Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ένσταση σε δημοπρασία δημοσίου έργου.


Kane

Recommended Posts

Γενικά να γνωρίζεις συνάδελφε, πως οπουδήποτε αναφέρονται προθεσμίες και ΔΕΝ αναφέρεται η λέξη "εργάσιμες", είναι πάντοτε ημερολογιακές.

 

Στη περίπτωση σου, η τελευταία ημέρα που θα μπορουσες να καταθέσεις την ένσταση ήταν η Τετάρτη που μας πέρασε.

 

Διοτι ανάρτηση πρακτικού Μ.Τετάρτη 27/4. Απ'την επόμενη πάμε 5 ημερολογιακές, πέφτει 2/5 που ηταν 2η μερα Πάσχα. Πάμε στην επομενη ημέρα λογω αργίας, που ήταν Πρωτομαγιά, Τρίτη, συνεπώς η τελευταία ημέρα η Τετάρτη 4/5.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 41
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα πως γίνεται να είναι ημερολογιακές;;Μπορώ να καταθέσω ένσταση Σάββατο ή Κυριακή;;;;;;;;;;;;;Η Διακήρυξη όμως δεν αναφέρει αν είναι εργάσιμες ή ημερολογιακές.....Έχω καταθέσει ενστάσεις πάντοτε με αυτόν τον υπολογισμό προθεσμίας και ποτέ δεν υπήρξε πρόβλημα...........Και έχω ακούσει από συνάδελφο μηχανικό πως είναι εργάσιμες.... 

Link to comment
Share on other sites

οι ημερες ειναι ημερολογιακες

με την εννοια οτι η προθεσμια αρχιζει απο την επομενη -εστω και αν ειναι αργια..ή καποιες "ενδιαμεσες"

 

αν ομως η τελευταια ημερα [η 5η ] ειναι αργια μετατιθεται στη πρωτη εργασιμη.

Θεωρητικα ηταν η Τριτη

Αφου εγινε και αυτη "επισημη" αργια

 

πηγες Τεταρτη και τελος

 

 όπου ο νομος θελει εργασιμες, το οριζει...[ανακοπη σε 15 εργασιμες...]

 

αν η διακηρυξη μιλουσε  ρητα   για εργασιμες......μαλλον σημερα θα εληγε  η προθεσμια

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Μα πως γίνεται να είναι ημερολογιακές;;Μπορώ να καταθέσω ένσταση Σάββατο ή Κυριακή;;;;;;;;;;;;;Η Διακήρυξη όμως δεν αναφέρει αν είναι εργάσιμες ή ημερολογιακές.....Έχω καταθέσει ενστάσεις πάντοτε με αυτόν τον υπολογισμό προθεσμίας και ποτέ δεν υπήρξε πρόβλημα...........Και έχω ακούσει από συνάδελφο μηχανικό πως είναι εργάσιμες.... 

https://docman.gr/download.html?document=8854&auth=1

 

Κοιτα αυτη την αποφαση του Ε.Σ .Τα λεει ολα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά, καταρχάς συγγνώμη που γράφω για άλλο θέμα σε άλλο θέμα. Η ερώτησή μου: Έχω ακούσει σε κουβέντες με συναδέλφους πως γίνεται η προσφορά σε μία δημοπρασία δημοσίου έργου να σταλθεί ταχυδρομικά και να κατατεθεί στο πρωτόκολλο. Συνάδελφοι το έχουν κάνει και έχουν γίνει αποδεκτοί, ενώ έχω βρει και πρακτικά δημοπρασίας που εταιρείες και γνωστοί συνάδελφοι έδωσαν ταχυδρομική προσφορά και έγιναν αποδεκτοί. Επίσης, στις περισσότερες δημοπρασίες που έχω πάει τελευταία, η επιτροπή τηλεφωνεί στο πρωτόκολλο για το εάν έχουν αφιχθεί ταχυδρομικές προσφορές, όπως τούτο ορίζεται στην διακήρυξη. Μήπως κάποιος ξέρει να με διαφωτίσει....

 

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση ποιά είναι;

Αν εννοείς ποιά είναι η νόμιμη-ορθή διαδικασία παραλαβής και εξέτασης των φακέλων Προσφοράς, η απάντηση είναι όπως ορίζει η διακήρυξη (με τον χαρακτηρισμό της ως κανονιστικό έγγραφο) στην διαδικασία κατάθεσης και εξέτασης των προσφορών.

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφερεσαι σε εργο η προσφορα υποβαλλεται και με ταχυδρομειο μονο στα μεγαλα εργα (>5225000 ευρω ).Αλλοιως με τη φυσικη παρουσια την ωρα της δημοπρασιας (βλ. και διακηρυξη )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.