Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σπαζοκεφαλιές.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 532
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ariss "του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ" δεν το ήξερα. Θα το χρησιμοποιώ, μ αρέσει.

 

Λοιπόν αφού ανακαινίσατε το κτίριο με backup και είστε ακόμα ζωντανοί, έχω και άλλο ένα :

 

Είμαι ιδιοκτήτης ενός pet store. Εάν βάλω από ένα καναρίνι σε κάθε κλουβί, έχω ένα περισσευούμενο πουλί, αν όμως βάλω δύο καναρίνια σε κάθε κλουβί, έχω ένα περισσευούμενο κλουβί. Πόσα καναρίνια και πόσα κλουβιά έχω;

Link to comment
Share on other sites

Το παρακάτω είναι πραγματικό γεγονός (έχει δημοσιευτεί στην εγκυκλοπαίδεια του LIFE).

Κατασκευάζουμε σιδερένια γέφυρα πάνω από ένα ποτάμι μεγάλου πλάτους. Η κατασκευή γίνεται με modul συγκεκριμένων διαστάσεων και ξεκινά ταυτόχρονα και από τις δύο όχθες του ποταμού. Όταν τα δύο σκέλη συναντώνται στο μέσον και πρόκειται να τοποθετηθεί το τελευταίο modul διαπιστώνεται ότι το άνοιγμα που απομένει είναι μικρότερο κατά 1 μ.

Τι λύση έδωσε ο μηχανικός;

Link to comment
Share on other sites

Με κίνδυνο να με "κράξετε" λόγο ειδικότητας τολμώ να ρωτήσω τι ακριβώς είναι τα modul... Σαν του Ρίου για παράδειγμα, κρεμαστή; ή καμία σχέση;

Γιατί κάτι έχω στο μυαλό μου..

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μεγάλωσε.

Η κατασκευή αυτή έχει γίνει πριν πολλά χρόνια (δεν θυμάμαι πότε) και προφανώς η διαφορά οφείλεται σε κάποιο χονδροειδές λάθος. Ισως όμως επειδή πρόκειται για μεγάλο άνοιγμα, ένα μικρό λάθος στις διαστάσεις του modul να δημιούργησε τη διαφορά.

Πάντως το δημοσίευμα δεν αναφέρει λεπτομέρειες γιατί εστιάζει στην ευφυή λύση που έδωσε ο μηχανικός

 

andrianna Τα modul είναι τυποποιημένα τμήματα που επαναλαμβανόμενα συνθέτουν την κατασκευή, όπως π.χ. οι συνεχόμενοι κρίκοι μιας αλυσίδας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.