Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διορθωτική Πράξη (μαλλον)


evi75pa

Recommended Posts

Γεια σας,

Είμαι νέα στο χώρο και θα ήθελα τη βοήθεια σας για μια δουλειά που μου ήρθε.

Στην Ασπροβάλτα Θεσσαλονίκης έχει γίνει πράξη εφαρμογής. Ο πελάτης μου έχει κληρονομήσει μαζί με τον αδερφό του ένα οικόπεδο από τον πατέρα του (που βρίσκεται σε αυτή την περιοχή) ο οποίος έχει πεθάνει πρόσφατα. Στον πίνακα φαίνεται ο πατέρας ως συνιδιοκτήτης (δηλ. έχει το 50% του οικοπέδου). Στην πολεοδομία που πήγε του είπαν οτι χρειάζεται διορθωτική πράξη. Να σημειώσω ότι και οι δύο συνιδιοκτήτες (ο πατέρας και ο θείος) έχουν πληρώσει την εισφορά σε χρήμα.

Εγώ τι ενέργειες πρέπει να κάνω; Ποια είναι τα έγγραφα που πρέπει να προσκομισω; Χρειάζεται νέο τοποφραφικό;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

αν εχει κυρωθει και μεταγραφει η ΠΕ πριν τον θανατο του ενος.. ...κληρονομειτε το οικοπεδο..

με την διαδικασια της αποδοχης...

Δεν θελει τιποτε άλλο.

 

Για να σου ζητησουν "διορθωτικη" σημαινει οτι δεν ειχε μεταγραφει η ΠΕ κατα την ημερα του θανατου του ενος...

 

αρα

πρεπει να "αλλαξει"  ο ιδιοκτητης"
και στη θεση του αρχικου να μπουν οι κληρονομοι του, αφου πρωτα κανουν αποδοχη για "χωραφι-  οικοπεδο υπο ενταξη  με

συντ.  0,80...θα σου πει η συβ/φος...]"

Μετα  την μεταγραφη της αποδοχης θα συμπληρωσετε εκεινο το   διφυλλο που δινει η Πολεοδομια ή ο Δημος

και εκει σου τσεκαρουν και ποια χαρτια θα προσκομισετε...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Η Ασπροβάλτα έχει κυρωμένη πράξη περί τα 8 Χρόνια. Πρέπει σε πρώτη φάση να δεις τις ημερομηνίες όπως σου είπε ο Δημήτρης. Κάπου, εδω στο φόρουμ,  υπάρχει η λίστα (την ανέβασα εγώ) με τα δικαιολογητικά για μια πράξη. Δεν είναι και εύκολη υπόθεση μια διορθ. πράξη! Πάντως τοπογραφικό δεν χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΔΙΟΡΘΩΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ (Αν και υπάρχει και σε άλλο σημείο σχετικό με τις δ. πράξεις)

(Ο ΦΑΚΕΛΟΣ ΘΑ ΠΕΡΙΕΧΕΙ) 
1) Αίτηση των ιδιοκτητών 
2) Δηλώσεις ιδιοκτησίας από τους φερόμενους σήμερα ιδιοκτήτες.
3) Επικυρωμένο αντίγραφο του τίτλου (συμβόλαιο) των σημερινών ιδιοκτητών και πιστοποιητικά από υποθηκοφυλακείο: α) ιδιοκτησίας για τους ως άνω ιδιοκτήτες ( δηλ. μεταγραφής συμβολαίου). β) βαρών- υποθηκών, γ) και μη διεκδικήσεων (για π.ε. που κυρώθηκαν μετά την 25-11-1994.)
4) Αντίγραφο μερίδας του ιδιοκτήτη ή των ιδιοκτητών στις 10 -3 -1982, από το υποθηκοφυλακείο της περιοχής !!!. Δήλωση έρευνας (τεχνική έκθεση) δικηγόρου, ή μηχανικού στις μερίδες αυτές για τα ακίνητα που περιλαμβάνονται στις μερίδες αυτές των ιδιοκτητών κατά την καταλυτική ημερομηνία της 10-3-82. (προσκόμιση αντιγράφων των παραπάνω τίτλων ιδιοκτησίας).
5) Τεχνική έκθεση μηχανικού αν πρόκειται για αλλαγή ποσοστών, αλλαγή ή κατάργηση ιδιοκτήτη, αλλαγή τελικού οικοπέδου, ή άλλων τεχνικών στοιχείων της μελέτης.
6) Αντίγραφο της σελίδας του πίνακα και του διαγράμματος όπου περιγράφεται η ιδιοκτησία.
7) Κτηματογραφικό απόσπασμα από τον ΟΚΧΕ Για περιοχές που εντάχθηκαν στο κτηματολόγιο. 

 

(Αυτά όλα ακόμη και για αλλαγή ονόματος η απλούστερη των περιπτώσεων)

Ο φάκελος κατατίθεται στην αρμόδια πολεοδομία. (πιθανότατα τώρα θα πρέπει να πάει στο Δ. Ασπροβάλτας. Ρώτα!)

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα τη βοήθεια σας για μια δουλειά που μου ήρθε.

 

Τι θες να κάνεις; Οικοδομική άδεια ή αποδοχή κληρονομιάς;

 

Αν θες να κάνεις αποδοχή κληρονομιάς, η Ασπροβάλτα έχει κυρωμένη πράξη 8 χρόνια τώρα, ο θάνατος είναι πρόσφατος και τα ονόματα στον πίνακα της πράξης σωστά για την ημερομηνία κύρωσης, η Πολεοδομία σου λέει βλακείες.

Edited by dsworks
Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιοκτήτης έχει κάνει αποδοχή κληρονομιάς. Δεν μου έχει αναφέρει για πιο λόγο το θέλει. Μάλλον για να είναι τακτοποιημένο για να βγάλει οικοδομική άδεια όποτε θελήσει. Απλά στον πίνακα των πράξεων φαίνεται ακόμα το όνομα του πατέρα του. Στην πολεοδομία ρώτησε ο ιδιοκτήτης και του είπαν για διορθωτική πράξη.Τώρα βέβαια και ο ιδιοκτήτης δεν είναι και γνώστης και μου τα μπέρδευε λίγο. Άρα πρέπει μόνη μου να βρω την άκρη του νήματος.

Edited by evi75pa
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

προφανως και βεβαια...

 

στο σεντονι της ΠΕ θα ειναι το ονομα του πατερα...

αφου αυτος ηταν ιδιοκτητης και στο ονομα του εγινε η αποδοση  και μεταγραφη του οικοπεδου...

 

Μετα   πεθανε...ο κληρονομος του "κληρονομησε" οικοπεδο και εκανε αποδοχη κηρονομιας..

 

Πολεοδομικα δεν εχει να κανει τπτ

 

αρα

αποκλειεται να του ζητανε "διορθωτικη"

 

μαλλον θα αφορα στο θεμα της εξοφλησης της εισφοράς σε χρημα..

 

μαλλον.....

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα. Να κάνω και εγω μια ερώτηση που αφορά σε οικόπεδο στην Ασποβάλτα: το εμβαδον του ειναι 167τμ και έχει προσωπο 14.4μ. Φεκ εγκρισης πολεοδομικης μελετης 630/Δ/09-06-1993  και η τροποποίησή της στο ΦΕΚ 595/Δ/03-08-1999. Παλιό τοπογραφικό σε ΤΜ3 του ιδιοκτήτη χαρακτηριζει το οικοπεδο αρτιο και οικοδομησιμο, συμφωνα με τις ισχυουσες πολεοδομικες διαταξεις.. εμένα δεν μου κολλάει αυτό. Εκτος κι αν αναφέρεται στο άρθρο 25  (αρθρο 27 του 1999), για το οποίο άκουσα οτι κριθηκε αντισυνταγματικό και η πολεοδομία σε τέτοιες περιπτώσεις δεν εκδίδει άδειες μεχρι να λυθει το προβλημα από το Υπουργείο. Μέχρι τοτε τι κανω; Γράφω ότι ειναι κατ εξαιρεση αρτιο και οικοδομήσιμο εφόσον ισχυει το αρθρο 25?? :shock: Ο πελάτης ενδιαφέρεται για μεταβίβαση και όχι για την οικοδόμηση του γεωτεμαχίου. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Όταν θελουμε να εξετάσουμε ένα οικόπεδο σε μια επέκταση το πρώτο που κανουμε(κανόνας) περνούμε τον πίνακα της πράξης που αφορά αυτό το οικόπεδο. Παλαιά τοπογραφικά κλπ τα βλέπουμε μετά. Μελετώντας τον πίνακα βγάζουμε τα συμπεράσματα μας και έπειτα βλέπουμε τι μας δίνει ο ιδιοκτήτης. Ο πίνακας ειναι καθρέφτης. ... Και μετά η γνώση μας γύρο απο τον ν. 1337/83.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.