Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[A10] Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής αρχείων του 4178


Recommended Posts

Η άδεια έχει εκδοθεί ήδη. Θα ανεβάσω αρχικα μονο το έντυπο αυτής στο αντίστοιχο πεδίο που νομίζω υπάρχει στα προς υποβολή και ύστερα θα κάνω το αίτημα να μου πάνε την δήλωση σε οριστική. Αν συνεχίζει να μου ζητάει τα υπόλοιπα αρχεία θα τα ανεβάσω καθώς πρόκειται για παλιά περίπτωση που επειδή είχα δει ότι μου ζητούσε ανάθεσεις υπευθυνες δηλώσεις δεδοτα κλπ τα είχα φτιάξει.

Πάντως, με βάση τον νόμο, αν δε κανω καπου λαθος,σε τέτοιες περιπτώσεις μόνο το έντυπο της άδειας υποβάλλεται στο σύστημα.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είχα ρωτήσει παλαιότερα στο ΤΕΕ και μου απάντησαν ότι πρέπει να ανέβουν κανονικά όλα τα προβλεπόμενα γι αυτό και το έγραψα.

Φυσικά συμφωνώ ότι είναι περιττό δεδομένου ότι τα σχέδια προφανώς έχουν κατατεθεί στην άδεια νομιμοποίησης.

Παρόλα αυτά για να ολοκληρωθεί και τυπικά η δήλωση υπαγωγής θα πρέπει να μην φαίνονται υπολειπόμενα αρχεία.

Θα ήταν φυσικά πολύ εύκολο να υπάρχει πρόβλεψη στο σύστημα σε περιπτώσεις που όλα τα φκ είναι προς έκδοση άδειας να απενεργοποιούνται τα υπόλοιπα αρχεία αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει. Οπότε το ερώτημα είναι: ρισκάρεις να θεωρηθεί η δήλωσή σου μη περαιωμένη ή απλά ανεβάζεις τα στοιχεία που ούτως ή άλλως έχεις αφού έβγαλες άδεια?

υπ' όψιν ότι υπάρχουν και δικαιολογητικά που δεν αφορούν την άδεια νομιμοποίησης και είναι λογικό να πρέπει να ανέβουν. πχ υπεύθυνες δηλώσεις, ε9 αεροφωτογραφίες κλπ

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει ν' ανέβουν στο σύστημα όλα τα προαπαιτούμενα έγγραφα, σχέδια και παραστατικά, φυσικά και η άδεια νομιμοποίησης!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και πρίν, όταν εκανα τη δήλωση και ενημέρωσα την τρωτότητα είδά οτι μου 

ζητούσε περαν την αδειας νομιμοποίησης και τα υπόλοιπα αρχεία, τοπογραφικα σχεδια κλπ.

Την αδεια νομιμοποίσης την έβγαλα σχετικά σύντομα ενω ταυτόχρονα έφτιαξα και τα υπόλοιπα αρχεία

που ζητούσε. 

Αρα θα τα ανεβάσω όλα, απλά θα κάνω αίτημα για μετάβαση σε οριστική αφού πρώτα ανεβάσω την

αδεια νομιμοποίησης μόνο.

Τα υπόλοιπα τα ανεβάζω και σε κατάσταση οριστικής υπαγωγής μετέπειτα...

Link to comment
Share on other sites

Κι όλα αυτά στο μέλλον, με μια απλή σου αίτηση ηλεκτρονική, θα μεταφερθούν στην "ηλεκτρονική ταυτότητα" του συγκεκριμένου ακινήτου και θα το ακολουθούν...... 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

με τον νέο νόμο παρατείνεται και η Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής αρχείων του 4178? πάει με το τέλος του επόμενου νόμου?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να επεξεργαστώ μια δήλωση που ειναι σε κατασταση 'υπαγωγή' και να κάνω εκ νέου υπολογισμό του προστίμου.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

επειδη βλεπω οτι το κουμπι του ευρώ για υπολογισμό προστίμου δεν πατιέται, πρέπει να κάνω αποθήκευση των αλλαγών , μετά υποβολή δήλωσης και τότε θα ενημερωθεί το πρόστιμο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.