Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σπαζοκεφαλιές.


Μανόλης

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 532
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το έλυσε ο agior, αν κ από ότι έχω δει από jenna haze μάλλον οι σιδεράδες θα έλεγε ο ένας τον άλλο ξάδελφο κ ο άλλος πατέρα...

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβάσει ένα άλλο.

Μέσα σε μια μεγάλη λεκάνη επιπλέει ένα κομμάτι πάγου.

Οταν λιώσει ο πάγος, θα ανέβει η στάθμη, θα πέσει η στάθμη η θα παραμείνει στο ίδιο σημειο?

Εχω διαβάσει ότι η απάντηση είναι πως θα παραμείνει σταθερή, αλλά δεν με αρέσει.

Ο πάγος είναι εκτός του νερού, άρα υπάρχει όγκος που μετά το λιώσιμο θα μπει μέσα στο νερό, άρα θα αυξηθεί η στάθμη.

Ακόμα και όλος ο πάγος να είναι εντός νερού, τότε λιώνοντας θα καταλαμβάνει λιγότερο όγκο, οπότε η στάθμη θα πέσει.

 

Κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

(1) Το νερό σε στερεά μορφή (πάγος) καταλαμβάνει μεγαλύτερο όγκο από ό,τι το νερό σε υγρή μορφή.

(2) Μόνο το 1/10 του πάγου βρίσκεται πάνω από την επιφάνεια της στάθμης του νερού της λεκάνης. Τα υπόλοιπα 9/10 βρίσκονται κάτω.

(1) + (2) => η στάθμη θα παραμείνει περίπου στο ίδιο σημείο (εξαρτάται και από τη μορφή του) γιατί όταν λιώσει ο πάγος θα καταλαμβάνει μικρότερο όγκο που θα αντιστοιχεί στον όγκο που κατείχε ο πάγος κάτω της στάθμης της επιφάνειας της λεκάνης.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον αυτό! Οπότε όταν λέμε ότι με το λιώσιμο των πάγων θα επιφέρει άνοδο στη στάθμη της θάλασσας, αυτό σημαίνει ότι το μεγαλύτερο μέρος των πάγων είναι εκτός θάλασσας?

Link to comment
Share on other sites

Ένας καθηγητής μου στο ΑΤΕΙ απόδειξε με μαθηματικά ότι δεν αλλάζει καθόλου η στάθμη. Μου φαίνεται χρησιμοποίησε το τύπο της άνωσης. Λεπτομέρειες δε θυμάμαι αλλά θυμάμαι ότι το απόδειξε κ μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση μιας κ μιλούσαμε για το φαινόμενο του θερμοκηπίου...

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε λιώσιμο των πάγων δεν εννοούμε λιώσιμο των παγόβουνων. Υπάρχουν τεράστιοι όγκοι πάγων πάνω σε ξηρά που αν λιώσουν θα καταλήξουν στη θάλασσα.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη σωστό αυτό που λες αλλά είναι λιγότερο από το 10% των συνολικών παγετώνων. Εν πάση περιπτώσει, η άνοδος της στάθμης της θάλασσας η οποία θα προέλθει, αναλογικά είναι η ίδια φαντάζομαι με το παράδειγμα το οποίο αναφέρεις και άρα, σε παγκόσμιο πάντα επίπεδο, μηδαμινή.

Link to comment
Share on other sites

Το φαινόμενο της άνοδου της στάθμης της θάλασσας είναι πραγματικό. Απλά ίσως να μην οφείλεται στον απλό μηχανισμό: λιώνουν πάγοι=ανεβαίνει στάθμη.

 

Κ μην ξεχνάμε κ τον νότιο πόλο. Εκεί οι πάγοι είναι στη ξηρά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.