Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τα τυφλά οικόπεδα οικοδομούνται πλέον


xnikol

Recommended Posts

Εδώ γελάνε υπάρχουν περιπτώσεις που συμφέρει τον ιδιώτη να κάνει δωρέα την κατασκευη του διανοιγμένου δρόμου στον δήμο προκείμένω να πετυχει την κατάτμηση ειδικά αν μπορεσει να την κάνει οπως τον συμφέρει.Στο τέλος τα οικοπεδα να κοβονται και ας μην μπορεί να περάσει ουτε ποδηλατο επειδη οι στροφες είναι ορθές γωνιες .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μετά την απόφ. ΣΤΕ αυτό δεν ισχύει πλέον.

Το ότι το παραπάνω Π.Δ. δεν συνοδεύτηκε από Υ.Α. ή εγκυκλίους που να καθορίζουν τα γεωμετρικά και τεχνικά χαρακτηριστικά των παραχωρούμενων εδαφ. λωρίδων, οδήγησε σε πλήθος στρεβλώσεων σαν κι αυτό που αναφέρεις.

Και όχι μόνο αυτό. Το χειρότερο σημείο του Π.Δ., ήταν ότι έδινε "άφεση αμαρτιών" σε όλες τις παράνομες κατατμήσεις που είχαν γίνει ως τότε (και οι οποίες ενδεχομένως έγιναν από όσους γνώριζαν του περιεχόμενό του, πριν αυτό επισημοποιηθεί).

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά κάνανε και το καταργήσανε...
Έχουν καταστραφεί οικισμοί και οικισμοί λόγω αυτής της διάταξης.

Χωριά που τα οικόπεδά τους χιλιοκατατμήθηκαν, αφήνοντας ένα δρόμο 4μ (όπου φυσικά δε χωράει να παρκάρει κανείς) και κατάντησαν τόσο πυκνοδομημένα που θυμίζουν πόλη και όχι οικισμό/χωριό....

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν κάποιος θα μπορούσε να με βοηθήσει κάπως...

υπάρχει οικόπεδο τυφλό για το οποίο εκδόθηκε το 1980 απόφαση από το τμήμα απαλλοτριώσεων της Νομαρχίας Ανατολικής Αττικής ως οικοδομήσιμο ορίζοντας όρους δόμησης κλπ.

Το οικόπεδο οικοδομήθηκε και τώρα θέλει κάποιος ενδιαφερόμενος να το αγοράσει, να το κατεδαφίσει και να εκδώσει νέα οικοδομική άδεια. Πήγα την απόφαση ότι οικοδομείται στην πολεοδομία και μου είπε ο μηχανικός εφαρμογής ότι χρειάζεται νέα απόφαση επικαιροποιημένη που βγάζει η περιφέρεια. Γνωρίζεται αν έχουν ημερομηνία λήξης αυτά τα πράγματα? Οι αποφάσεις δηλαδή ισχύουν για κάποιο διάστημα ή για συγκεκριμένη οικοδομική άδεια? Στην απόφαση δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο πάντως,

Επηρεάζεται η απόφαση από τις πρόσφατες αλλαγές στη νομοθεσία θεωρείτε?

Link to comment
Share on other sites

Είναι συγκλονιστικό αυτό που συμβαίνει..απέχεις από το φόρουμ καμιά 10αριά μέρες και μόλις επιστρέψεις και το ανοίξεις σχεδον ΠΑΝΤΑ σου κόβεται η ανάσα!!

Βλέπεις (και ειδικά μέσα σε γιορτές) να αλλάζουν τα ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ...και σπάνια προς το καλύτερο!Δεν παλεύεται..δεν γίνεται να το παρακολουθήσεις άλλο το ζήτημα,αυτό δεν είναι ενημέρωση για να είσαι σωστός επαγγελματίας αυτό είναι full time job.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Για να μην βγάζουμε αυθαίρετα συμπεράσματα:

Το Π.Δ. 185/85 (που αφορά σε οικισμούς κάτω των 2000 κατ.) προέβλεπε τη διαδικασία αυτή (παραχώρηση σε κ.χ.) με συγκεκριμένους όρους και προοπτική και για 20+ χρόνια εφαρμόστηκε απρόσκοπτα. Ίσως θα έπρεπε, να είχε χαρακτηριστεί από τότε αντισυνταγματικό, ώστε να βρεθεί μόνιμη λύση. Και σε αυτό το διάστημα (με αυτό τον τρόπο) αναγέρθηκαν χιλιάδες οικοδομές (αλήθεια imhotep δεν σου έτυχε καμία τέτοια περίπτωση?). Μήπως θα έπρεπε να χαρακτηριστούν αυθαίρετες? Το χειρότερο όμως είναι ότι υπάρχουν πολλοί ιδιοκτήτες οικοπέδων (νόμιμα αποκτηθέντων) οι οποίοι μετά την απόφαση του ΣΤΕ έμειναν με το... οικόπεδο στο χέρι.

Λύση γι' αυτό, βρέθηκε με τη διαδικασία κύρωσης του οδικού δικτύου, η οποία είναι εξόχως χρονοβόρα και απαιτεί πλήθος δικαιολογητικών.

Οι συνεχείς τροποποιήσεις, υπ. αποφάσεις κλπ, το μόνο που φανερώνουν είναι η ασχετοσύνη των "αρμοδίων". Ο νέος ΑΝΥΠΕΚΑ είναι ίσως ο μόνος, τα τελευταία 10 τουλάχιστον χρόνια, υπουργός ο οποίος γνωρίζει το αντικείμενο πολύ καλά (ελ. επαγγελματίας ων). Ελπίζω να το έχει ψάξει καλά, και να μην αποτελεί προεκλογικό "λαγό".

Δεν διαφωνώ και είμαι υπέρ της "φυσικής" ανάπτυξης των οικισμών, όταν στην λογική της διάνοιξης υπάρχει κατεύθυνση προς το κοινό καλό και όχι απλά εξυπηρέτηση ιδιωτικών συμφερόντων για την αύξηση της δυνατότητας αξιοποίησης κάποιου οικοπέδου (εξ άλλου μιλάμε για κοινόχρηστους χώρους) και δεν είμαι υπέρ του ΣτΕ

Όμως κυριάρχησε αυτό που λένε οι Dimxpat & pseirak

Και τα 4μ ήταν καλά όταν κυκλοφορούσαμε με γαϊδούρια

 

Μετά την απόφ. ΣΤΕ αυτό δεν ισχύει πλέον.

Το ότι το παραπάνω Π.Δ. δεν συνοδεύτηκε από Υ.Α. ή εγκυκλίους που να καθορίζουν τα γεωμετρικά και τεχνικά χαρακτηριστικά των παραχωρούμενων εδαφ. λωρίδων, οδήγησε σε πλήθος στρεβλώσεων σαν κι αυτό που αναφέρεις.

Και όχι μόνο αυτό. Το χειρότερο σημείο του Π.Δ., ήταν ότι έδινε "άφεση αμαρτιών" σε όλες τις παράνομες κατατμήσεις που είχαν γίνει ως τότε (και οι οποίες ενδεχομένως έγιναν από όσους γνώριζαν του περιεχόμενό του, πριν αυτό επισημοποιηθεί).

και βέβαια αυτή ακριβώς είναι η "ένστασή" μου (δεν έχω καταλάβει που διαφωνείς μαζί μου)

Τώρα, επειδή τα καλά χρόνια της συμβίωσης των ανθρώπων στους οικισμούς περάσανε ανεπιστρεπτί και είναι ο καθένας για την πάρτη του, δεν θα έβλαπτε να γινόταν και καμμιά πολεοδομική-κυκλοφοριακή μελέτη. Ούτως ή άλλως όλοι (οι οικισμοί) πλέον, με τα καποδιστριο-καλλικρατο-αυτοδιοιηκητικά κόλπα, μπαίνουν σιγά σιγά σε ΓΠΣ. Το χρονοβόρο της υπόθεσης ενοχλεί πλέον αυτούς που βιάζονται να κατατμήσουν και να πουλήσουν μικρές εκτάσεις (για να βρουν αγοραστές), γιατί για να χτίσουν χλωμό το βλέπω.

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

@ verda

δεν ξεκαθαρίζεις αν το οικόπεδο είναι εντός οικισμού (προ του 23 ή με το Π.Δ. του 85) ή εντός σχεδίου

 

@ imhotep

Διαφωνώ μαζί σου ως προς τη χρονική στιγμή που θέλησες να σχίσεις το πτυχίο του πολεοδόμου. Το πρόβλημα το γνωρίζαμε από την εποχή που δημιουργήθηκε, αλλά δυστυχώς δεν αντιδράσαμε έγκαιρα.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην βγάζουμε αυθαίρετα συμπεράσματα:

Το Π.Δ. 185/85 (που αφορά σε οικισμούς κάτω των 2000 κατ.) προέβλεπε τη διαδικασία αυτή (παραχώρηση σε κ.χ.) με συγκεκριμένους όρους και προοπτική και για 20+ χρόνια εφαρμόστηκε απρόσκοπτα. Ίσως θα έπρεπε, να είχε χαρακτηριστεί από τότε αντισυνταγματικό, ώστε να βρεθεί μόνιμη λύση. Και σε αυτό το διάστημα (με αυτό τον τρόπο) αναγέρθηκαν χιλιάδες οικοδομές (αλήθεια imhotep δεν σου έτυχε καμία τέτοια περίπτωση?). Μήπως θα έπρεπε να χαρακτηριστούν αυθαίρετες? Το χειρότερο όμως είναι ότι υπάρχουν πολλοί ιδιοκτήτες οικοπέδων (νόμιμα αποκτηθέντων) οι οποίοι μετά την απόφαση του ΣΤΕ έμειναν με το... οικόπεδο στο χέρι.

Λύση γι' αυτό, βρέθηκε με τη διαδικασία κύρωσης του οδικού δικτύου, η οποία είναι εξόχως χρονοβόρα και απαιτεί πλήθος δικαιολογητικών.

Οι συνεχείς τροποποιήσεις, υπ. αποφάσεις κλπ, το μόνο που φανερώνουν είναι η ασχετοσύνη των "αρμοδίων". Ο νέος ΑΝΥΠΕΚΑ είναι ίσως ο μόνος, τα τελευταία 10 τουλάχιστον χρόνια, υπουργός ο οποίος γνωρίζει το αντικείμενο πολύ καλά (ελ. επαγγελματίας ων). Ελπίζω να το έχει ψάξει καλά, και να μην αποτελεί προεκλογικό "λαγό".

Ο κ. νέος ΑΝΥΠΕΚΑ τυχαίνει να είναι απο τον τόπο μου και εχει διατελέσει και νομάρχης εκτος απο βουλευτης. Ενα ολόκληρο μηδεν στην νομαρχία και στην πολεοδομια της. Προεκλογικό του κερατά. Στο σπίτι τους.

Link to comment
Share on other sites

@ verda

δεν ξεκαθαρίζεις αν το οικόπεδο είναι εντός οικισμού (προ του 23 ή με το Π.Δ. του 85) ή εντός σχεδίου

 

το οικόπεδο είναι εντός σχεδίου πόλης ..

βγήκε απόφαση το 1980 από το Νομάρχη ότι χτίζει.. του έδωσε και όρους δόμησης (βασικά κράτησε τους ισχύοντες στην περιοχή)

Link to comment
Share on other sites

@ imhotep

Διαφωνώ μαζί σου ως προς τη χρονική στιγμή που θέλησες να σχίσεις το πτυχίο του πολεοδόμου. Το πρόβλημα το γνωρίζαμε από την εποχή που δημιουργήθηκε, αλλά δυστυχώς δεν αντιδράσαμε έγκαιρα.

α, καλά. τρόπος του λέγειν ρε παιδί μου (εξάλλου πλησιάζω στη σύνταξη η οποία όλο και απομακρύνεται αφ εαυτού της)

άσε που δεν είπα ότι το σκίζω (κι είναι και MSc, δίπλωμα δηλαδή)

με τη νομοθεσία που "παίζουν" και την αγορά που διαμορφώσανε, αυτοί μου τόχουν κάνει "τοις πράγμασι" χρόνια πριν.

και του πολεοδόμου και του αρχιτέκτονα και ..και .. και

κι όπως δεν είμαι και κομματικός ούτε για προσόν για το ΣΥΠΟΘΑ δεν κάνει, εκεί διορίζονται ΠΜ..!

 

σόρρυ για το επί προσωπικού οφ τόπικ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.