Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έτοιμος σοβάς (γυψοσοβάς) εσωτερικών χώρων μιας στρώσης


Demosthenes77

Recommended Posts

Ευρισκόμενος στο στάδιο των εσωτερικών σοβάδων σε εξοχική κατοικία, βρίσκομαι στο δίλημμα μεταξύ παραδοσιακού σοβά και έτοιμου σοβά μίας στρώσης γνωστής γερμανικής εταιρίας. Παρουσιάζεται ως πιστοποιημένα οικολογικός (με γύψο, περλίτη και μαρμαρόσκονη), εφαρμόζεται σε μία μόνο στρώση και υποτίθεται ότι μετά γλιτώνεις το σπατουλάρισμα. (σημ. Εξωτερικά θα τοποθετηθεί θερμοπρόσοψη). Ο επιβλέπων αρχιτέκτονας δεν έχει αντίρρηση να χρησιμοποιηθεί, πλην όμως δεν τον έχει χρησιμοποιήσει ξανά. Ελπίζω να μην πειράζει που ζητάω τη γνώμη σας

Ανεξάρτητα αν λάβω ή όχι απάντηση, θα ήθελα να ευχαριστήσω τους μηχανικούς της σελίδας για το χρόνο και τις πληροφορίες που μοιράζονται με τους απλούς πολίτες οι οποίοι επιθυμούν όχι να υποκαταστήσουν το μηχανικό τους, αλλά να λάβουν τις ελάχιστες γνώσεις για τη σωστή επικοινωνία μαζί του και να λάβουν αποφάσεις

Edited by Demosthenes77
Link to comment
Share on other sites

Είναι αλήθεια οτι το λείο αποτέλεσμα που δίνει ο γυψοσοβάς σε γλυτώνει από το σπατουλάρισμα και είναι "σαν" να έχεις σπατουλαριστό σε όλο το σπίτι,τοίχους και ταβάνια αλλά:
1)Ο γυψοσοβάς είναι πολύ πιο ευαίσθητος στην υγρασία απ'ότι ο παραδοσιακός σοβάς.Αν μπει από κάπου υγρασία,αυτή θα "περπατήσει" πολύ περισσότερο απ'ότι αν είχες παραδοσιακό σοβά.Επίσης (επειδή ανέφερες εξοχική κατοικία) πρόσεξε μήπως η περιοχή έχει πολύ υγρασία.Μου έχει συμβεί νέος σε εταιρεία που δούλευα σε κατασκευή συγκροτήματος παραθαλλάσιων μεζονετών όπου είχε επιλεγεί γυψοσοβάς,επειδή υπήρχε πολύ υγρασία να έχουν κιτρινίσει όλα τα ντουβάρια σε άσχημο βαθμό και μετά χοροπηδούσαμε όλοι.... :(
2)Παρόλο που το αισθητικό αποτέλεσμα του γυψοσοβά είναι αρκούντως λείο,δε μπορεί -θεωρώ εγώ- να συγκριθεί και είναι σαφώς κατώτερο από ένα σπατουλάρισμα επί παραδοσιακού από ένα μπογιατζή που ξέρει τη δουλειά του.Απλά άλλο επίπεδο το 2ο σε σχέση με το 1ο.Ο γυψοσοβάς είναι γενικότερα η προτίμηση και η αγάπη των εργολάβων,που θέλουν ένα κατά το δυνατόν καλύτερο αισθητικά αποτέλεσμα στην φθηνότερη δυνατή τιμή.Αυτό δεν είναι κάτι το κακό, ίσα-ίσα άλλωστε αυτοί είναι οι νόμοοι της αγοράς.Εγώ προσωπικά αν έχτιζα το σπίτι μου θα προτιμούσα παραδοσιακό σοβά+σπατουλαριστό (3 χέρια),το αποτέλεσμα θα ήταν καλύτερο.Ως προς την τιμή,ναι ΟΚ θα ήταν πιο ακριβό λόγω των εργατικών (κυρίως) και των υλικών του σπατουλαρίσματος,αλλά από την άλλη ο γυψοσοβάς είναι πιο πολύ πιο ακριβός από τον παραδοσιακό σοβά σε υλικά,ενώ σε εργασία πάνω-κάτω δε διαφέρουν.Γενικά δηλαδή η διαφορά τιμής σε έργα που έχω κάνει εγώ δεν ήταν τραγικά μεγάλη,οπότε αναλόγως της ποιότητας,της έκτασης του έργου και το πορτοφόλι του πελάτη αποφασίζαμε πως θα σοβατίσουμε... :)

Ελπίζω να βοήθησα... ;)

Edited by Greenick
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.