Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σπαζοκεφαλιές.


Μανόλης

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 532
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάμε πάλι σε ποιο δύσκολα. Έχουμε ένα ισόπλευρο τρίγωνο. Με 3 ευθύγραμμα τμήματα χωρίστε το σε 4 σχήματα τα οποία μπορούν να σχηματίσουν ένα τετράγωνο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ποιό είδος αντλίας έχει θεωρητικά τουλάχιστον (διότι πρακτικά περιορίζεται από το ύψος της γήινης ατμόσφαιρας :smile: ), την ικανότητα να μεταφέρει νερό σε απεριόριστο ύψος;

 

edit: Εννοώ χωρίς προβλήματα στεγανότητας. Εσωτερικής στεγανότητας...

Link to comment
Share on other sites

Σωστός! Αυτό είχα στο μυαλό μου!

Εκτός από τον κοχλία του Αρχιμήδη και τις παραλλαγές του, αντλία σπιραλ κτλ, όλοι οι άλλοι τύποι αντλιών λίγο-πολύ, έχουν προβλήματα εσωτερικής στεγανότητας, καθώς αυξάνεται η πίεση. Μου διαφεύγει κανένας άλλος τύπος;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η αντλία με τα κουβαδάκια...

 

 

Πάμε πάλι σε ποιο δύσκολα. Έχουμε ένα ισόπλευρο τρίγωνο. Με 3 ευθύγραμμα τμήματα χωρίστε το σε 4 σχήματα τα οποία μπορούν να σχηματίσουν ένα τετράγωνο.

 

Πολύ δύσκολα, όντως! Νομίζω άλυτο για όποιον δεν το ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιον πόλεμο συλλαμβάνονται δύο "σοφοί" και οδηγούνται ενόποιον του βασιλιά, ο οποίος αποφασίζει να τους χαρίσει την ζωή, εφόσον καταφέρουν να λύσουν ένα πρόβλημα:

 

Θα θέσει ως αγνώστους δυο αριθμούς (Χ, Υ), μεγαλύτερους από το 3 και μικρότερους από το 100. Στον έναν (Α) θα πεί το γινόμενο των αριθμών και στον άλλον (Β) το άθροισμα. Οι δύο σοφοί θα πρέπει να βρουν τους αριθμούς (Χ, Υ) χωρίς να μαρτυρήσουν ο ένας στον άλλο τα δεδομένα του προβλήματος.

 

Έτσι κι έγινε. Ο βασιλιάς είπε στον έναν το γινόμενο και στον άλλο το άθροισμα. Ακολούθησε ο εξής διάλογος:

 

Α: -Δεν μπορώ να βρω τους Χ, Υ.

Β: -Ούτε κι εγώ.

Α: -Τώρα, εγώ τους ξέρω!

Β: -Τώρα τους ξέρω κι εγώ!

 

Ποιοι είναι οι αριθμοί Χ και Υ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.