Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιμέτρηση σκυροδέματος σε έργα φωτοβολταϊκών


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

 

πρόσφατα έμαθα ότι το ΙΚΑ ζητάει τα ένσημα για έργασιες σκυροδέματος σε φωτοβολταϊκά πάρκα.

 

Η ποσότητα του σκυροδέματος που ενδιαφέρει αφορά στην θεμελίωση των βάσεων στήριξης των πανέλων.

 

Έχει ακούσει κανείς κάτι σχετικό; Θα μπορούσα εγώ ως Ηλεκτρολόγος Μηχανικός να υπογράψω σε επιμέτρηση σκυροδέματος;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε καλημέρα

 

Και μένα μου είχε τύχει, ζήτησαν δε ένσημα και για το σκυρόδεμα της περίφραξης. Εγώ σαν Ηλεκτρολόγος όποτε χρειάστηκε δεν είχα πρόβλημα να υπογράψω την επιμέτρηση και τα σχέδια που ζητήσαν, δηλ. τη δέχτηκαν κανονικά στην υπηρεσία. Δε βλέπω λόγο να έχεις θέμα με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες συνάδελφε, απλά σε πολλά υποκαταστήματα του ΙΚΑ που γνωρίζω θέλουν υπογραφή από μηχανικό ειδικότητας Πολιτικού ή Τεχνολόγου Πολιτικού μηχανικού (που μου φαίνεταί λογικό)

 

Αυτό για το σκυρόδεμα της περίφραξης δεν το γνώριζα, είσαι σίγουρος; Με αυτή τη λογική θα χρειαστεί να δηλωθεί και το μπετόν για την κατασκευή οικίσκου κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.