Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Περίεργο υγρό από υγρασίες σε τοίχο


Liselef

Recommended Posts

Σε ένα αντίστοιχο πρόβλημα δικό μου (εγώ είχα μικρά σταγονίδια πολύ ανοιχτού καφέ χρώματος, σκληρά και διάσπαρτα) η πειστικότερη εξήγηση που πήρα ήταν ότι δημιουργήθηκαν λόγω υγρασίας και βρωμιάς (βλ. καπνός...όχι εγώ δεν καπνίζω). Η αλήθεια είναι ότι το εν λόγω δωμάτιο χρησιμοποιούνταν συχνά για στέγνωμα ρούχων και ο αερισμός δεν ήταν ιδιαίτερα συχνός :oops: .

 

Το χρώμα πλαστικό - μάλλον παίζει ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Liselef,

υπάρχει σίγουρα θέμα υγρασίας που κινείται με τριχοειδή απορρόφηση. Αυτά τα φαινόμενα συμβαίνουν:

- είτε σε ισόγεια - υπόγεια σπίτια λόγω ανιούσας υγρασίας

- είτε πίσω από υγρά δωμάτια: μπάνια, πλυσταριά κι ενίοτε WC, κουζίνες κλπ.

 

Ρίξε μια ματιά για μία πλήρη ανάλυση του φαινομένου στην τελευταία ανάρτηση του http://maconwaterproofing.blogspot.com. Θα εξασκήσεις και τα αγγλικά σου.

Το χρώμα στο νερό το δίνει η σκουριά κάποιου μεταλλικού σωλήνα. Ψάξε και θα τον βρεις!

Το νερό περνώντας μέσα από τα δομικά στοιχεία παρασύρει άλατα, σκουριές και υδρολυόμενα συνθετικά (π.χ. ρητίνες οξικού πολυβινυλίου) και τα μεταφέρει στην επιφάνεια. Το λάδι δεν μπορεί να το διαλύσει και να το μεταφέρει.

Αυτή την εικόνα την έχω δει πολλές φορές και σχεδόν πάντα επρόκειτο για σκουριά.

Εντόπισέ μου την πηγή του νερού για να σου προτείνω την ενδεδειγμένη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Liselef, θα πρέπει να συμφωνήσεις ότι έχει ενδιαφέρον, όταν, για να βρεις την αιτία ενός προβλήματος χρειάζεται να "ανοίξεις" τον ασθενή... Το τι θα συναντήσεις είναι (σχεδόν) πάντα μία έκκπληξη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Μπορεί κάποιος να εκτιμήσει από που μπορεί να προέρχονται οι υγρασίες που παρουσιάζονται στις επισυναπτόμενες φωτογραφίες ?

Πρόκειται για αγορά την οποία θα ήθελα να κάνω και θα επιθυμούσα να αποκτήσω μια εικόνα για την έκταση των επισκευών που θα απαιτηθούν και κατ΄επέκταση το κόστος τους.

Υπάρχει περίπτωση να σχετίζεται το φαινόμενο με διαρροή του υπερκείμενου διαμερίσματος?

post-3484-131887264458_thumb.jpg

post-3484-1318872645_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να σχετίζεται το φαινόμενο με διαρροή του υπερκείμενου διαμερίσματος?

όχι , δεν γίνεται με αυτή την εικόνα

Link to comment
Share on other sites

Αργυρη,

 

Σχεδον αποκλειω την υπαρξη διαρροής είτε από άνωθεν διαμέρισμα, είτε απο αναδυόμενη υγρασία είτε από σωληνώσεις.

Χωρίς να μπορώ να καταλάβω πολλά, μάλλον οφείλεται σε έναν από τους παρακάτω λόγους:

 

1. Το διαμέρισμα έχει υψηλή υγρασία (δεν ξέρω και δεν έχει σημασία από που) και σε συνδυασμό με το ότι δεν αερίζεται συχνά (μήπως ήταν κλειστό για κάποιο καιρό?) έχουμε τα φαινόμενα αυτά.

 

2. Μήπως βάφτηκε σχετικά πρόσφατα (εντός 5ετίας) με υδρόχρωμα χωρίς σωστή υπόβαση? Θα το καταλάβεις αν με το δάχτυλό σου πιέσεις τον τοίχο σαν να θέλεις να δεις αν έχει σκόνη. Αν σου αφήσει κάτι σαν κιμωλία στο χέρι, τότε βρήκαμε το πρόβλημα.

 

 

Όσον αφορά εργασίες ανακαίνισης, θεωρώ πως φαίνεται πιο άσχημο απότι ειναι το πρόβλημα. Χρειάζεσαι καλό τρίψιμο και βάψιμο. Επίσης πρέπει να τσεκάρεις τα ηλεκτρολογικά πολύ σοβαρά.

 

Και μια άσχετη ίσως ερώτηση: Έχεις σημάδια υγρασίας μέσα στα ντουλάπια?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Επισυνάπτω ακόμα δύο φωτογραφίες.

Η 1η αφορά τη συνέχιση του φαινομένου εκτός του διαμερίσματος και η 2η την πρόσοψη του.

post-3484-131887264787_thumb.jpg

post-3484-131887264816_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.