Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συνελήφθη άνεργος που πωλούσε διδακτορικά και πτυχιακές


Γιάννης

Recommended Posts

Ενας τίτλος περίεργα συναισθήματα...

Συνελήφθη Ανεργος...(συμπάθεια προς το άτομο, θλιβερή πραγματικότητα της εποχής τι έκανε άραγε?)

πωλούσε.... (άρα δεν ήταν άνεργος, μήπως τα έβγαζε μαύρα? οργή για την λαμογιά μάλλον)

διδακτορικά/πτυχιακές... (ατομική βόμβα...Δεν σκότωσε, δεν έκλεψε, δεν πωλούσε ναρκωτικά ή το κορμί του. Ηταν ίσως σπουδαγμένος ή είχε σπουδαγμένο κύκλο, που απλά βοηθούσε τον κόσμο να πάρει πτυχίο επειδή δεν το άξιζαν οι ίδιοι, ή είχε βρει το κουμπί του Ελληνα που τα θέλει όλα έτοιμα, έ δεν θα το έκανε για την ψυχή της μάνας του ή για χόμπι..)

 

Κουίζ. Ποιος είναι ο φταίχτης και γιατί?  

 

ΥΓ. διδακτορικά με την καμία, αλλά ο δημοσιογράφος έπρεπε να δώσει μεγαλύτερη έμφαση...

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μαπα μου φαινεται η ειδηση.

 

1. τι σχεση εχει αν ηταν ανεργος ή δουλευε?

 

2. σιγα μην κατσει να κανει ολοκληρο διδακτορικο μονος του.

Αλλο καμια εργασια και αλλο διδακτορικο.

Το διδακτορικό παλιότερα στην Γερμανία κόστιζε 15.000€. Τουλάχιστον έτσι είχε ισχυριστεί κάποιος που το είχε αγοράσει και μάλιστα από καλό πανεπιστήμιο. Το άκουσα ο ίδιος με τα αυτιά μου, πριν από καμιά 10αριά χρόνια. Ίσως σήμερα να έχει ανέβει η τιμή.

 

Προσωπικά προτιμώ να μην το τελειώσω ποτέ παρά να το αγοράσω.

 

Ίκαρε συμφωνώ πως δεν έκλεψε ο ίδιος αλλά βοήθησε άλλους να κλέψουν θέσεις εργασίας.

Από την άλλη βέβαια μπορούμε να πούμε πως έκλεψε καθώς δεν πλήρωσε τους φόρους που αντιστοιχούν στα κέρδη του και το ΦΠΑ στον τζίρο του. 200 πελάτες με έναν υποθετικό μέσο όρο 1.500€ ανά πελάτη μας κάνουν 300.000€, αν έκοβε αποδείξεις το κράτος θα εισέπρατε 69.000€ από το ΦΠΑ συν τον φόρο εισοδήματος συν την εισφορά αλληλεγγύης συν το τέλος επιτηδεύματος.

 

Δεν σκότωσε αυτοπροσώπως αλλά δεν ξέρεις αν κάποιος από αυτούς που έχουν αυτοκτονήσει τα τελευταία χρόνια έμεινε άνεργος επειδή του πήρε την δουλειά κάποιος με αγορασμένο πτυχίο.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ποιό το νόημα του να πληρώνεις κάποιον άλλον να κάνει για σένα αυτό που επέλεξες εσύ να κάνεις;Πώς θα κοιτάς τον εαυτό σου στον καθρέφτη όταν ξέρεις πως δεν αξίζεις να φέρεις τον τίτλο σπουδών που φέρεις;Δεν μπορώ να το καταλάβω πραγματικά αυτό το καραγκιοζιλίκι με τις εργασίες επι πληρωμή

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές με εκπλήσσετε .

 

Είναι γεμάτο το ίντερνετ με εταιρείες που φτιάχνουν πτυχιακές εργασίες κλπ .

 

Κάντε μιά αναζήτηση στον γούγλη .

 

Επειδή η δική μου πτυχιακή ήταν σε άλλη εποχή και ο γιός ακόμα δεν έχει φτάσει στο επίπεδο αυτό , η ερώτηση μου είναι απλή .

 

Γνωρίζω ότι οι πτυχιακές εξετάζονται προφορικά από επιτροπή καθηγητών σε ανοιχτή αίθουσα με ακροατήριο .

 

Πόσο εύκολο είναι γιά κάποιον να υποστηρίξει κάτι που δεν έχει συγγράψει ο ίδιος ?

 

Αρα μήπως το κύκλωμα έχει σχέσεις ψηλότερες και η εξέταση είναι ........

 

Γιά εξηγείστε οι νεότεροι ?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ίσως να είναι λίγο πιο περίπλοκο απ' οσο ακούγεται και καλό είναι να μην λέγονται βαρύγδουπα λόγια.

 

Καταρχάς όλοι οι εν λόγω φοιτητές που βοηθήθηκαν εφόσον μιλάμε για ελληνικές σχολές εισήχθησαν με το αδιάβλητο σύστημα των πανελλαδικών.

Επίσης πέρασαν ένα σκασμό μαθήματα σε ένα πολύ απαιτητικό εξεταστικό σύστημα πριν φτάσουν στην πυχιακή-διπλωματική.

 

Κατά δεύτερον επέλεξαν πραγματικά να σπουδάσουν αυτό που σπούδασαν?

 

Μήπως κάποιοι καθηγητάδες εκμεταλλεύονται τους φοιτητές με υπέροκγες εργασίες-διατριβές για ιδίων όφελος και δημοσιεύσεις

 

Το πρόβλημα της πολιτείας ήταν μήπως μόνο αυτό της φοροδιαφυγής... Προσωπικά γνωρίζω πάρα πολλά πανεπηστημιακά φροντιστήρια που κάνουν

ακριβώς το ίδιο με έδρα και με ταμπέλα.

Αν το πρόβλημα λοιπόν είναι αυτό που καταλαβαίνω εγώ, το θεμελιώδες δηλαδή πρόβλημα της Παιδείας στην Ελλάδα θα πρέπει γενικα να επανεξεταστεί όχι μόνο ο θεσμός των φροντστηρίων αλλά και του τρόπου σκέψης που δημιουργούμε σε αυτά τα παιδιά, ο οποίος κατά την γνώμη μου είναι και η επιτομή του Νεοέλληνα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ακριβώς τι έκανε αυτός ο άνεργος, υποθέτω πως θα έγινε κάποια μεγάλη τανζανιά. Πάντως δεν νομίζω να επιβάλλονται κυρώσεις σε αυτόν που θα γράψει μια πτυχιακή ή οτιδήποτε άλλη εργασία για άλλον επι πληρωμή αλλά οι κυρώσεις αφορούν αυτόν που πλήρωσε σε περίπτωση που εντοπιστεί οτι όντως η εργασία του δεν δημιουργήθηκε από τον ίδιο. Αυτό βέβαια δεν το βγάζω από το μυαλό μου, αλλά έχω δεί πολλές ιστοσελίδες από εταιρείες που το κάνουν αυτό, οπότε δεν πιστεύω να υπάρχει κάποιο νομικό ζήτημα.

Αυτό ήθελα να γράψω, με πρόλαβες. Σε καμία περίπτωση δεν είμαι υπέρ του να αγοράζει κανείς έτοιμη πτυχιακή/διπλωματική αλλά αναρωτιέμαι ποια είναι η κατηγορία για αυτόν που την ετοιμάζει και σου την πουλάει. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι το φορολογικό κομμάτι, αν δηλαδή δεν έκοβε αποδείξεις και τα τσέπωνε μαύρα. Κατά τ' άλλα δεν είναι παράνομο να εκπονείς επιστημονικές εργασίες όπως δεν είναι ας πούμε παράνομη και η δημιουργία φωτομοντάζ ενός αποσπάσματος χάρτη. Η παρανομία ξεκινά από τη χρήση (πχ να χρησιμοποιήσεις τον μονταρισμένο χάρτη για απόδειξη παλαιότητας ενός κτίσματος). Άρα -εξαιρούμενου πάντα του φορολογικού σκέλους-το αδίκημα βαραίνει αυτούς που έκαναν χρήση των εργασιών αυτών.

Πάντως δεν είναι κάτι πρωτόγνωρο όλο αυτό αφού και ως φοιτητής αλλά ακόμα και τώρα βλέπω φόρα παρτίδα σε φωτοτυπάδικα διαφημιστικά φυλλάδια τύπου "αναλαμβάνω πτυχιακές εργασίες".

 

Εδώ ένα ρεπορτάζ με περισσότερες πληροφορίες:

http://iguru.gr/2014/05/14/greek-police-press-release-for-facabook-crime/

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω..

 

Η πτυχιακή (διπλωματική)στην Ελλάδα είναι ένα θέμα που συμφωνείς με τον εισηγητή-καθηγητή,

και του το παρουσιάζεις έτοιμο-βιβλιοδετημένο;!;! προς εξέταση;

 

Δεν είναι μια χρονοβόρα αμφίδρομη διαδικασία συναντήσεων,διορθώσεων, απαιτήσεων, συμπληρώσεων,

για να οικοδομηθεί το τελικό αποτέλεσμα;;

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.