Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ανάληψη επίβλεψης σε ειδικό κτίριο από Πολ. Μηχανικό?


Recommended Posts

Καλησπέρα, σε μία νέα άδεια που τα σχέδια της αρχιτεκτονικής μελέτης τα κάνει ένας αρχιτέκτονας και το διάγραμμα κάλυψης το υπογράφω εγώ, έχω μπερδευτεί ποιος πρέπει να υπογράψει επίβλεψη...Στο e-άδειες έχει την επιλογή «ΕΠΙΒΛΕΨΗ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗΣ (ΓΕΝΙΚΗ ΕΠΙΒΛΕΨΗ)». Αυτή την εργασία μπορώ να βάλω ότι την κάνουμε και οι δύο? Μπορώ να βάλω στις αμοιβές ότι εγώ αναλαμβάνω π.χ. το 25% της επίβλεψης? Στις δηλώσεις ανάθεσης-ανάληψης μπορώ να μας βάλω και τους δύο? Πρέπει να γράψω κάτι συγκεκριμένο στο τι επιβλέπει ο καθένας? και αν ναι τι να βάλω?, αφού τα ίδια θα επιβλέπουμε. Αν δεν γίνονται όλα αυτά, τελικά μπορώ να αναλάβω μόνη μου επίβλεψη και ας έχει γίνει η μελέτη από αρχιτέκτονα, σωστά?

 

Link to comment
Share on other sites

ο πρώτος λόγος για την επίβλεψη, ανήκει στον αντίστοιχο μελετητή

αν επιθυμεί να αναμιχθεί στην επίβλεψη, την αναλαμβάνει

αν όχι, την κάνεις εσύ

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Roukat said:

..... αρχιτεκτονικής μελέτης τα κάνει ένας αρχιτέκτονας και το διάγραμμα κάλυψης το υπογράφω εγώ, ....

μπερδεύτηκα λίγο....

από πότε το Διάγραμμα Κάλυψης έπαψε να είναι αναπόσπαστο τμήμα της αρχιτεκτονικής μελέτης ενός κτηρίου? 

Link to comment
Share on other sites

didonis καλημέρα, ποτέ δεν έπαψε να αποτελεί τμήμα της αρχιτεκτονική μελέτης το δ.κ. απλά επέλεξα να το κάνω εγώ. Και τώρα ήρθε η ώρα να ανατεθεί σε κάποιον η επίβλεψη και αναρωτιόμουν αν μπορούμε και οι δύο μαζί να επιβλέψουμε την αρχιτεκτ. μελέτη...μάλλον όμως πρέπει να είναι σαφές ποιες ακριβώς εργασίες επιβλέπει ο ένας και ποιες ο άλλος, δεν γίνεται όλα και οι δύο

Link to comment
Share on other sites

@Roukat Γιατί μπλέξατε έτσι; Ακόμη και αν ήθελες να κάνεις εσύ το δ. κάλυψης θα μπορούσατε να συμφωνήσετε να υπογράψει ο ίδιος και να τα βρείτε οικονομικά.  Για την επίβλεψη δεν γνωρίζω αν γίνεται επιμεριστική επίβλεψη για ίδια ομάδα εργασιών π.χ αρχιτεκτονικά, αλλά αν γίνεται δεν μου φαίνεται καθόλου λογικό. Επειδή οι ευθείες λύσεις είναι οι καλύτερες, αποφασίστε ποιος από τους δυο σας θα είναι επιβλέπων. Απλά και ξεκάθαρα.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.