Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπολογισμός αντλίας και διαμέτρου σωλήνα για αυτόματο πότισμα κήπου


aster1x

Recommended Posts

ααα εγώ νόμισα ότι θα μας μάθαινες τώρα κάποιο εμπειρικό κόλπο που παρακάμπτει και τις εξισώσεις και τα προγράμματα...

Link to comment
Share on other sites

ααα εγώ νόμισα ότι θα μας μάθαινες τώρα κάποιο εμπειρικό κόλπο που παρακάμπτει και τις εξισώσεις και τα προγράμματα...

Εμ λες δεν το κατάλαβα  εγώ;

 

Σχετικά με το θέμα σου τώρα.....

Θέλεις διαθέσιμα 1800 λίτρα με 2.5 bar πίεση που; Πριν απο την ηλεκτροβάνα ή μετά;

Όταν λειτουργεί το ποτιστικό θέλεις και επιπλέον διαθέσιμο για κάποια οικιακή χρήση ή δεν σε πειράζει αν κρεμάει λίγο το ποτιστικό;

Μιας και το σκέφτηκα λίγο το θέμα  νομίζω ότι μπορεί να μην σε καλύπτει ούτε η Φ22 που σου είπα.

Εχουμε διαθέσιμη πίεση 4.5 bar αλλά που; Απο τον κόμβο (ταφ) κεντρικού αγωγού ΕΥΔΑΠ με γραμμή προς τον μετρητή.

Αυτό μπορούμε να θεωρήσουμε σταθερό σημείο πίεσης.

Απο εκεί και πέρα τα πάντα προσθέτουν πτώση ανάλογη με την παροχή.

Το τμήμα που δεν γνωρίζουμε τι κάνει είναι το τμήμα  κεντρικός αγωγός Ευδαπ έως και τον μετρητή.

Φυσικά μπορούμε να το βρούμε αλλά δεν σου λέω πως γιατί κακολόγισες τους υδραυλικούς.... :smile:

Πλάκα κάνω.....Αν γουστάρεις να πειραματιστούμε και πιάνουν τα χέρια σου να κάνεις μερικές μετρήσεις είμαι μέσα για δοκιμή.

(Akaliak πάει ο νου σου που το πάω; ) Είναι μία δοκιμή που θέλω χρόνια να την κάνω αλλά όλο την αναβάλω.

Θέλω να βρω το KV του μετρητή της Ευδαπ

 

Αυτό που προσθέτει σημαντική πτώση πίεσης είναι το ανεπίστροφο του μετρητή (αν υπάρχει) και το ενσωματωμένο φίλτρο μπροστά από τον μετρητή που μέχρι πρόσφατα αγνοούσα πως υπάρχει. 

Είναι μία πλαστική σίτα αλλά με σχετικά μεγάλες οπες διέλευσης που υπάρχει στην είσοδο του μετρητή. 

 

Θεωρώ όμως ότι απο την στιγμή που έχεις διαθέσιμη πίεση 4.5 bar (με την ελπίδα ότι τα έχεις και το καλοκαίρι) και δεν έχεις πρόβλημα για καινούργιο δίκτυο συμφέρει καλύτερα να πας σε επιλογή μεγάλης διατομής παρά πιεστικά και αντλίες....

Επιμένω όμως ότι το σημείο που πρέπει να δοθεί ιδιαίτερη προσοχή είναι το τμήμα που σου προανέφερα και δεν το γνωρίζουμε....αλλά μπορούμε να το βρούμε........

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Κοντά είσαι........

Κανε τα δύο δεδομένα σου Kv και το έχεις λυμένο...

Εγω είμαι σε άλλη φάση τώρα φίλε Γιώργο....

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

 

 

Πλάκα κάνω.....Αν γουστάρεις να πειραματιστούμε και πιάνουν τα χέρια σου να κάνεις μερικές μετρήσεις είμαι μέσα για δοκιμή.

(Akaliak πάει ο νου σου που το πάω; ) Είναι μία δοκιμή που θέλω χρόνια να την κάνω αλλά όλο την αναβάλω.

Θέλω να βρω το KV του μετρητή της Ευδαπ

 

 

Γρηγόρη, όπως ξέρεις, μου αρέσουν τέτοια πειράματα...

 

Sent from my MI 3W using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα,

Μπορείτε να δώσετε τα φώτα σας στην απαιτούμενη αντλία ποτίσματος για την παρακάτω εγκατάσταση?

Δεξαμενή 30 m^3 στο ψηλότερο σημείο του οικοπέδου, το οποίο έχει μικρή κατηφορική κλίση.

Πλατφόρμα εφαπτόμενη της δεξαμενής με αντλία 3 ίππων τριφασική, πολλαπλή εξαγωγής 1" και ηλεκτροβάνες 1". Επίσης η αντλία είναι συνδεδεμένη σε φούσκα 50 λίτρων με πρεσοστατική βαλβίδα

Λάστιχα ποτίσματος Φ40 που καταλήγουν σε Φ28 και μπεκ παροχής 30-120 L/h, μέγιστη πίεση 3bar

Ο μέγιστος αριθμός μπεκ ανά ηλεκτροβάνα είναι 40, με μέγιστο συνολικό μήκος των Φ40 ας πουμε 60-80 μέτρα. Κάποιες γραμμές έχουν μόνο 20m Φ40 αλλά ίσως 60m σε Φ28.

Η παλιά αντλία βλέπει 2 bar.

Έχει πέσει η απόδοση της και θέλουμε να την αντικαταστήσουμε με μεγαλύτερη, στους 4 ίππους.

Η ηλεκτρική εγκατάσταση την σηκώνει, μόνο το θερμικό θα χρειαστεί αλλαγή.

40 * 0.120= 4.8 m^3 η μέγιστη απαιτούμενη παροχή σύμφωνα με τα μπεκ.

Δεν είμαι σίγουρος τι μανομετρικό χρειάζομαι.

Μπορείτε να δώσετε κάποια συμβουλή περί απαιτούμενης παροχής και μανομετρικού για να έχω την μέγιστη παροχή από τα μπεκ? Οι αποστάσεις είναι στο περίπου.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Οι ίπποι και οι φάσεις της αντλίας δεν μας ενδιαφέρουν για την επιλογή.

Η επιλογή γίνεται με παροχή και μανομετρικό.

Πόσα μπεκ θα ποτίζουν συγχρόνως ??? (Από αυτό βρίσκεις την παροχή)

Τι πίεση θέλει το κάθε μπεκ για να έχει την μέγιστη παροχή? (3 bar?)

Σε πόσα μέτρα και με τι σωλήνα τροφοδοτείται το πιό μακρυνό μπεκ? (από τις 2 τελευταίες απαντήσεις βρίσκεις το μανομετρικό)

Το πιεστικό δοχείο (φούσκα) είναι πολύ μικρό (προτείνω περίπου 5 - 10% της μέγιστης ωριαίας παροχής)

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το "έπεσε η απόδοση της αντλίας" ????

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά υποθέτουμε ότι μόνο μια ηλεκτροβάνα λειτουργεί κάθε στιγμή.

Επίσης υποθέτουμε ότι η μακρύτερη διακλάδωση (μήκος 60 μέτρα, 40 εκτοξευτήρες που ισαπέχουν) τυγχάνει να είναι και η πιο απομακρυσμένη, άρα το μήκος του κεντρικού σωλήνα που την εξυπηρετεί είναι 80 μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.