Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια μικρής κλίμακας και ένσημα ΙΚΑ για εξωτερική θερμομόνωση με σκαλωσιά.


Recommended Posts

Γειά και πάλι, αν μιλάς για τις επιμετρήσεις του Πιν.3 του ΙΚΑ μπορείς να τα αφαιρέσεις τα ανοίγματα. Για το πως θα μετρηθούν για την πληρωμή του συνεργείου τοποθέτησης είναι θέμα συμφωνίας, πολλές φορές δεν αφαιρούνται ενώ μετριούνται και οι λαμπάδες με το τρέχον μέτρο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 7 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, θέλω να ρωτήσω σχετικά με το δικαίωμα υπογραφής για 

  • Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (ΕΕΔΜΚ)
  • Άρθρο 30 - Νόμος 4495/2017 - Εργασίες για τις οποίες δεν απαιτείται Οικοδομική Άδεια ή Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας

Ποιες ειδικότητες έχουν δικαίωμα να υπογράψουν τα παραπάνω ?

Συγκεκριμένα για τις ειδικότητες που με ενδιαφέρει να μάθω έαν έχουν δικαίωμα υπογραφής και δεν έχω βγάλει άκρη ψάχνοντας την ισχύουσα νομοθεσία είναι : 

  1. Διπλ. Μηχανολόγοι Μηχανικοί ? 
  2. Μηχανολόγοι Μηχανικοί T.E. ?

Παρακαλώ όποιος ξέρει και μπορεί να απαντήσει να μου πει και την πηγή της πληροφορίας. 

Edited by Lo5153
Link to comment
Share on other sites

Δικαίωμα να εκδώσει ΕΕΔΜΚ έχει όποιος έχει γενικά δικαίωμα υπογραφής των αντίστοιχων μελετών που περιλαμβάνει η κάθε άδεια. Συγκεκριμένα για την εξωτερική θερμομόνωση που απαιτεί ΣΑΥ ΦΑΥ ικριωμάτων, δικαίωμα έχει ένας μηχανικός που μπορεί να υπογράψει μελέτη και επίβλεψη ικριωμάτων. Συνεπώς σίγουρα δεν αφορά μηχανολόγο είτε διπλωματούχο είτε ΤΕ..αντίστοιχα ΕΕΔΜΚ για εγκατάσταση αυτόνομου συστήματος θέρμανσης δεν μπορεί να υπογράψει πολιτικός μηχανικός για τον ίδιο αυτονόητο λόγο..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.