Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια μικρής κλίμακας και ένσημα ΙΚΑ για εξωτερική θερμομόνωση με σκαλωσιά.


Recommended Posts

 Καλημέρα.

Βγάζω άδεια μικρής κλίμακας για εξωτερικής θερμομόνωση στο εξοικονόμηση κατ' οίκον. Καταθέτω κανονικά άδεια μικρής κλίμακας + ΣΑΥ ΦΑΥ και είμαι κομπλέ από πολεοδομία. Τώρα ο ιδιοκτήτης πρέπει να πάει στο ΙΚΑ να ανοίξει φάκελο για το έργο, σωστά; Η άδεια εξ' άλλου βγαίνει εις τετραπλούν και στέλνεται ενημερώνεται υπηρεσιακά το ΙΚΑ από την πολεοδομία, όπως μου είπανε από την τελευταία.

 Έρχομαι να κάνω τώρα προμέτρηση με βάση τον πίνακα 3 και εδώ αρχίζουν οι απορίες: τί εργασίες να δηλώσω; Προφανώς ικριώματα με βάση τα τετραγωνικά της σκαλωσιάς που θα στηθεί και από εκεί και πέρα βλέπω μία εργασία "τοποθέτηση θερμομονωτικών υλικών πάσης φύσεως". Θα πρέπει να δηλώσω και επιχρίσματα; Αν ναι σκέφτομαι να βάλω ασβεστοκονιάματα τριπτά, γιατί είναι ότι πιο κοντά στην πραγματικότητα. Ωστόσο σκέφτομαι ότι είναι υπερβολικά τα ένσημα που βγάζει γιατί στην ουσία αναφέρεται σε κονιάματα που παράγονται στο εργοτάξιο, ενώ εμείς στην πραγματικότητα έχουμε έτοιμο κονίαμα. 

Κανένας που να έχει ασχοληθεί με πίνακα 3 σε αντίστοιχη περίπτωση;

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ειναι απαραιτητη η εκδοση ΕΕΜΚ για εξωτερικη θερμομονωση με σκαλωσια, ακομα και αν η σκαλωσια γινει εντος του οικοπεδου μας και οχι πατωντας σε κοινοχρηστο?

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το αρθρο 48 του Ν4178/2013 (του γνωστού) τροποποιείται το άρθρο 4 του Ν4030/2011, σχετικά με τις άδειες δόμησης. Στην παράγραφο 3ι ορίζει τί χρειάζεται για τοποθέτηση εξωτερικής θερμομόνωσης με χρήση ικριωμάτων στα πλαίσια του εξοικονόμηση κατ' οίκον. (άδεια μικρής κλίμακας + ΣΑΥ, ΦΑΥ δηλαδή).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε εργασίες για το πρόγραμμα στην πολεοδομία μου ζήτησαν μικρής κλίμακας για τις μονώσεις με σκαλωσιές και 48ρη για τον ηλιακό και τις μονώσεις στο δώμα (χωρίς σκαλωσιές). Ήταν το πρώτο "εξοικονόμηση κατ' οίκον" και για μένα και για την ΥΔΟΜ, αλλά μου έκανε εντύπωση που η μικρή κλίμακα δεν μπορούσε να συμπεριλάβει τις υπόλοιπες εργασίες της 48ρης.
Δεν ασχολήθηκα και πολύ γιατί δεν με ένοιαζε, αλλά ποια είναι η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εμένα πάλι στην πολεοδομία Αθήνας, που πήγα να ρωτήσω αν η ΕΕΜΚ (για ικριώματα, επισκευή όψεων και ελαιοχρωματισμούς) καλύπτει και την τοποθέτηση ηλιακού, μου είπε ο μηχανικός ότι εντάξει, μπορώ να το εντάξω στην ΕΕΜΚ για να αποφύγω τις δυο άδειες (ΕΕΜΚ και 48ωρη).

 

Δεν έχω υποβάλλει ακόμα οπότε θα δείξει στην πράξη.

 

Ερώτηση: Έχει κανείς να ανεβάσει κανένα υπόδειγμα ΣΑΥ-ΦΑΥ για ικριώματα?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ρε παιδια εμένα ο ιδιοκτήτης και ο εγκατάστασης μου λένε να προχωρήσουμε χωρίς μικρή κλίμακα.. Έχω κάποιο θεμα εγω;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εμένα ο ιδιοκτήτης και ο εγκατάστασης μου λένε να προχωρήσουμε χωρίς μικρή κλίμακα.. Έχω κάποιο θεμα εγω;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Να βάλεις σκαλωσιά χωρίς μικρής κλίμακας και ΣΑΥ-ΦΑΥ?Σε καμιά περίπτωση!

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω σαν ενεργειακός επιθεωρητής να αναλαμβάνεις κάποια ευθύνη για το αν θα μπει ή όχι η σκαλωσιά. Εσύ ενημέρωσέ τους πως δεν κάνουν σωστά και μετά ας πάνε αυτοί οι δύο στο αυτόφωρο αν γίνει καμιά στραβή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.