Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χώροι χαμηλού ύψους μετρούν στη δόμηση;


Recommended Posts

Κατά την γνώμη μου όχι, και αυτό γιατί θα πρέπει πρώτα να τον βαφτίσεις κύριο ή βοηθητικό. Από την στιγμή που του δίνεις όνομα και τον χαρακτηρίζεις αρχίζουν και οι συνέπειες του κτηριοδομικού.

Αυτό το προσβάσιμος πάλι έτσι σκέτο δεν λέει και πολλά πράγματα. Πρόσβαση σε έναν χώρο μπορείς να επιτύχεις με πολλούς τρόπους......

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ, κατά καιρούς, έχω "περάσει" την εξαίρεση από τον Σ.Δ. των χώρων με h<2,00μ , κάνοντας χρήση του κτιριοδομικού Α8, παρ.2.1 σε διάφορες πολεοδομίες και χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία. Απλά βάζοντας ένδειξη "χώρος εκτός σ.δ. με h<2,00μ"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οπότε αν δεν μπορεί να είναι νόμιμος ο χώρος γιατί κολλάει στον κτιριοδομικό, δεν μας ενδιαφέρει αν μετράει στην δόμηση.

Με βάση και μια ΟΙΚ του 2014, για πολλές ιδιοκτησίες, αν βγάζει ένας ιδιοκτήτης άδεια, για την επιτρεπόμενη δόμηση δεν μετράει τις αυθαιρεσίες των άλλων (οπότε και τον χαμηλό χώρο).

Αν είναι δικός του πάλι ο χαμηλός χώρος πρέπει να τα βρει με τον κτιριοδομικό πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Η αποψη μου ειναι οτι ανεξαρτητου υψους εαν ενας χωρος δεν εξαιρειται απο την &6 του αρθρου 11 απο την δομηση τοτε προσμετραται στον ΣΔ.

Θεωρω επισης οτι γενικα με τον ΝΟΚ δεν επιτρεπεται να εχουμε χωρους κατω απο τα επιτρεπομενα ορια (2,65 ή 2.20) που δινει ο ΝΟΚ και ο Κτιριοδομικος με εξαιρεση την σοφιτα οπου εκει εχουμε μεσο υψος.

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

Εγώ, κατά καιρούς, έχω "περάσει" την εξαίρεση από τον Σ.Δ. των χώρων με h<2,00μ , κάνοντας χρήση του κτιριοδομικού Α8, παρ.2.1 σε διάφορες πολεοδομίες και χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία. Απλά βάζοντας ένδειξη "χώρος εκτός σ.δ. με h<2,00μ"

Συμφωνώ κι εγώ συνάδελφε

 

Η αποψη μου ειναι οτι ανεξαρτητου υψους εαν ενας χωρος δεν εξαιρειται απο την &6 του αρθρου 11 απο την δομηση τοτε προσμετραται στον ΣΔ.

Θεωρω επισης οτι γενικα με τον ΝΟΚ δεν επιτρεπεται να εχουμε χωρους κατω απο τα επιτρεπομενα ορια (2,65 ή 2.20) που δινει ο ΝΟΚ και ο Κτιριοδομικος με εξαιρεση την σοφιτα οπου εκει εχουμε μεσο υψος.

Διαφωνώ. Το θέμα είχε λυθεί με εγκυκλίους παλαιότερα οι οποίες ανέφεραν πως χώροι με μικρότερο ύψος δεν πρσμετρούνται στον Σ.Δ.. Σε κτίρια υπάρχουν χώροι με μικρότερο ύψος και δε θωρώ σωστό να τους μετράω στη δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ. Το θέμα είχε λυθεί με εγκυκλίους παλαιότερα οι οποίες ανέφεραν πως χώροι με μικρότερο ύψος δεν πρσμετρούνται στον Σ.Δ.. Σε κτίρια υπάρχουν χώροι με μικρότερο ύψος και δε θωρώ σωστό να τους μετράω στη δόμηση.

 

Δεν ξερω συναδελφε αν αναφερεσαι στο εγγραφο 41995/90.

Εγγρ 41995/90 :

Σε απάντηση σχετικού σας διευκρινίζουμε ότι εφ'όσον ο χώρος στέγης χρησιμοποιείται, για χρήση κύρια ή βοηθητική θα υπολογίζονται στο ΣΔ 

τα τμήματα με το ελεύθερο ύψος μεγαλύτερο του 2,40 ή 2,20 αντίστοιχα....(Αρθ-8, παρ. 2 κτιριοδομικού κανονισμού). 

Τα εναπομένοντα τμήματα (κάτω των 2.00 μ.) δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν εφ'όσον δεν έχουν το απαιτούμενο από τις διατάξεις ελεύθερο ύψος. 

 

Η γνωμη μου είναι ότι αυτό που γινοταν στις στεγες που βαζαμε ένα τμημα εντος συντελεστη και χωριζαμε με ένα τοιχο τον χωρο της στεγης και λεγαμε μεχρι εδώ εντος συντελεστη και από κει και περα ο χωρος εντος στεγης με υψος κατω από 2.20 εκτος συντελεστη ηταν λαθος.Ο χωρος της στεγης που προεκυπτε κατω από 2.20 ηταν χωρος που δεν βασιζοταν σε καμμια διαταξη και κατά την αποψη μου μη νομιμος ασχετως αν παρα πολλες φορες επαιρνε εγκριση στον ελεγχο.

Αν θελαμε να ειμαστε σωστοι θα επρεπε το τμημα με υψος μικροτερο από 2.20 μ να μην διαχωριζεται από τον υποκειμενο οροφο και να ενσωματωνεται σε αυτόν.Απο τον υποκειμενο οροφο θα επρεπε να διαχωριζεται μονο το τμημα εντος ΣΔ.Με τον ΝΟΚ (δεν ξερω αν μου διαφευγει κατι) αλλα μονο παταρια πανω από λουτρα και σοφιτες (οπου εκει εχουμε μεσο υψος) μπορουν να εχουν υψος μικροτερο από τα επιτρεπομενα του Κτιριοδομικου(και του ΝΟΚ)

Edited by dimitris11140
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Η γνωμη μου είναι ότι αυτό που γινοταν στις στεγες που βαζαμε ένα τμημα εντος συντελεστη και χωριζαμε με ένα τοιχο τον χωρο της στεγης και λεγαμε μεχρι εδώ εντος συντελεστη και από κει και περα ο χωρος εντος στεγης με υψος κατω από 2.20 εκτος συντελεστη ηταν λαθος.

Γιατί είναι λάθος; Αυτό κάνουμε και τώρα αλλά για h<2,00μ. Το μόνο που προκύπτει από ΝΟΚ και Κτιριοδομικό είναι πως οι χώροι με h<2,20m δεν μπορούν να είναι ούτε κύριοι ούτε βοηθητικοί. Επίσης προκύπτει ότι επιτρέπονται (εκτός Σ.Δ.) κλειστοί εσωτερικοί εξώστες (κλειστά πατάρια) με h<1,20μ και χρεώνονται "βοηθητικής χρήσης" . Έτσι έχουμε ένα κενό για χώρους 1,20>h>2,20, όμως δεν προκύπτει και από κάπου πως απαγορεύονται και δεν μπορείς να τους αποφύγεις, ειδικά με ΝΟΚ που επιτράπηκαν οι σοφίτες. Ούτε είναι εύκολο ή υποχρεωτικό ή αισθητικά θεμιτό να τους ενσωματώσεις με την υποκείμενη κάτοψη (π.χ. στήριξη πλάκας)

Κατά την γνώμη μου χώροι με h<2,20μ δεν μπορούν να είναι "βατοί" και με h<2,00μ εξαιρούνται από τον Σ.Δ. Μπορεί π.χ. κάλλιστα να είναι ντουλάπα στην σοφίτα. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Παράθεση

2.2.12 ΣΟΦΙΤΑ

-Το εμβαδόν χώρου σοφίτας μέσου ύψους 2,40μ., εφόσον η χρήση της είναι βοηθητική της κύριας χρήσης και το εμβαδόν αυτό δεν είναι δυσανάλογο σε σχέση με το εμβαδόν της κύριας χρήσης της οικοδομής.

2.2.10.1 Σε περίπτωση που στο μέρος αυτού του χώρου που υπερβαίνει σε ύψος τα 2,40μ.δημιουργούνται κατοικήσιμα δωμάτια, το εμβαδόν ολόκληρου του χώρου θα λογίζεται στον συντελεστή δόμησης και ο χώρος θα λαμβάνεται υπόψη σε ότι αφορά στο ύψος και στον αριθμό ορόφων της οικοδομής

παραθέτω από την παρακάτω εντολή υπουργού εσωτερικών του 2017

 

Το επισυναπτόμενο αρχείο αφορούσε απόφαση του Υπουργού κ. Χάσικου της Κύπρου και δεν έχει καμία σχέση με τη νομοθεσία της Χώρας μας. Για να μην μπερδευτεί κάποιος συνάδελφος η επισύναψη έχει αφαιρεθεί.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα σας συνάδελφοι,

Συμφωνώ με τον συνάδελφο Εύνοστος.

Μια διευκρίνηση, έστω χώρος με h<1,4m κλειστός από τρείς πλευρές ανοιχτός από την 4η πλευρά και σκεπασμένος. Δεν μετράει στον Σ.Δ. Στο Ε9 δηλώνεται;

Αντίστοιχα, ο ίδιος χώρος με h<1,4m κλειστός και από την  4η πλευρά και σκεπασμένος. Δεν μετράει στον Σ.Δ. Στο Ε9 δηλώνεται;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.