Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ένσταση σε δημοπρασία δημοσίου έργου.


Kane

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 41
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω συμμετάσχει σε πρόχειρο διαγωνισμό χωρίς επιτροπή παραλαβής προσφορών αλλά κατάθεση στο πρωτόκολλο γίνονται για έργα μέχρι προϋπολογισμού 60000 ευρώ η επιτροπή συνεδριάζει την επόμενη όπου και ανοίγονται οι προσφορές  

ΑΝΑΚΟΙΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ .pdf

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Πατεντες (εκτος αν δεν θεωρειται εργο αλλα εργασια.π.χ. ο ελαιχρωματισμος ενος κτιριου ειναι εργασια οχι εργο κ.λ.π ).Διακηρυξη υπαρχει; Τι γραφει; (γιατι πρεπει να υπαρχει ανεξαρτητα του τροπου αναθεσης)

Αυτο ειναι απο το Ε.Σ

"α) Δημόσιο τεχνικό έργο νοείται κάθε νέα κατασκευή, επέκταση, ανακαίνιση, επισκευή, συντήρηση ή ερευνητική εργασία που απαιτεί τεχνική γνώση και επέμβαση και συνδέεται άμεσα με το έδαφος ή το υπέδαφος κατά τρόπο διαρκή και σταθερό, ώστε να μπορεί να θεωρηθεί συστατικό του κατά την έννοια του άρθρου 953 Α.Κ. και να μη μπορεί να αποχωρισθεί από αυτό χωρίς βλάβη ή αλλοίωση της ουσίας ή του προορισμού της.

Αντίθετα, πρόκειται για εκτέλεση εργασιών και όχι για δημόσιο τεχνικό έργο, όταν δεν απαιτείται χρήση ειδικών τεχνικών γνώσεων και μεθόδων και η χρησιμοποίηση εξειδικευμένου επιστημονικού ή τεχνικού προσωπικού και αναλόγων τεχνικών μέσων και εγκαταστάσεων (βλ. ΠρVII Τμήματος 2, 76/2005, 250, 340, 361/2006 και IV Τμήματος 130/2004, 5, 14, 76, 156/2003, 33/1999)."

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Έχω συμμετάσχει σε πρόχειρο διαγωνισμό χωρίς επιτροπή παραλαβής προσφορών αλλά κατάθεση στο πρωτόκολλο γίνονται για έργα μέχρι προϋπολογισμού 60000 ευρώ η επιτροπή συνεδριάζει την επόμενη όπου και ανοίγονται οι προσφορές  

http://www.pvaigaiou.gov.gr/web/guest/diagonismoi?p_p_id=bs_news&p_p_action=1&p_p_state=normal&p_p_mode=view&p_p_col_id=column-2&p_p_col_pos=1&p_p_col_count=2&_bs_news_struts_action=%2Fext%2Fnews%2Fload&_bs_news_mainid=22795&_bs_news_loadaction=view&_bs_news_redirect=%2Fweb%2Fguest%2Fdiagonismoi

 

δημοπράτηση γίνεται με πρόχειρο διαγωνισμό βάση του άρθρου 29 του Ν .3669/2008

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σημασια .Σημασια ειναι αν θεωρειται εργασια. Παντως μονο τοτε δικαιουνται αυτα που εκαναν.Αλλοιως οχι.Εκτος αν (κακως ) το εβαλαν στη διακηρυξη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, η ερώτησή μου: πρόσφατα σε κουβέντα με μία συνάδελφο εργολάβο, μου είπε πως γίνεται κάποια ατομική επιχείρηση να συμμετέχει σε μία δημοπρασία χωρίς να παραδώσει ο ίδιος την προσφορά, αλλά ορίζοντας σε συμβολαιογράφο πληρεξούσιο αντίκλητό του. Η διακήρυξη δεν ορίζει κάτι τέτοιο αλλά μου είπε πως η επιτροπή διαγωνισμού την έκανε δεκτή. Μήπως κάποιος που γνωρίζει καλύτερα την νομοθεσία θα μπορούσε να μου πει τι ισχύει γιατί τυχαίνει σαν ατομική να θέλω να δώσω σε 2 δημοπρασίες την ίδια μέρα με απόσταση των 2 υπηρεσιών 300χλμ....ΤΟΝΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΡΓΟΛΗΠΤΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ Κ/Ξ...

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρεις μια όσο το δυνατόν σαφέστερη απάντηση, ανέβασε, αν θές, τη διακήρυξη ή πες μας ποιου τύπου είναι. (Α ή Β)

 

Edit: Παρόλα αυτά αν είναι ΤΥΠΟΥ Α την καταθέτει ο οποιοσδήποτε χωρίς πληρεξούσια, κλπ δεν γίνεται έλεγχος στην νομιμοποιήση αυτού που την καταθέτει. Αν είναι ΤΥΠΟΥ Β υπάρχουν προϋποθέσεςι στο ποιος την καταθέτει. Δες τα παρακάτω.

post-2272-0-32827200-1466961082_thumb.jpg

post-2272-0-50934200-1466961090_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Σε τύπου Β', πρέπει να εμφανιστείς εσύ ως ιδιοκτήτης της ατομικής επιχείρησης και μόνον εσύ.

 

Εάν όμως το ένα έργο ήταν ας πούμε Κ/Ξ, θα μπορούσες να πας στη μια δημοπρασία εσυ και το άλλο μέλος στην άλλη δημοπρασία με συμβ/φικό πληρεξούσιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

πάω να κλέισω ένα έργο και η υπηρεσία μου ζητάει ΦΑΥ του έργου όπως κατασκευάστηκε. Μήπως έχει κάποιος ένα σχετικό υπόδειγμα γιατί δεν μου λεχει ξανατύχει.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.