Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απλή περίφραξη (σύρμα) εκτός σχεδίου - 48ωρη γνωστοποίηση ;


alobar76

Recommended Posts

Καλησπέρα... 

 

Έχω την ανάγκη να περιφράξω μια πλευρά ενός αγροτεμαχίου. Ο γείτονας έριξε (χωρίς καμία ειδοποίηση) όλη την περίφραξη του κοινού συνόρου να φτιάξει νέα και πότε δεν την έφτιαξε.

 

Είμαι εκτός σχεδίου, έχω τοπογραφικό, και έχω και χαρτί δασαρχείου. 

Δεν τίθεται θέμα αρχαιολογίας στην περιοχή. Δεν υπάρχει κτίσμα στο αγροτεμάχιο.

Θα βάλω απλά πασάλους και συρματόπλεγμα, χωρίς μπετόν.

 

Το είχα κοιτάξει πιο παλιά και χρειαζόταν "48ωρη γνωστοποίηση εργασιών".

 

Βλέπω τώρα όμως 2 διαφορετικά σχετικά έγγραφα, οπότε η ερώτηση είναι:

Έχει αλλάξει ο νόμος;

 

Στο ΥΠΕΚΑ έχει ένα pdf (εδώ http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=3IzOOeTAkdE%3D&tabid=785&language=el-GR) το οποίο γράφει:

"ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 4 ΠΑΡΑΓΡ.3  (Ν.4067/12 ΦΕΚ 79 Α 9-4-2012)"

 

και θέλω το (ζ):

"ζ. Απλή περιτοίχιση από λιθοδοµή µέχρι ύψους ενός µέτρου (1,00 µ.) ή περίφραξη από ελαφρύ υλικό χωρίς χρήση σενάζ, γηπέδων σε εκτός σχεδίου περιοχές. (Προσοχή: ∆εν επιτρέπεται στη ζώνη 500µ. από τη θάλασσα). Επίσης, επιτρέπεται οριοθέτηση µε πασσάλους των κορυφών οικοπέδου ή γηπέδου."

 

 

Αλλά πάλι στο ΥΠΕΚΑ έχει και άλλο έγγραφο που αναφέρει πάλι "ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 4 ΠΑΡΑΓΡ.3 (Ν.4067/12 ΦΕΚ 79 Α 9-4-2012)" και στο έγγραφο αυτό, το (ζ) που σας έγραψα πιο πάνω δεν υπάρχει πια καν! Στην ουσία το "περίφραξη από ελαφρύ υλικό ..." δεν το γράφει καθόλου!

 

Μιλάμε για αυτό εδώ το έγγραφο: http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=h3o6Ohj5qQQ%3d&tabid=855&language=el-GR

 

Ισχύουν και τα 2 έγγραφα για διαφορετικές περιπτώσεις;

 

Αρκεί να πάρω το πρώτο έγγραφο στην ΥΔΟΜ να το πρωτοκολήσω και να το πάω μετά στην αστυνομία? 

(ΥΔΟΜ στο Μαρκόπουλο)

 

Ή δεν ισχύει πια το πρώτο έγγραφο; Έχει αλλάξει η διαδικασία για ελαφριά περίφραξη εκτός σχεδίου; Το (ζ) που σας έγραψα και πιο πάνω έχει πια καταργηθεί;

 

 

Ευχαριστώ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το άρθρο 4 παρ. 3 του 4067, έχει αντικατασταθεί με το άρθρο 48 του 4178/13 

Για δες τα πρότυπα που παραθέτεις, τι ημερομηνία έχουν?

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα!

 

Ευχαριστώ...

 

Όντως, Η αντικατάσταση με το άρθρο 48 του 4178/13 αφορά την περίπτωσή μου. Μπερδεμένα όμως τα βρίσκω πλέον:

 

Γράφει το άρθρο 48 πως απαιτείται άδεια δόμησης για:

"ζ. Περιτοιχίσεις και περιφράξεις που δεν ορίζονται με την παράγραφο 3ζ."
"κγ. Απλή περιτοίχιση από λιθοδομή μέχρι ύψους ενός (1,00) μέτρου ή περίφραξη από ελαφρύ υλικό, γηπέδων σε εκτός σχεδίου περιοχές και η περίφραξη με πρό− χειρη κατασκευή (όπως συρματόπλεγμα) σε οικόπεδα μη ρυμοτομούμενα σε εντός σχεδίου περιοχές. Επίσης, 
επιτρέπεται οριοθέτηση με πασσάλους των κορυφών οικοπέδου ή γηπέδου."
 
και το 3ζ που αναφέρει λέει: 
"Δεν απαιτείται Άδεια Δόμησης ή έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας, για ... (ζ) Μικρές διαμορφώσεις του εδάφους μέχρι συν/πλην 
0,80 μέτρων από το φυσικό έδαφος"
 
Εγώ τώρα που θέλω να βάλω απλά συρματόπλεγμα σε ΕΚΤΟΣ σχεδίου αγροτεμάχιο τι κάνω για να είμαι εντάξει χωρίς ανησυχία;
 
Θέλω άδεια δόμησης; Δε θέλω;
Εξαρτάται από το τί θα πουν στο Μαρκόπουλο;
 
:sad:
 
Σας ευχαριστώ...
 
 
Link to comment
Share on other sites


ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 4258/ΦΕΚ94Α/2014

Διαδικασία Οριοθέτησης και ρυθμίσεις θεμάτων για τα 

υδατορέματα − ρυθμίσεις Πολεοδομικής νομοθεσίας 

και άλλες διατάξεις.


Άρθρο 20

Τροποποιήσεις του ν. 4067/2012 (Α΄ 79) (Ν.Ο.Κ.)



 

4. H παρ. 1 του άρθρου 4 του ν. 4067/2012 (Α΄ 79), 

αντικαθίσταται ως εξής:


«1. Άδεια Δόμησης, κατά την έννοια του άρθρου 1 

του ν. 4030/2011 (Α΄ 249 ), απαιτείται για την εκτέλεση 

οποιασδήποτε εργασίας δόμησης, όπως:

.................................




στ. Περιτοιχίσεις και περιφράξεις που δεν ορίζονται 

με την παράγραφο 3ζ

 

 ν. 4067/2012 (Α΄ 79)

 Άρθρο 4 

Άδειες Δόμησης

 

3ζ. Απλή περιτοίχιση από λιθοδομή μέχρι ύψους ενός 

μέτρου (1,00 μ.) ή περίφραξη από ελαφρύ υλικό χωρίς 

χρήση σενάζ, γηπέδων σε εκτός σχεδίου περιοχές. Επί−

σης, επιτρέπεται οριοθέτηση με πασσάλους των κορυ−

φών οικοπέδου ή γηπέδου

 

 

ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΕΓΩ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΑΔΕΙΑ....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

 

Με μια πιο προσεκτική ανάγνωση, βλέπω πως όσα έγραφε για "περιφράξεις εκτός σχεδίου" ο ν. 4067/2012 (Α΄ 79) στο παλαιό "3ζ" έχει πλέον μεταφερθεί ως "2κγ"  (βάσει της αντικατάστασης όλου του άρθρου 4, από το  άρθρο 48 του 4178/13).

Δηλαδή, ενώ ήθελε γνωστοποίηση, τώρα θέλει άδεια μικρής κλίμακας!

 

Οι επιπλέον αλλαγές που αναφέρονται στο 4258/ΦΕΚ94Α/2014 δεν αλλάζουν την παράγραφο 2, ούτε προσθέτουν κάτι στην παράγραφο 3 για τις περιφράξεις εκτός σχεδίου.

 

Μάλιστα ο νομοθέτης ( προχειρότητα υποθέτω; ) ακόμη αναφέρεται στο 3ζ, ενώ μετά από την αντικατάσταση του άρθρου 4 (από τον 4178/13), το 3ζ δεν αναφέρεται πια καν σε περιφράξεις όπως παλαιότερα!

 

Κάποια γνώμη ακόμη σχετικά με τις ισχύουσες απαιτήσεις;

 

Σας ευχαριστώ. 

Edited by alobar76
Link to comment
Share on other sites

@ alobar76 :  Επειδή ο 4258 αναφέρεται στον 4067-ΦΕΚ 79Α  και όχι στις τροποποιήσεις του με στον 4178 μήπως δεν χρειάζεσαι καμιά άδεια???? Λέω εγώ τώρα....

 

@ Γιάννη :   Ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

σωστα ο 4258 αναφερεται στον 4067...αυτον τροποποιει

 

εδω ειναι η κωδικοποιηση του 4067 απο τον kan62

οπότε υπαρχει η τελικη μορφη ολων των αρθρων...

 

http://www.michanikos.gr/files/file/675-%CE%9D%CE%9F%CE%9A-v2-%CE%A4%CE%B5%CF%8D%CF%87%CE%BF%CF%82-%CE%A4%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%B9%CF%8E%CE%BD-%CE%9D%CE%9F%CE%9A/

 

οσο για την "προχειρη περιφραξη" .... εννοει συρματοπλεγμα ..και... στυλους  και βαριοπουλα...

Αμα υπαρχει "τσιμεντο"

θελει αδεια...

υγ

για να μην πώ οτι και οι σιδερενιοι στυλοι δεν ειναι "προχειροι" και θελει πασσαλους...απο την διπλανη..οξυά...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

@da-mi : Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια.  Άρα σύμφωνα με το σκεπτικό αυτό, κατά μία έννοια το (23) στην Υπουργική Απόφαση περί άδειας μικρής κλίμακας (εδώ http://ypeka.gr/Default.aspx?tabid=785&sni%5B524%5D=2660&language=el-GR) δεν ισχύει πια;

 

Γράφει στο (23):

"Απλή περιτοίχιση από λιθοδομή μέχρι ύψους ενός (1,00) μέτρου ή περίφραξη από ελαφρύ υλικό, γηπέδων σε εκτός σχεδίου περιοχές και η περίφραξη με πρόχειρη κατασκευή (όπως συρματόπλεγμα) σε οικόπεδα μη ρυμοτομούμενα σε εντός σχεδίου περιοχές. Επίσης, επιτρέπεται οριοθέτηση με πασσάλους των κορυφών οικοπέδου ή γηπέδου."

 

Ευχαριστώ....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@dimitris GM : Ευχαριστώ...

 

Άρα πλέον θα πάω για μικρής κλίμακας (και όχι γνωστοποίηση πια, όπως μου είχαν πει πριν αρκετούς μήνες από την ΥΔΟΜ).

 

1. Πρέπει να πάω και ΙΚΑ; 

 

2. Γράφει (από την κωδικοποιηση του 4067 απο τον kan62), πως θέλει τοπογραφικό προσαρτώμενο σε δικαιοπραξία (δεν υπάρχει κτίσμα άλλωστε στο αγροτεμάχιο). Έχω πρόσφατο τοπογραφικό πλήρες και εξαρτημένο. Έχω και το παλαιό διάγραμμα που ήταν προσαρτώμενο στο συμβολαίου αγοράς πριν το 1975. Άραγε θέλουν το νέο ή το παλαιό;

 

 
κγ. Απλή περιτοίχιση από λιθοδομή μέχρι ύψους ενός (1,00) μέτρου ή περίφραξη από ελαφρύ υλικό, γηπέδων σε εκτός σχεδίου περιοχές και η περίφραξη με πρόχειρη κατασκευή (όπως συρματόπλεγμα) σε οικόπεδα μη ρυμοτομούμενα σε εντός σχεδίου περιοχές. Επίσης, επιτρέπεται οριοθέτηση με πασσάλους των κορυφών οικοπέδου ή γηπέδου.
Κατατίθεται :
1) αντίγραφο του Τοπογραφικού διαγράμματος της οικοδομικής αδείας ή της άδειας δόμησης εφόσον υπάρχει ή το προσαρτώμενο σε δικαιοπραξία στο οποίο σημειώνεται η περίφραξη ή η θέση των πασσάλων και οι διαστάσεις της.

 

 

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.