Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Περίεργο υγρό από υγρασίες σε τοίχο


Liselef

Recommended Posts

Σε πολ/κία στο κέντρο της Αθήνας, δλδ 40+ χρόνων, έχω παρατηρήσει χαμηλά στους τοίχους σε διάδρομο διαμερίσματος (και όχι μόνο) κάποια φουσκώματα στο χρώμα. Κατά τόπους 'φτύνει' και ένα καφέ υγρό που έχει την όψη ρετσίνας.

 

Σίγουρα πρέπει να τσεκάρω για υγρασίες από τη θέρμανση κλπ, αλλά με το που σπάσεις κάποιο από τα φουσκώματα στο χρώμα, τρέχει αυτό το υγρό ρευστό σαν υγρό μπαταρίας. Μόλις στεγνώσει έχει την όψη ρετσίνας...

 

Πριν από ένα χρόνο που το είχα ξαναδεί αλλού, είχα καταλήξει ότι μπορεί να είναι από τη σωλήνα που έβαζαν παλιά τα καλώδια, σκουριά ή κάτι τέτοιο από υγρασίες. Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο. Εκτός αν είναι του χρώματος και 'φτύνει' κάποιο από τα συστατικά του λόγω εκτεταμένης υγρασίας (που μου φαίνεται απίθανο).

 

Γνωρίζει κανείς τι είναι? Οποιαδήποτε άποψη είναι ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Βρε Liselef, είσαι και παλιό μέλος.....κάνε σε παρακαλώ λίγο πιο συγκεκριμένο τον τίτλο του θέματός σου. Διάβασε τους Κανόνες Συμμετοχής εδώ:

http://www.michanikos.gr/ftopic195.html

:)

Link to comment
Share on other sites

Ειδού!

 

Το αριστερό έχει στεγνώσει καιρό. Το δεξί είναι σημερινό. Εγώ το τρύπησα και βγήκε αυτό.... Λογικά είναι υγρασίες από το πάτωμα, για αυτό και λέω πως πρέπει να τσεκάρω τη θέρμανση. Αλλά τι στο καλό είναι αυτό?

 

PS Συγγνώμη anka έχεις δίκιο.... :oops: Έγραψα το θέμα στα γρήγορα διότι είμαι στο χώρο εργασίας μου και βιαζόμουν υπερβολικά. Θα το φροντίσω...

post-632-131887214533_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι υπάρχει από την πίσω πλευρά του τοίχου;

 

Τι σωλήνες περνάνε μέσα από τον τοίχο;

 

Πώς μυρίζει το καφέ υγρό;

 

Αν τρυπήσεις τον τοίχο θα τρέξει μεγαλύτερη ποσότητα;

 

Παρατηρείται το ίδιο πρόβλημα και στον πάνω (ή κάτω) ή άλλο διαμέρισμα;

Link to comment
Share on other sites

Το φαινόμενο αυτό δεν έχει καμία σχέση με διαρροές.

Πρόκειται για το λάδι που βρίσκεται μέσα στο υλικό σπατουλαρίσματος.

Επειδή το μίγμα δεν έγινε με σωστή αναλογία λαδιού, νέφτι και στεγνωτικού , το υλικό σπατουλαρίσματος "ξερνάει" το λάδι έξω.

Link to comment
Share on other sites

Καφέ υγρό έχω δεί από εκκένωση δικτύου κ.θέρμανσης και από οτι λες έχει θέρμανση το κτίριο. Δες σε τι κατάσταση είναι. Ο αυτόματος πλήρωσης τι ένδειξη δείχνει; Έλεγξε κ μήπως είναι κολλημένος.

Link to comment
Share on other sites

Το φαινόμενο αυτό δεν έχει καμία σχέση με διαρροές.

Πρόκειται για το λάδι που βρίσκεται μέσα στο υλικό σπατουλαρίσματος.

Επειδή το μίγμα δεν έγινε με σωστή αναλογία λαδιού, νέφτι και στεγνωτικού , το υλικό σπατουλαρίσματος "ξερνάει" το λάδι έξω.

 

Gk μου πέρασε κι εμένα από το μυαλό μου πως είναι δουλειά του μπογιατζή. Το θέμα είναι όμως πως υπήρχε και σε διπλανό διαμέρισμα του ίδιου κτιρίου για το οποίο δεν γνωρίζω πότε είχε βαφτεί. Για το διαμ/μα που μιλάμε βάφτηκε με μία ψιλοανακαίνιση πριν από περίπου 1 1/2 χρόνο. Δεν είχα σχέση με αυτό, αλλά τώρα καλούμαι να βρω μία άκρη για επισκευή. Και πώς επισκευάζεται κάτι τέτοιο? Τοπικά δεν γίνεται να υποθέσω...

 

Πάντως έχει βγει σε τοίχο που έχει υγρό χώρο από πίσω. Δεν παρατηρείται σε όλο το διαμ/μα, παρόλο που βάφτηκε ολόκληρο. Και το ξύλινο δάπεδο στο σημείο αυτό φαίνεται πως υποφέρει από κάποιου είδους υγρασία. Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι συνδυασμός με τα παραπάνω που αναφέρεις? Επίσης, περίεργο είναι πως δεν εμφανίζεται σε άσχετα σημεία του τοίχου, αλλά κατά κανόνα μέχρι 60 εκ από το πάτωμα.

Link to comment
Share on other sites

Ότι πρόκειται για λάδι είμαι σίγουρος.

Είχα παρόμοιο πρόβλημα σε ύπνοδωμάτιο καινούριου διαμερίσματος.

Το σώμα καλοριφέρ ήταν σε λάθος θέση. Ήταν τοποθετημένο σε εσωτερικό τοίχο με αποτέλεσμα από ένα εξωτερικό δοκάρι να τρέχει επί ένα μήνα λάδι σε όλο το μήκος του.

Από τοτε που άλλαξα θέση το σώμα καλοριφέρ και το τοποθέτησα σε εξωτερικό τοίχο κάτω από το προαναφερόμενο δοκάρι το φαινόμενο αυτό δεν ξαναπαρουσιάστηκε.

Συμπέρασμα δικό μου είναι ότι οφειλόταν σε κακό συνδυασμό υλικού, υγρασία και ψυχρή επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

το έπαθα σπίτι μου και με το που το ακούμπησα και έσπρωξα ελαφρά με το δάκτυλο άρχισε να τρέχει περισσότερο.

 

Είχε σπάσει σωλήνωση της θέρμανσης στον πάνω όροφο και είχαν ποτίσει οι τοίχοι και τα κατέβαζε σε μένα. ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.