Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σπαζοκεφαλιές.


Recommended Posts

Αν είχε άσπρη και ο δεύτερος άσπρη ο τρίτος θα ήξερε ότι έχει μαύρη.

Αν είχε άσπρη και ο δεύτερος μαύρη ο τρίτος δεν θα ήξερε και μετά από λίγο ο δεύτερος θα συνειδητοποιούσε ότι έχει μαύρη.

 

Άρα έχει μαύρη.

 

Precisely!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • Απαντήσεις 532
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βιαστείτε ... 34 μέρες διορία έχουμε.

Το έπαθλο για τα οικονομικά μας χάλια φαίνεται να είναι αρκετά καλό...

 

http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231202464

Link to comment
Share on other sites

Ένας γρίφος και από εμένα.

Είναι ο Γιώργος και θέλει να πάει στο χωριό του.Προχωράει,προχωράει σε μια ευθεία όπου συναντά μία διασταύρωση(μπορεί να πάει μόνο δεξιά ή αριστερά).Το πρόβλημα είναι πως ο Γιώργος δεν θυμάται ποιον δρόμο να ακολουθήσει.Εκατέρωθεν όμως του δρόμου υπάρχουν δύο γέροι.Ο ένας λέει μόνο αλήθεια και ο άλλος μόνο ψέματα.Ο Γιώργος δεν γνωρίζει ποιος λέει αλήθεια και ποιος ψέματα,αλλά οι τύποι μεταξύ τους γνωρίζουν ποιος είναι ο ψεύτης.Έχει το δικαίωμα να κάνει μόνο μία ερώτηση και μόνο σε έναν από τους δύο.Ποιά πρέπει να είναι αυτή;

 

Ελπίζω να μην τέθηκε σε προηγούμενο ποστ

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτήσει όποιον νάναι:

Προς τα που θα μου δείξει ο άλλος?

Η απάντηση που θα πάρει θα είναι οπωσδήποτε λάθος. (Μία αλήθεια και ένα ψέμα = ψέμα)

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτήσει όποιον νάναι:

Προς τα που θα μου δείξει ο άλλος?

Η απάντηση που θα πάρει θα είναι οπωσδήποτε λάθος. (Μία αλήθεια και ένα ψέμα = ψέμα)

Άψογος

Link to comment
Share on other sites

Βιαστείτε ... 34 μέρες διορία έχουμε.

Το έπαθλο για τα οικονομικά μας χάλια φαίνεται να είναι αρκετά καλό...

 

http://news.in.gr/sc...?aid=1231202464

Έχω μια ιδέα αλλά δεν νομίζω να είναι τόσο απλό.

Κατ' αρχάς το ζεστό νερό κατεβάζει θερμοκρασία γρηγορότερα από το κρύο γιατί η διαφορά θερμοκρασίας από το περιβάλλον είναι μεγαλύτερη.

Έτσι μετά από λίγο θα εξισωθούν οι θερμοκρασίες.

Ακολούθως το (τέως) ζεστό νερό θα παγώσει πρώτο γιατί η μάζα του είναι μικρότερη. (Τα δύο δοχεία περιέχουν ίσο όγκο νερού, αλλά το ζεστό νερό επειδή είχε διασταλεί περισσότερο από το κρύο, σημαίνει ότι έχει μικρότερη μάζα)

Προφανώς για να πετύχει το πείραμα θα πρέπει η θερμοκρασία του κρύου νερού να μη είναι κοντά στο 0οC, ώστε το ζεστό να προλάβει να το φτάσει θερμοκρασιακά κατα την αρχική ψύξη.

Έχω στείλει την απάντηση στο site, αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια ιδέα αλλά δεν νομίζω να είναι τόσο απλό.

Κατ' αρχάς το ζεστό νερό κατεβάζει θερμοκρασία γρηγορότερα από το κρύο γιατί η διαφορά θερμοκρασίας από το περιβάλλον είναι μεγαλύτερη.

Έτσι μετά από λίγο θα εξισωθούν οι θερμοκρασίες.

Ακολούθως το (τέως) ζεστό νερό θα παγώσει πρώτο γιατί η μάζα του είναι μικρότερη. (Τα δύο δοχεία περιέχουν ίσο όγκο νερού, αλλά το ζεστό νερό επειδή είχε διασταλεί περισσότερο από το κρύο, σημαίνει ότι έχει μικρότερη μάζα)

Προφανώς για να πετύχει το πείραμα θα πρέπει η θερμοκρασία του κρύου νερού να μη είναι κοντά στο 0οC, ώστε το ζεστό να προλάβει να το φτάσει θερμοκρασιακά κατα την αρχική ψύξη.

Έχω στείλει την απάντηση στο site, αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας.

Συγγνώμη για την ίσως χαζή ερώτησή μου αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως η διαστολή ενός υγρού μπορεί να προκαλέσει μεταβολή στη μάζα του.Είχα την εντύπωση πως η διαστολή έχει απλώς αντίκτυπο στον όγκο και συνεπώς στην πυκνότητα καθώς η μάζα παραμένει σταθερή καθ'όλη τη διάρκεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.