Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

υπολογισμός συλλέκτη δικτύου κλιματισμού


Scrooge

Recommended Posts

Έστω δίκτυο κλιματισμού στο οποίο το μέσο ψύξης - θέρμανσης είναι το νερό.

Πώς υπολογίζεται ο συλλέκτης προσαγωγής νερού από τον οποίο αναχωρούν οι διάφοροι κλάδοι του δικτύου και πώς ο συλλέκτης επιστροφής;

Link to comment
Share on other sites

H επιφάνεια διατομής του συλλέκτη πρέπει να είναι ίση με το άθροισμα των διατομών των αναχωρήσεων - επιστροφών.

 

Δηλαδή D2 = d12+d22+d32+....

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Είναι απολύτως λογική.

Η διατομή του συλλέκτη (πD2/4) ισούται με το άθροισμα των διατομών (πd2/4) των σωλήνων που καταλήγουν σε αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Προχωρόντας το thread, θα ήθελα να θέσω το εξής ερώτημα. Ποια είναι η αναλογία διάστασης του συλλέκτη με τις αναχωρήσεις? Δηλαδή, για παράδειγμα αν ο κεντρικός συλλέκτης μου βγαίνει 4'' το ελάχιστο της αναχώρησης πόσο μπορεί να είναι? 3,5''? 3''?2,5''? 2'' (ενα τυχαίο παράδειγμα για να γίνει αντιληπτό η ερώτηση)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ελάχιστο, ούτε κάποια αναλογία.

 

Μπορεί να έχεις αναχωρήσεις 1/2'' ώς 3'' (δεν υπάρχει υδραυλική σωλήνα 3.1/2'').

 

Πολύ σημαντική είναι η εξισορρόπηση (balancing) των κλάδων ώστε να έχεις σε κάθε κλάδο την επιθυμητή παροχή.

Link to comment
Share on other sites

μου έστειλαν prospectus για chiller με διάμετρο 88.9 mm έξοδο, κάτι που αντιστοιχεί σε 3,5'' (και μένα μου έκανε εντύπωση..) και προσπαθώ να βρω τι γίνεται και κατσκευαστικά (την αναλογία συλλέκτη-αναχωρήσεων..). Σκεφτόμουνα για συλλέκτη 5''!!

Link to comment
Share on other sites

88,9 είναι η εξωτερική διάμετρος του σωλήνα ονομαστικής διαμέτρου 3''.

 

Ο συλλέκτης όσο μεγαλύτερος μπορεί να γίνει τόσο το καλύτερο.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

μου έστειλαν prospectus για chiller με διάμετρο 88.9 mm έξοδο, κάτι που αντιστοιχεί σε 3,5''

 

Αυτό είναι 3"

 

Δες και εδώ

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν πάει καλά με τις διαστάσεις στο ανωτέρω link.

 

Όχι τίποτα σπουδαίο ..αλλά κάποιες μικροδιαφορές (δέκατα του χιλιοστού) στις εξωτερικές διαμέτρους.

 

Θα επανέλθω με στοιχεία, αλλά οι διάμετροι είναι : 1/2'' 21,3,  3/4'' 26,9, 1'' 33,7, 1.1/4'' 42,4, 1.1/2'' 48,3, 2'' 60,3, 2.1/2'' 76,1, 3'' 88,9, 4'' 114,3, 5'' 139,7, 6'' 168,3, 8'' 219,1 κλπ.

en10255-1.pdf

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.