ρυμοτομικου."

 

Στάλθηκε από το Power μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως υπάρχει. Και αυτό ειναι αρκετό. Θεώρησαν όμως σωστό να το ζητουν εξτρα. Στην πολεοδομια στον πειραια τόλμησα να ζητησω στο τοπογραφικό τους όρους δόμησης ακινητου του 65. Ο υπάλληλος μου έδωσε τους σημερινους και μου είπε σιγα μην εχω τους τότε όρους δομησης....

 

Στάλθηκε από το Power μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα αναφέρομαι στις περιπτώσεις που δεν απαιτείται σύνταξη νέου τοπογραφικού, οπότε ανεβάζω όπως είναι της εγκεκριμένης αδείας το οποίο συνήθως δεν έχει απόσπασμα. Επομένως παίρνω από την πολεοδομία νέο απόσπασμα, βάζω το δύο σχέδια σε ένα κοινό pdf και το ανεβάζω πακέτο.

Τώρα κατά πόσο πράττω σωστά, δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Kαλά κάνεις, εγώ ακόμα και σε αυτές τις περιπτώσεις δεν ασχολούμαι καθόλου με αυτό το θέμα....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό το απόσπασμα που μπήκε στα δικαιολογητικά δεν μπορώ να καταλάβω τι νόημα έχει. Αν ο σκοπός τους ήταν να εντοπιστεί το ακίνητο, μάλλον είχαν ξεχάσει ότι εντοπίζεται από το πολύγωνο ψηφιακής εφαρμογής της ΕΚΧΑ. Ή μήπως να φαίνεται το οικοδομικό τετράγωνο που ανήκει το ακίνητο; Ακόμη και αυτό μπορούμε μετά από έρευνα να το δηλώσουμε στην τεχνική μας έκθεση. 

Κατά τη γνώμη μου ακόμη ένα περιττό δικαιολογητικό.

Φυσικά, όπως προαναφέρθηκε, σε περιπτώσεις που απαιτείται τοπογραφικό διάγραμμα, σε περιοχή με ρυμοτομικό, θα υπάρχει πάνω στο τοπογραφικό διάγραμμα το αντίστοιχο απόσπασμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.