Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξωτ.θερμομόνωση ως σενάριο στο ΠΕΑ


Recommended Posts

Καλημέρα σας!

απο οτι εψαξα λιγο μαλλον δεν εχει απαντηθει η απορια που εχω οποτε σας γραφω εδω

σε πρωτο πεα για εξοικονομω διαμορφωση σεναριων για βελτιωση που περιλαμβανουν αλλαγη λεβητα και εξωτερικη θερμομονωση

στην εξωτερικη θερμομονωση τι δεδομενα αλλαζω στο συστημα, νομιζω μονο το u των εξωτερικων επιφανειων

και απο που προκυπτει αυτο το u?

εγω δεδομενα για τη μονωση εχω μονο το λ των υλικων?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω τα πραγματα ειναι πιο απλα απο οσο φαινονται.

 

1/U = Ri + Σ d/λ + Ra (οπου d/λ το πηλικο για καθε χρησιμοποιουμενο υλικο, συνηθως σοβας-τουβλο-σοβας)

 

Οταν προσθετεις εξωτερικη θερμομονωση, αυξανεις το παχος κατα μια στρωση της οποιας ξερεις και το παχος και το λ πιστοποιημενα.

 

Οποτε εχεις τα κατωθι

 

1/Uπαλιο = Ri + Σ d/λ + Ra

1/Uνεο = Ri + Σ d/λ + Ra + dμονμον

Επομενως 1/Uνεο = 1/Uπαλιο + dμονμον

 

Τον παλιο συντελεστη τον εχεις υπολογισμενο απο τους πινακες για αμονωτο κτισμα.

Παχος και λ μονωτικου επισης τα εχεις, οποτε υπολογιζεις κανονικα το νεο συντελεστη

 

Ανεβαζω και ενα εξελακι που εκανα για βοηθημα

Υπολογισμός πάχους θερμομόνωσης.xls

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα, μια ερώτηση

σε σενάριο για το εξοικονομώ όπου εγώ "μετράω" 50μ² εξωτερικής τοιχοποιίας (αφαιρώντας προφανώς τα ανοίγματα,επιφάνειας π.χ 10μ²) ο

"μονωσάς" μέτρησε και τα ανοίγματα σαν επιφάνεια υλικού δηλ. 60μ². Σε ερώτησή μου γιατί το κάνει αυτό, μου απάντησε ότι έτσι "δουλεύει"

η πιάτσα καθώς έχουν φύρα και κοψίματα. Βέβαια κάποιοι άλλοι τα ανοίγματα τα μετρανε μισά.

Σ' αυτή την περίπτωση τι κάνετε;

Βάζετε τα τετραγωνικά του "μονωσά" στο παράρτημα και αυτά που μετρήσατε στο πρόγραμμα του ΤΕΕ ή κάτι άλλο;

Το ίδιο πρόβλημα παρατηρείται και σε τοιχοποιίες μεγάλου πάχους π.χ 60εκ όπου μόνωση λογικά μπαίνει και στα πλαϊνά του ανοίγματος.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω! Οτι μετρησε ο μονωσας....επειδη αυτοι ειναι ηλιθιοι, δεν σημαινει οτι θα τους ακολουθησουμε κιολας...

  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τη φύρα (που όντως έχουν) και τα κοψίματα, ας τα υπολογίσουν από πριν στην προσφορά και στην τιμολόγηση των πραγματικά τοποθετημένων τετραγωνικών. Δεν θα χρεώνεται ο μηχανικός την κουτοπονηριά του μονωσά.

 

Τις δυο αρνητικές στον salpigoal ομολογώ πως δεν τις καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.