Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υποχρεωτική στέγη σε όλη την επιφάνεια;


Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτό το θέμα (όπως και άλλα παρόμοια που έχουν να κάνουν με "απόψεις") μπορεί να ζητηθεί να το λύσει/αποφασίσει η ΕΠΑΕ.

 

Η ΕΠΑΕ βασικά δεν ασχολείται με θέματα νομοθεσίας. Αν σου βρουν νομικής φύσεως κώλυμα στην Πολεοδομία πρέπει πρώτα να το λύσεις, να πάρεις την έγκριση και μετά να πας ΕΠΑΕ.

Link to comment
Share on other sites

Οι όροι δόμησης της περιοχής τί λένε για την στέγη;

Έχεις το ανάλογο ΦΕΚ;

 

έχω διαβάσει σε ΦΕΚ με τους όρους δόμησης της περιοχής να διευκρινιζει

οτι η στέγη είναι υποχερωτική σε τμήμα της οροφής του κτιρίου

 

δηλαδη στο ΦΕΚ διευρκινίζεται αν θα είναι όλο ή όχι

 

επίσης σε περίπτωση υποχρεωτικής στεγης που μου έτυχε

μου επιτρέψανε 10τμ δώματος για τοποθέτηση ηλιακών κα

όμως η απάντηση-άδεια μου δόθηκε προφορικά οπότε δεν ξέρω αν υπάρχει σχετική εγκύκλιος

Link to comment
Share on other sites

Οι όροι δόμησης για το Ν. Βουτζά του Δήμου Νέας Μάκρης ορίζουν H = 9 m, στέγη υποχρεωτική

-------------

Ψάχνοντας βρήκα αυτό

Εγγρ-38907/89.

[ ΙΣΧΥΕΙ απο 9.6.1989 ]

 

Κατασκευή πλάκας σε περιοχή όπου επιβάλλεται στέγη

 

Σε απάντηση σχετικού, σας γνωρίζουμε ότι σύμφωνα με την παρ.1β του Αρθ-4 του από ΠΔ/25-4-89 (ΦΕΚ-253/Δ/89) με το οποίο τροποποιήθηκε το Δ/γμα καθορισμού ζωνών προστασίας του όρους Πεντέλης "το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος των κτιρίων των παραπάνω περιοχών ορίζεται σε εννέα (9) μ. συμπεριλαμβανομένου και του ύψους της στέγης, η κατασκευή της οποίας είναι υποχρεωτική".

 

Από τη διάταξη αυτή είναι σαφές ότι σαν μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής για την εφαρμογή της παρ.1 του Αρθ-9 του ΓΟΚ/85 λαμβάνονται τα 9,00 μ. Επομένως στην περίπτωση αυτή, αφού υπάρχει δυνατότητα για τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις της περιοχής για κατασκευή κτιρίου με ύψος μεγαλύτερο των 8,50 μ. έχει εφαρμογή το Αρθ-14 του ΓΟΚ/85, όπως προκύπτει και από τα αναφερόμενα στην εγκύκλιο Εγκ-1/88.

 

Επίσης σας γνωρίζουμε ότι κατά την άποψή μας, δεν υπάρχει απαίτηση για την κατασκευή στέγης σε ολόκληρη την επιφάνεια του κτιρίου υποχρεωτικά, αλλά επιτρέπεται και η κατασκευή οριζοντίων πλακών, εφ'όσον απαιτούνται για κατασκευαστικούς λόγους (πχ. τοποθέτηση εγκαταστάσεων του Αρθ-16 του ΓΟΚ/85) και για μορφολογικούς και λειτουργικούς λόγους. 'Αλλωστε υπάρχει η δυνατότητα σε περίπτωση που θεωρείται ότι γίνεται καταστρατήγηση της σχετικής διάταξης να εξεταστεί το κτίριο από την ΕΠΑΕ η οποία θα κρίνει εάν η μορφή που δίνεται στο κτίριο έχει σαν κυρίαρχο στοιχείο την στέγη.

 

ΣΧΕΤ-ΝΟΜ παρ.1 του Αρθ-9 και του Αρθ-14 του Ν-1577/85 (ΓΟΚ/85). παρ.1β του Αρθ-4 του ΠΔ/25-4-89. Εγκ-1/88.

Link to comment
Share on other sites

πολύ ενδιαφέρον

 

μήπως όμως ισχλυει μόνο για το όρος Πεντέλης

 

πάντως δείχνει την πρόθεση του νομοθέτη για ευελιξία σύμφωνα με τη λογική

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάλι έχω δει σε ΦΕΚ για συγκεκριμένη περιοχή να ορίζεται ποσοστό, πχ υποχρεωτική στέγη στο 80% της επιφάνειας για ένα συγκεκριμένο χωριό...

 

Αν δεν βρεις το ΦΕΚ της συγκεκριμένης περιοχής, δεν μπορείς να είσαι σίγουρος!

 

edit: παραθέτω παράδειγμα πρόσφατης περίπτωσης

post-6132-131887214608_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τέλος καλο, όλα καλά. Η άδεια βγήκε με απόληξη κλιμακοστασίου άνωθεν του Hmax και με στέγη που καλύπτει το 65% της επιφάνειας. Βέβαια η ΕΠΑΕ εκείνη τη μέρα είχε τα κέφια της (χεχε)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Επαναφέρω το θέμα μετά από χρόνια βέβαια...

 

Σε οικισμό με υποχρεωτική στέγη κλίσης 30-40%, έχω ισόγειο κτίριο με το 35% να έχει στέγη και το υπόλοιπο δώμα.

Στο χώρο που είναι το δώμα, θα γίνει μελλοντικά προσθήκη ορόφου, όπου μετά τον όροφο θα κατασκευαστεί η προβλεπόμενη στέγη.

 

Θεωρώ πως μπορώ να αφήσω το τμήμα αυτό με επίπεδη στέγη, αφού θα κάνω μελλοντικά προσθήκη ορόφου εκεί, έστω και αν υπάρχει υποχρέωση στέγης γενικά στον οικισμό.

Συμφωνείτε?

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα μετά από χρόνια βέβαια...

 

Σε οικισμό με υποχρεωτική στέγη κλίσης 30-40%, έχω ισόγειο κτίριο με το 35% να έχει στέγη και το υπόλοιπο δώμα.

Στο χώρο που είναι το δώμα, θα γίνει μελλοντικά προσθήκη ορόφου, όπου μετά τον όροφο θα κατασκευαστεί η προβλεπόμενη στέγη.

 

Θεωρώ πως μπορώ να αφήσω το τμήμα αυτό με επίπεδη στέγη, αφού θα κάνω μελλοντικά προσθήκη ορόφου εκεί, έστω και αν υπάρχει υποχρέωση στέγης γενικά στον οικισμό.

Συμφωνείτε?

Κάποια γνώμη? 

Link to comment
Share on other sites

Παρ. 9 άρθρου 7 ΦΕΚ 181/Δ/85

9. Σε περίπτωση που επιβάλλεται σύμφωνα με τους ειδικούς όρους δόμησης του οικισμού, στέγη από κεραμίδια, απαγορεύεται η συνέχιση των οικοδομικών εργασιών, οι οποίες ακολουθούν εκείνες του φέροντος οργανισμού και των τοίχων πληρώσεως του κτιρίου, πριν από την περάτωση των εργασιών κατασκευής της στέγης. Η συνέχιση των εργασιών γίνεται μόνο κατόπιν σχετικής βεβαιώσεως της αρμόδιας για την έκδοση της άδειας αρχής, για την παροχή δε ηλεκτρικού ρεύματος, σύνδεση με δίκτυο νερού και τηλεφώνου απαιτείται υποχρεωτικά η πιο πάνω βεβαίωση. 

 

Την ερώτηση πρέπει να την απευθύνεις στην Υ.ΔΟΜ του έργου. Μήπως μέσω Σ.Α μπορεί να δοθεί κάποια παρέκκλιση για μερική κάλυψη πλάκας ξυλότυπου οροφής ισογείου με κεραμοσκεπή;

Link to comment
Share on other sites

Παρ. 9 άρθρου 7 ΦΕΚ 181/Δ/85

9. Σε περίπτωση που επιβάλλεται σύμφωνα με τους ειδικούς όρους δόμησης του οικισμού, στέγη από κεραμίδια, απαγορεύεται η συνέχιση των οικοδομικών εργασιών, οι οποίες ακολουθούν εκείνες του φέροντος οργανισμού και των τοίχων πληρώσεως του κτιρίου, πριν από την περάτωση των εργασιών κατασκευής της στέγης. Η συνέχιση των εργασιών γίνεται μόνο κατόπιν σχετικής βεβαιώσεως της αρμόδιας για την έκδοση της άδειας αρχής, για την παροχή δε ηλεκτρικού ρεύματος, σύνδεση με δίκτυο νερού και τηλεφώνου απαιτείται υποχρεωτικά η πιο πάνω βεβαίωση. 

 

Την ερώτηση πρέπει να την απευθύνεις στην Υ.ΔΟΜ του έργου. Μήπως μέσω Σ.Α μπορεί να δοθεί κάποια παρέκκλιση για μερική κάλυψη πλάκας ξυλότυπου οροφής ισογείου με κεραμοσκεπή;

Δεν καταλαβαίνω αν σχετίζεται αυτό...δε βρίσκω να έχει σχέση με αυτό που ρωτάω. Από μόνο του είναι λογικό αυτό που λέει.

Αν και δεν γίνεται ποτέ. Όταν έχουμε υποχρεωτική στέγη δε ζητάμε καμία βεβαίωση για να συνεχίσουμε εργασίες αφού κάνουμε τη στέγη.

 

Εγώ θέλω να κάνω προσθήκη ορόφου στο τμήμα με την επίπεδη στέγη.

Αν κάνω στέγη, πως θα κάνω προσθήκη καθ' ύψος μετά?

 

Η Υ.ΔΟΜ. όλως περιέργως είναι αυτή της περιοχής σου...Καλαμάτα.

Edited by archthanos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.