Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξωτ.θερμομόνωση ως σενάριο στο ΠΕΑ


Recommended Posts

Σας ευχαριστώ.

Στην περίπτωση τοιχοποιίας πάχους 60εκ, όπου το κούφωμα βρίσκεται όχι φάτσα με την τοιχοποιία αλλά στο εσωτερικό της, εκεί τι κάνουμε;

Θεωρούμε τους πλαϊνους/περιμετρικούς τοίχους των κουφωμάτων ως εξωτερικούς και τους μετράμε;

Ανεβάζω ένα σκαρίφημα με τι εννοώ, γιατί στην συγκεκριμένη περίπτωση θα υπάρχει όντως θέμα με τα τετραγωνικά της μόνωσης

που θα τοποθετηθούν

 

skarifima.pdf

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα τους μετρούσα κανονικά ως εξ. τοιχους...60 εκ φάρδος είναι σημαντική επιφάνεια !

 

Όσο για το U που λές...οτι U έχει ο τοίχος το ίδιο θα έχουν και τα πλαϊνά...εκτός και αν είναι φτιαγμένα με άλλο υλικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μια ερώτηση

σε σενάριο για το εξοικονομώ όπου εγώ "μετράω" 50μ² εξωτερικής τοιχοποιίας (αφαιρώντας προφανώς τα ανοίγματα,επιφάνειας π.χ 10μ²) ο

"μονωσάς" μέτρησε και τα ανοίγματα σαν επιφάνεια υλικού δηλ. 60μ². Σε ερώτησή μου γιατί το κάνει αυτό, μου απάντησε ότι έτσι "δουλεύει"

η πιάτσα καθώς έχουν φύρα και κοψίματα. Βέβαια κάποιοι άλλοι τα ανοίγματα τα μετρανε μισά.

Σ' αυτή την περίπτωση τι κάνετε;

Βάζετε τα τετραγωνικά του "μονωσά" στο παράρτημα και αυτά που μετρήσατε στο πρόγραμμα του ΤΕΕ ή κάτι άλλο;

Το ίδιο πρόβλημα παρατηρείται και σε τοιχοποιίες μεγάλου πάχους π.χ 60εκ όπου μόνωση λογικά μπαίνει και στα πλαϊνά του ανοίγματος.

Ευχαριστώ

 

 

Νομίζω πως είναι λάθος προσέγγιση να καλείς το συνεργείο να δώσει τιμή μονάδας. Η φύρα που λέει δεν θα εφαρμοστεί στον τοίχο άρα δεν μπορεί να κοστίζει 50 ευρώ/m2, ε και στην τελική πάντα αποτελεί ένα κόστος που πρέπει να το εκτιμήσει και να το μειώσει στο μέγιστο δυνατό ο κατασκευαστής. Δεν αποτελεί υποχρέωση του πελάτη.

Για το λόγο αυτό και είμαι 100% αρνητικός στο να προτείνω συνεργείο που θα αρνηθεί να κάνει το ίδιο την προμήθεια των υλικών.

 

Του ζητάω λοιπόν να μου δώσει συνολικό ποσό (όλα μέσα και το ΙΚΑ δικό του) που απαιτεί για τη δουλειά αφού ο ίδιος πάει να μετρήσει και ανάγω την τιμή που μου έδωσε στην επιφάνεια που έχω στο ΠΕΑ έτσι ώστε να έχω το ίδιο ποσό συνολικά.

Edited by Indusys
Link to comment
Share on other sites

@ay8airetos σχετικά με την ερώτηση στο μήνυμα #11.

Θα μετρούσα τα τετραγωνικά της εσοχής στην μόνωση (λαμπάδες και ανωκάσι), όχι όμως και σαν δομικά στοιχεία στους υπολογισμούς ενεργειακής απόδοσης ή/και θερμομονωτικής επάρκειας. Θα υπολοίζα επίσης πλευρικές σκιάσεις από τους λαμπάδες στο άνοιγμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση, σε σχετικό email που έστειλα στο ΕΤΕΑΝ σχετικά με τα παραπάνω ερωτήματά μου, μου απάντησαν τα εξής:

 

"Αγαπητέ κύριε,

Δηλώνεται η πραγματική επιφάνεια του τοίχου που μονώνεται.

Σε περίπτωση μόνωσης και στους λαμπάδες(πλαϊνά) ανοιγμάτων, τότε προστίθεται και η πραγματική επιφάνεια του λαμπά που μονώνεται.

Τυχόν φύρα του υλικού πληρώνεται από τον ωφελούμενο και όχι από το Πρόγραμμα. "

 

 

@ay8airetos σχετικά με την ερώτηση στο μήνυμα #11.

Θα μετρούσα τα τετραγωνικά της εσοχής στην μόνωση (λαμπάδες και ανωκάσι), όχι όμως και σαν δομικά στοιχεία στους υπολογισμούς ενεργειακής απόδοσης ή/και θερμομονωτικής επάρκειας. Θα υπολοίζα επίσης πλευρικές σκιάσεις από τους λαμπάδες στο άνοιγμα.

Στο πρόγραμμα δηλ. του ΤΕΕκενακ θα έβαζες σύμφωνα με το σκαρίφημα τοίχους συνολικής μόνωσης 16,50μ² και στο παράρτημα των παρεμβάσεων θα δήλωνες 21,45μ²;

Ευχαριστώ

Edited by ay8airetos
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Παρόμοιες διαφορές έχεις σε μόνωση δώματος, όταν μονώνονται και οι εξώστες εκτός από την οροφή του υποκείμενου χώρου, καθώς αυτό είναι το ορθό να γίνει από ενεργειακή και κατασκευαστική σκοπιά. Οπότε είναι λογικό να προκύπτουν διαφορές μεταξύ του κελύφους (περιμετρική επιφάνεια) που καταχωρείται στο λογισμικό και της πραγματικής, συνολικά μονωμένης επιφάνειας.

Ούτε νομίζω πως θα υπάρξει πρόβλημα σε τυχόν έλεγχο-αντιπαραβολή του xml με τα παραστατικά και το παράρτημα. Μηχανικοί είναι οι άνθρωποι που κάνουν τον έλεγχο, οπότε κατανοούν την -λογικά προκύπτουσα- διαφορά. Άσε που αυτοί, δεν ασχολούνται καν με το xml, αλλά με παραστατικά, πιστοποιητικά, πραγματοποιηθείσες εργασίες, δικές τους μετρήσεις και το τι επιδοτείται απ΄το πρόγραμμα.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Ενεργειακα απο που προκυπτει οτι πρεπει να μονωνονται και τα μπαλκονια?

Γιατι απ τις ΤΟΤΕΕ δεν προκυπτει απο πουθενα. Ασε που συμφωνουμε βεβαια....

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοούσα μπαλκόνια, αλλά την προέκταση-στέγαστρο της οροφής στο δώμα. Προκύπτει και από την 2η ΤΟΤΕΕ, αν δεις τον πίνακα 16 με τις θερμογέφυρες, αν βέβαια θέλει κάποιος να τις μειώσει. στο μέτρο του εφικτού πάντα.

Και μεταξύ μπαλκονιών και κελύφους μορεί να υπάρξει μείωση των θερμογεφυρών (σε νέα κτίρια), αλλά δεν νομίζω πως θα το δούμε ταχιά στον τόπο μας.

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα σπιτι με μονωση αναμεσα στα τουβλα (πλειοψηφια των νεων κατασκευων στην Ελλαδα) οπου και να κοιταξεις θα δεις θερμογεφυρες, συνεπως το τελευταιο που τον νοιαζει τον ιδιοκτητη ειναι να πληρωσει επιπλεον 8-9 ευρω /τ.μ. για να καλυψει με φελιζολ και την επιφανεια του του στεγαστρου του μπαλκονιου. Θα προτιμησει να το γεμισει με τσιμεντοκονια που στην τελικη θα του ρθει και πιο φθηνα.... (οριακα βεβαια).

 

ΥΓ : Ποσοι απο σας εχετε πειστει οτι οι θερμογεφυρες παιζουν ΤΟΣΟ σημαντικο ρολο στο ενεργειακο ισοζυγιο του κτιριου?

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας το παράδειγμα του ΤΕΕ για την εξαόροφη,  για μια διαφορά ΔΤ=1[K] έχουμε 861 [W] από θερμογέφυρες σε σύνολο 2886 [W]. Το σχεδόν 30% (29,833% για την ακρίβεια) στη συνεισφορά των απωλειών, μου φαίνεται πως βαραίνει πολύ στη ζυγαριά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.