Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κάγκελα ανοδιωμένου αλουμινίου (τύπου inox) ή γαλβανιζέ σίδερο?


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

 

χρειάζεται να τοποθετήσω κάγκελα σε εξοχική παραθαλάσσια κατοικία -άρα θα είναι εκτεθιμένα σε στοιχεία της φύσης, ιδίως υγρασία & αλμύρα- και χρειάζομαι τη συμβουλή σας στην επιλογή υλικού.

 

Έχω ήδη επιλέξει τη λύση οριζόντιων ράβδων τις οποίες θα τοποθετήσω στην εξωτερική μεριά του μπαλκονιού για εξοικονόμηση χώρου (η λύση inox αποκλείεται λόγω κόστους, ενώ δεν θέλω να βάλω υαλοπετάσματα).

 

Επίσης η περίμετρος των μπαλκονιών είναι αρκετά μεγάλη, περίπου 30μ κάθε όροφος (βλ. φώτο).

 

Λαμβάνω αντικρουόμενες απόψεις για να επιλέξω ένα από τα υλικά που αναφέρω στον τίτλο.

Ο ένας λέει πως το ανοδιωμένο αλουμίνιο δεν χρειάζεται πολύ (ούτε και δύσκολη) συντήρηση, ο άλλος ότι δεν δίνει αίσθηση στιβαρότητας και να διαλέξω το γαλβανιζέ σίδερο, το οποίο απλά θα βάφω με Hammerite κάθε 3 χρόνια......

 

Τί λέτε εσείς?

 

Και κάτι ακόμη: ανοδιωμένο αλουμίνιο είναι το ίδιο με αυτό που λένε 'τύπου inox'??

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρω

post-93972-0-21423000-1399705155_thumb.jpg

Edited by Nikos_Tsa
Link to comment
Share on other sites

Θα βάλετε κλασσικο μαυρο χάλυβα. Θα το περάσετε 2 χέρια με Zinc Reach Primer και θα το βάφετε 2 χέρια με ειδική βαφή για παραθαλάσσια. Μετα απο 15 χρονια θα το βλέπετε και δεν θα χρειαστεί ενδιάμεσα ξανά βάψιμο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ! 

 

Όμως αν χτυπηθεί ή/και ξυθεί η μπογιά δεν θα είναι σαν να ανοίγω την Κερκόπορτα για να σκουριάσει ??

 

Επισημαίνω ότι μιλάμε για εξοχικό, άρα μπορεί να υπάρχουν σχετικά μεγάλα διαστήματα που δεν θα το επισκέπτομαι και αν γίνει κάποια ζημιά ίσως αργήσω να το πάρω χαμπάρι.

Link to comment
Share on other sites

Οχι διότι το Zinc Reach Primer α) λειτουργεί σαν ανόδιο και β) είναι αρκετά σκληρό και γ) έχει 2 χέρια περασμένα. Παράδειγματα εφαρμογής για να καταλάβεις Δέστρες πλοίων.  

Link to comment
Share on other sites

Τα καγκελα του μπαλκονιου του σπιτιου μου απεχουν λιγοτερο απο 12 μετρα σε ευθεια γραμμη απο το σημειο που σκαει το κυμα.

Ο πατερας μου πριν 25 χρονια περιπου ειχε βαλει καγκελα αλουμινιου, ανοδιωση 20 μικρα (με πιστοποιητικο), καφε αποχρωση.

Τα καγκελα ειναι ακομα και σημερα σαν καινουρια, και δεν απαιτουν καμια συντηρηση. 

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Σε απλό σχέδιο, μισή σχεδόν τιμή κάτω.

 

Εν τέλει, συνεχίζονται οι αντικρουόμενες απόψεις. Δεν είναι δυνατόν, να μην υπάρχει αντικειμενική άποψη για αυτό το υλικό.

 

Και σε άλλο θέμα που άνοιξα, ο Χ λέει "βάλτα αφοβα", ο Ψ λέει σε 5 χρόνια χάνουν τη "ζωντάνια", ο Ω λέει "βλακείες λέει ο Ψ" , τα μαστόρια λένε κι αυτά τα δικά τους.

 

Αντε βγάλε άκρη!

 

Εγώ βαρέθηκα εν τέλει τόσο με το...πλουραλισμό απόψεων, που άφησα αυτά που είχα...

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο σκεφτόμουν, είναι δυνατόν να μην υπάρχει αδιαμφισβήτη άποψη για το ποιο είναι το πιο κατάλληλο υλικό???

 

Πάντως μόλις είδα ένα μπαλκόνι με κάθετες πασάλους από γαλβανιζέ χάλυβα και οριζόντια κουπαστή από ανοδιωμένο αλουμίνιο που τοποθετήθηκαν πριν 4 χρόνια.

 

Ούτε το ένα ούτε και τ' άλλο έφεραν φθορές...

 

Είναι γεγονός πάντως πως ο χάλυβας δίνει μια πιο στιβαρή αίσθηση, ενώ το αλουμίνιο (ιδίως όταν έχει κάπως μεγαλύτερο μήκος) κουνιόταν....

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλετε κλασσικο μαυρο χάλυβα. Θα το περάσετε 2 χέρια με Zinc Reach Primer και θα το βάφετε 2 χέρια με ειδική βαφή για παραθαλάσσια. Μετα απο 15 χρονια θα το βλέπετε και δεν θα χρειαστεί ενδιάμεσα ξανά βάψιμο

 

Και ποιά είναι η "ειδκή βαφή για παραθαλάσσια". Μπορείτε σας παρακαλώ να μας πείτε?

Link to comment
Share on other sites

....

Έχω ήδη επιλέξει τη λύση οριζόντιων ράβδων .....

 

Πέραν της συζήτησης για την επιλογή του υλικού, εγώ θα απέφευγα την λυση των οριζοντίων ράβδων όπως λες διότι ενέχουν σοβαρά προβλήματα ασφάλειας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.