Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξωτ.θερμομόνωση ως σενάριο στο ΠΕΑ


Recommended Posts

Σωστα το ειπες...στην εξαοροφη...σε μια μονοκατοικια ομως? Γιατι μη μου πεις οτι θα ψησεις τον Ελληνα κατασκευαστη να κανει θερμοπροσοψη στην πολυκατοικια του....

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. 

πάνο (και φυσικά οι υπόλοιποι συνάδελφοι) επειδή μου τυχαίνει πρώτη φορά μόνωση δώματος και παλαιότερα στην μοναδική περίπτωση μόνωσης στέγης που είχα, μου είχαν απαντήσει από την ετεαν ότι συμπεριλαμβάνονται στην δαπάνη και οι τυχόν πρόβολοι της κεκλιμμένης επιφάνειας της στέγης, προφανώς ισχύει το ίδιο και για την μόνωση των εξωστών του δώματος? Δηλαδή στον πίνακα των παρεμβάσεων μπορώ να συμπεριλάβω το εμβαδόν τους?

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω, γιατί δεν μου έχει τύχει. Πάντως υποθέτω πως αν κάτω από την οροφή του δώματος δεν υπάρχει και άλλη ιδιοκτησία, ότι θα ισχύει ότι σου είπαν και για την στέγη σε μονοκατοικία.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. 

πάνο (και φυσικά οι υπόλοιποι συνάδελφοι) επειδή μου τυχαίνει πρώτη φορά μόνωση δώματος και παλαιότερα στην μοναδική περίπτωση μόνωσης στέγης που είχα, μου είχαν απαντήσει από την ετεαν ότι συμπεριλαμβάνονται στην δαπάνη και οι τυχόν πρόβολοι της κεκλιμμένης επιφάνειας της στέγης, προφανώς ισχύει το ίδιο και για την μόνωση των εξωστών του δώματος? Δηλαδή στον πίνακα των παρεμβάσεων μπορώ να συμπεριλάβω το εμβαδόν τους?

Ναι μπορείς. Μου έχει τύχει.... και μάλιστα στη συγκεκριμένη περίπτωση μου έτυχε και έρθει και έλεγχος από το ΕΤΕΑΝ. Στον έλεγχο μέτρησαν και τους εξώστες για τη μόνωση του δώματος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς. Μου έχει τύχει.... και μάλιστα στη συγκεκριμένη περίπτωση μου έτυχε και έρθει και έλεγχος από το ΕΤΕΑΝ. Στον έλεγχο μέτρησαν και τους εξώστες για τη μόνωση του δώματος.

Πρωτη φορά ακούω για έλεγχο απο ΕΤΕΑΝ....

 

Μαλλον ησουν ειδική περιπτωση. Μπορεις να δωσεις  μερικες πληροφοριες? Αν θες βεβαια...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήμουν ειδική περίπτωση, τυχαίος δειγματοληπτικός έλεγχος έγινε.

 

Για περισσότερα δες εδώ :  http://www.michanikos.gr/topic/33881-εξοικονόμηση-κατ-οίκον/page-262#entry595827

 

και εδώ : http://www.michanikos.gr/topic/33881-εξοικονόμηση-κατ-οίκον/page-347#entry671817

 

και εδώ : http://www.michanikos.gr/topic/33881-εξοικονόμηση-κατ-οίκον/page-348

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

OK nick. Βρήκα την περίπτωση που έλεγες για τους εξώστες, όπως χρήσιμη είναι και η απάντηση στην περίπτωση του giatrasof (μήνυμα #3468).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

καλησπερα σε δωμα υπολογισα το u και βρηκα μια u=2,10 αμονωτη πλακα 15 εκ. με ασφαλτοπανο 5 εκατοστα.Για να κανω σεναριο και να πιασω τον στοχο βασει των νεων τοτεε και να ειμαι στα ορια του πινακα που ειναι 0,40 πως το υπολογιζω;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διάβασα το παρόν θέμα και μάλλον εδώ είναι το καλύτερο σημείο για το ερώτημα:

Στο xml του ΤΕΕΚΕΝΑΚ, στο εμβαδόν των αδιαφανών (πχ τοίχος) ως ύψος εισάγουμε το μεικτό δηλαδή:

ύψος όψης τοίχου + πάχος πλάκας δαπέδου+πάχος πλάκας οροφής. (προφανώς αφαιρώντας κούφωμα).

Αυτό με βάση και τον υπολογισμό των κατακορύφων διαστάσεων της τοτεε2, σελ 48833 του φεκ.

Στην συνέχεια στο σενάριο βάζουμε τιμή μονάδας θερμοπρόσοψης (45 ή 55 από τον οδηγό του εξοικ.ΙΙ) και βγαίνει ο προυπολογισμός του σεναρίου που εμφανίζεται στην 2η σελ του ΠΕΑ.

Η πραγματική όμως θερμοπρόσοψη που θα γίνει και που θα αναγραφεί στον πίνακα παρεμβάσεων θα είναι μικρότερη, γιατί πχ όπου υπάρχουν μπαλκόνια διακόπτεται η θερμοπρόσοψη κατά το πάχος της πλακας.Άρα αφού ηεπιφάνεια της πραγματικής θερμοπρόσοψης θα είναι μικρότερη, μικρότερος θα είναι και ο αναγραφόμενος προυπολογισμός στο έντυπο παρεμβάσεων.Δηλαδή θα έρχεται σε αντίθεση με τον προυπολογισμό που αναγράφει το σενάριο στην 2η σελ του πεα...

Τί κάνουμε σε αυτη την περίπτωση? Η άποψη μου είναι ότι έτσι το προχωράμε.Δηλαδή:

Πραγματική επιφάνεια που θα γίνει θερμοπρόσοψη και πραγματικός προυπολογισμός (του εντύπου παρεμβάσεων) διαφορετικός από αυτόν που αναγράφεται στην 2η σελ. του πεα και αν μας δίνεται η δυνατότητα στο έντυπο παρεμβάσεων κάπου ως υποσημείωση η δυνατότητα να το επεξηγήσουμε..Τί λετε? 

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.