Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[A10] Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής αρχείων του 4178


Recommended Posts

Γενική (νέα) προθεσμία υποβολής δικαιολογητικών 4178 είναι αυτό;

Ο νομος λεει 2 χρονια μετα τη ληξη του 4178 με τα μεχρι στιγμης δεδομενα ιουλιος 2019

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σε κτίριο που εχει χρήση τουρισμός έκανα οριστική υπαγωγή πριν βάλω την τεχνική έκθεση μηχανολόγου. Τώρα δεν με αφήνει να την επιλέξω. Γνωρίζει κανείς το γιατί; Μήπως έπρεπε να μπει ο μηχανολόγος στην καρτέλα Συμμετέχοντες Μηχανικοί;

 

Απαντήθηκε από το ΤΕΕ τελικά. Πρέπει όντως να μπει ο αντίστοιχος μηχανικός στην καρτέλα "Συμμετέχοντες Μηχανικοί", οπότε προσοχή σε όποιον έχει αυτή την εκκρεμότητα γιατί πρέπει να γίνει επαναφορά της αίτησης σε υπαγωγή.

Edited by civilpablo
Link to comment
Share on other sites

Είναι αντίστοιχο με την περίπτωση στην οποία υπάρχει απαίτηση για τοπογραφικό, όπου πρέπει να εισαχθεί πολιτικός ή τοπογράφος μηχανικός στην ομάδα έργου.

Link to comment
Share on other sites

οπότε πρέπει να ανεβάσουμε επιπλέον και τα αντίστοιχα ΤΠΥ για τον κάθε μηχανικό και στην αμοιβή μηχανικών να βάλουμε το άθροισμα των αμοιβών όσων συμμετέχουν;

Link to comment
Share on other sites

Ψηφιακό αίτημα θα κάνεις. Θα  υποβληθεί το στέλεχος άδειας για να πάει μετά σε οριστική. Δες στην πλατφόρμα των αυθαιρέτων.

Εχω δήλωση με 2 φύλλα καταγραφής προς έκδοση οικοδομικής αδειας.

Η αδεια νομιμοποίησης έχει ήδη εκδοθεί.

Ανεβάζω τα αρχεία που μου ζητάει λές και έκανα τακτοποίηση + την άδεια νομιμοποίησησς

ή 

κάνω αίτημα απο τα αιτήματα για δυνατότητα μεταβασης σε οριστική υπάγωγη με περιγραφή διακαιολογητικών και γραφω αδεια νομιμοποίησης

ώστε να ανβάσω στο σύστημα μόνον αυτή.?

Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζεις ότι θα ανέβαζες κανονικά + την άδεια

Για να στο πάει σε οριστική θα πρέπει να κάνεις αίτημα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Και τότε πιο το σκεπτικό να γίνει η οριστική υπαγωγη έπειτα από αίτημα? Αφού δε γλιτώνετε η γραφειοκρατια της όλης ιστορίας (αιτήσεις παλαιοτητες δεδοτα κλπ κλπ).

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω για να ελέγξουν ότι όντως βγήκε η άδεια νομιμοποίησης?

Δε θα ήταν λογικό να μπορείς να κάνεις οριστική σε μία υπαγωγή προς έκδοση άδειας και η άδεια να μη βγει ποτε

Link to comment
Share on other sites

Εχω δήλωση με 2 φύλλα καταγραφής προς έκδοση οικοδομικής αδειας.

Η αδεια νομιμοποίησης έχει ήδη εκδοθεί.

Ανεβάζω τα αρχεία που μου ζητάει λές και έκανα τακτοποίηση + την άδεια νομιμοποίησησς

ή 

κάνω αίτημα απο τα αιτήματα για δυνατότητα μεταβασης σε οριστική υπάγωγη με περιγραφή διακαιολογητικών και γραφω αδεια νομιμοποίησης

ώστε να ανβάσω στο σύστημα μόνον αυτή.?

Κατά τη γνώμη μου στο σύστημα θα πρέπει να ανέβει μόνο η άδεια νομιμοποίησης προκειμένου να επιστρέψει σε οριστική υπαγωγή και όχι τα σχέδια αφού αυτά έχουν ήδη κατατεθεί (η μια σειρά) στην αρμόδια Πολεοδομία.

Το σύστημα στην περίπτωση αυτή λειτουργεί σαν "εισπράκτορας" ώστε να βεβαιωθεί το παράβολο για την άδεια και δεν θα έπρεπε να σχετίζεται με τις λοιπές περιπτώσεις τακτοποίησης χωρίς έκδοση άδειας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.