Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντικειμενικές αξίες-πληρωμή συμβολαιογράφου


Recommended Posts

ποια θεωρειται μια νορμαλ τιμη για να βγει μια αντικειμενικη αξια μιας απλης οικιας (διαμερισμα ή αυτοτελης) απο συμβολαιογραφο?

Link to comment
Share on other sites

Είναι αδύνατο να σου απαντήσει κανείς έτσι!!!!

 

Παίζει ρόλο η περιοχή, το έτος κατασκευής, ο όροφος, το υλικό κατασκευής, αν έχει πρόσωπο σε έναν ή δύο δρόμους και το πλάτος τους, αν είναι εμπορικός δρόμος, αν υπάρχει συνιδιοκτησία κλπ κλπ κλπ!

 

Ψάξε λίγο στο internet, θα βρεις τις τιμές ζώνης και ακόμα κυκλοφορούν και κάποια excel για τους υπολογισμούς.

Link to comment
Share on other sites

fifty euros min.αλλά έτσι κ αλλιώς ο υπολογισμός συμπεριλαμβάνεται στα συμβολαιογραφικά. http://www.ggps.gr θα βρεις υλικό όπως σου είπε η anka.

Ρε συ sundance πόσες δουλειές κάνεις ταυτόχρονα???????

Link to comment
Share on other sites

anka για τιμη αμοιβης ρωτησα,οχι για το ποσο ειναι η τιμη της αντικειμενικης...

 

zavi κανω διαφορων ειδων δουλειες,αλλες τη μερα και αλλες τη νυχτα...

 

μουχαχαχαχα

 

ΥΓ 50 ευρω για μια αντικειμενικη που ειναι υποθεση μισης ωρας? :shock:

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, τώρα το έπιασα.

Ε, όχι και μισή ώρα! 5-10 λεπτά υπόθεση είναι! Εγώ πάντα μόνη μου το υπολογίζω και ποτέ δεν έχω πέσει έξω. Ψάξ΄το στο internet λίγο, είναι πολύ εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

πάντως να σας πω ότι ο zavi δεν έχει άδικο. 50 € και είμστε ΟΚ !!

 

Δεν είναι 5 λεπτά Άνκα.

 

Έχω το πρόγραμμα της b-logica (B-Maps, B-Axies) και κοστίζει 500περίπου ευρώ + 100κάτι για υποστήριξη κάθε χρόνο.

 

χρειάζεσαι να εισάγεις αρκετά στοιχεία και παρότι το χειρίζομαι αρκετά καλά δεν μου έχει πάρει ποτέ 5 λεπτά. Διαβάζεις τίτλους, ταυτίζεις με άδεια, βλέπεις σχέδιο πόλης, ΟΤ, όψεις οικοπέδου, κτίσματος, συνιδιοκτησίες, φθορές ακινήτου κ.α. !!

 

Αυτά πάντως δεν είναι 5 λεπτά άρα δεν είναι και τζάμπα. (να μην αναφέρω ανθρωποώρες και απόσβεση λογισμικού + μηχανήματος pc +internet κλπ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Θεόφιλε, πάω πάσο.

Εσύ μιλάς για όλη την έρευνα πριν. Εγώ αναφέρομαι στον υπολογισμό της αντικειμενικής αξίας καθαρά, εφόσον δηλαδή έχεις συγκεντρώσει όλα τα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης φανταστείτε εναν συμβολαιογράφο να ζητήσει 10 ευρώ για αμοιβή. Δεν θα τον πάρουν με τις πέτρες? Λογική η τιμή των 50 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

sundance

 

γι' αυτό είπα ότι συμπεριλαμβάνεται στα συμβολαιογραφικά έξοδα.Για να μην πάθεις σοκ.Κοίταξε:

Παλιά που οι άνθρωποι φορούσαν καπέλο,όταν έμπαιναν στο συμβολαιογραφείο έβγαζαν το καπέλο τους από σεβασμό.Ο συμβολαιογράφος είναι ιεραρχικά ακριβώς κάτω από τον Εισαγγελέα.Άλλο τώρα που βρώμισε ο χώρος τους με συμβ/φους-commandos έτοιμους και πρόθυμους για κάθε αποστολή.

Αν θες πάντως υπολογισμό αντικειμενικών πιο φθηνό,οι μεσίτες σου τον λένε στο δευτερόλεπτο,απλά θα υποστείς και τις συνέπειες :lol: :lol:

Συμπληρώνω και τη σκέψη σου:αμοιβή μισής ώρας 50€ άρα αμοιβή συμβ/φου για 1 ώρα 100€ μάλλον δωρεάν σου έρχεται...πιο φθηνά από δικηγόρο....και από μηχανικό,καθώς σύμφωνα με ΠΔ 696 η ωριαία αμοιβή μηχανικού κάτω της 10ετίας είναι κάπου 214€ :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.