Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Sap2000 σεμιναριο. Ποιο προτεινετε αν εχετε παει παλαιότερα


Recommended Posts

Γινονται 2 σεμιναρια για το sap2000 ενα στο Engineering Intelligence
Επαγγελματική μετεκπαίδευση μηχανικών 320 ευρω 20 ώρες και ενα απο την ιδια την εταιρεια online με 200€ 9 ώρες.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν εχετε παει σε καποιο απο τα δυο παλαιότερα τις εμπειριες σας. Ενδιαφερομαι για το πρώτο αλλα μου φαινετε καπως "τσιμπιμένο".

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα έχεις υπόψιν σου;

Δεν λέω ότι θα γίνεις expert, αλλά θα πάρεις μια γεύση για το τι παίζει και θα μπορείς πιο εύκολα να διαλέξεις πιο σεμινάριο σου ταιριάζει περισσότερο.

Edited by kostaspde
Link to comment
Share on other sites

 

Και η ίδια η csi hellas πρέπει να κάνει σεμινάρια πάντως....

 

Δεν προσεξες...........

 

απο την ιδια την εταιρεια online με 200€ 9 ώρες.

 

 

Αυτά τα έχεις υπόψιν σου;

 

Αν ήταν και στα Ελληνικα.............

Απλα στο σεμιναριο ρωτας - τα θεματα και οι απαντησεις θα ειναι ποιο κοντα στηνΕλληνικη πραγματικητα , ΕΑΚ-ΚΑΝΕΠΕ.

Αλλιως δεν θα το σκεφτομουν καν

Link to comment
Share on other sites

Το περιεχόμενο των σεμιναρίων το ξέρεις; Αν δεν πρόκειται να μπουν σε λεπτομέρειες / trick προσομοίωσης η γνώμη μου είναι πως είναι αρκετά ακριβό. Τα απλά τα βρίσκεις και με τα video που αναφέρονται παραπάνω. Βέβαια δεν θα περίμενα ένα λογισμικό μερικών χιλιάδων ευρώ να "διδάσκεται" φθηνά....

Όσον αφορά σε αυτό με την Ελληνική πραγματικότητα (ΕΑΚ-ΚΑΝΕΠΕ) φοβάμαι ότι δεν θα το βρεις στο SAP. Εκτός και αν εννοείς τον EC που είναι ενσωματωμένος. Για ΚΑΝΕΠΕ θα προσανατολιζόμουν σε ETABS με το αντίστοιχο plugin ETABS-KANEPE. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω καταλάβει τελικά τι παίζει με το ETABS...

 

Υπάρχει ETABS - STEREOSTATIKA (Κωνσταντινίδης), το ETBAS - ECTOOLS (Πενέλης) και τα ETABS - Praxis....

 

Τελικά ποιο από όλα αυτά πρέπει να μάθει κανείς ???

Link to comment
Share on other sites

  • Το ETABS είναι ένα πολύ καλό εργαλείο για κτηριακές κατασκευές (expertise, analysis, design, KAI drafting) 
  • Το CSiBridge ένα πολύ καλό εργαλείο για γέφυρες (το καλύτερο κατ εμέ.. κάνει όλα τα παραπάνω) 
  • Το SAP μοιάζει πολύ με τα παραπάνω και κάνει λίγο από όλα (σαν να λέμε AutoCad) 

Οι τελευταίες εκδόσεις περιλαμβάνουν και τους Ευρωκώδικες. Παρ όλα αυτά, πρέπει να ορίζεις κάθε φορά μερικές παραμέτρους γιατί δεν υπάρχει το Greek Anex. 

 

Το ETABS συνεργάζεται με τα παραπάνω προγράμματα. Πχ, από το sterostatika μπορείς να κάνεις export το μοντέλο σου στο ETABS. 

 

Να προσθέσω και εγώ το κατιτίς μου για τα γιοφύρια... ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα όμως είναι ότι τα μεγάλα γραφεία στην Αθήνα από όσο ξέρω δουλεύουν sofistik και άντε και κάνα staad....Και γενικά νομίζω πέρα από Αμερική το ETABS δεν πολύ δουλεύει. Δηλαδή να κάνεις σεμινάρια να επενδύσεις σε ένα πρόγραμμα και τελικά όλοι να σου ζητάνε sofistik...

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζω τα παραπάνω που ανέφερα με κανένα άλλο πρόγραμμα nik!!! :D

Κάνουν τα πάντα, είναι certified, έχουν ωραίο περιβάλλον, γρήγορη ανάλυση, και μου φαίνονται εύχρηστα (λίγο οι συνδυασμοί των φορτίσεων είναι μανούρα αλλά... νταξ). 

 

Από την άλλη, βεβαιώσου για τα προγράμματα που χρησιμοποιούν και όταν σε προσλάβουν κάνεις σεμινάρια για το συγκεκριμένο πρόγραμμα που δουλεύουν.. Ένεκα κόστους, γιατί γενικότερα ό,τι μαθαίνεις καλό είναι.. 

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάτι σημειώσεις για το SAP από τη σχολή μου αν σε ενδιαφέρουν στείλε pm.

Πάρε και το βιβλίο με τα παραδείγματα του Αβραμίδη, λίγο από εδώ, λίγο από εκεί θα μάθεις τα βασικά.

Edited by kostaspde
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.