Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συνελήφθη άνεργος που πωλούσε διδακτορικά και πτυχιακές


Γιάννης

Recommended Posts

Συνάδελφοι καταρχήν έχει γίνει παρεξήγηση.Δεν νομίζω ότι οι ενστάσεις μας είναι στο κατά πόσον είναι νόμιμο ή όχι το να σου κάνει κάποιος άλλος την Πτυχιακή σου εργασία.Προφανώς και είναι νόμιμο από την στιγμή που είναι μια "υπηρεσία" που την προσφέρουν μεγάλα φροντιστήρια και το πολυδιαφημίζουν οπουδήποτε στο internet.Το πρόβλημα (το δικό μου τουλάχιστον) είναι το κατά πόσον είναι ηθικό το να καρπώνεσαι τον κόπο άλλου αλλά και το να "χλευάζεις" κατά κάποιο τρόπο το ίδρυμα στο οποίο σπουδάζεις αλλά και τους υπόλοιπους αποφοίτους που μόχθησαν ώστε να κάνουν μόνοι τους τις εργασίες.Δεν ξέρω κατά πόσον μπορεί να ελεγθεί κάτι τετοιο νομικά γιατί πιστεύω πως μόνο έτσι θα σταματούσε αυτή η εκτροπή.Κάτι αντίστοιχο γίνεται και στο εξωτερικό.Συγκεκριμένα στο Λονδίνο ο αδερφός μου εργαζόταν σε τέτοια εταιρία η οποία παρείχε υπηρεσίες mentoring το οποίο όμως δεν είχε καμμία σχέση με πληρωμένες εργασίες.Σου ανέθεταν έναν καθηγητή πανεπιστημίου που συνεργαζόταν μαζί τους ο οποίος σε καθοδηγούσε καθόλη την διάρκεια του ΜSc ή Phd σου και σου παρείχε συμβουλές και βοήθεια όπου χρειαζόταν έναντι πολύ αδράς αμοιβής (στα Phd που ήταν ο αδερφός μου το κόστος έφτανε έως και 40.000 λίρες ώστε να έχεις έναν καθηγητή κοντά σου σε όλη την διάρκεια των σπουδών σου)

Edited by project.breeze
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σιγά μην κρεμαστεί σαν τον Ιούδα από τύψεις... Λες η ζωή του όλη να εξαρτηθεί επειδή δεν έκανε ο ίδιος την εργασία του αλλά κάποιος-κάποιοι άλλοι? 

Αλλο πλαστό πτυχίο, πχ άλλο έκανε άλλος μιά εργασία και 2 αυγά Τουρκίας....

Αν πχ μου φέρεις εμένα αύριο πτυχίο δικηγόρου, νομίζεις ότι μπορώ να το ασκήσω? Φυσικά και όχι.... Τώρα αν σε αυτό που τελείωσα, με βοήθησε ο Αντώνης σε όλες τις εργασίες με AutoCad γιατί δεν μπορούσα ούτε μια γραμμή να τραβήξω, δεν τρέχει και τίποτα, το μαθαίνω τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καταρχήν έχει γίνει παρεξήγηση.Δεν νομίζω ότι οι ενστάσεις μας είναι στο κατά πόσον είναι νόμιμο ή όχι το να σου κάνει κάποιος άλλος την Πτυχιακή σου εργασία.Προφανώς και είναι νόμιμο από την στιγμή που είναι μια "υπηρεσία" που την προσφέρουν μεγάλα φροντιστήρια και το πολυδιαφημίζουν οπουδήποτε στο internet.Το πρόβλημα (το δικό μου τουλάχιστον) είναι το κατά πόσον είναι ηθικό το να καρπώνεσαι τον κόπο άλλου αλλά και το να "χλευάζεις" κατά κάποιο τρόπο το ίδρυμα στο οποίο σπουδάζεις αλλά και τους υπόλοιπους αποφοίτους που μόχθησαν ώστε να κάνουν μόνοι τους τις εργασίες.Δεν ξέρω κατά πόσον μπορεί να ελεγθεί κάτι τετοιο νομικά γιατί πιστεύω πως μόνο έτσι θα σταματούσε αυτή η εκτροπή.Κάτι αντίστοιχο γίνεται και στο εξωτερικό.Συγκεκριμένα στο Λονδίνο ο αδερφός μου εργαζόταν σε τέτοια εταιρία η οποία παρείχε υπηρεσίες mentoring το οποίο όμως δεν είχε καμμία σχέση με πληρωμένες εργασίες.Σου ανέθεταν έναν καθηγητή πανεπιστημίου που συνεργαζόταν μαζί τους ο οποίος σε καθοδηγούσε καθόλη την διάρκεια του ΜSc ή Phd σου και σου παρείχε συμβουλές και βοήθεια όπου χρειαζόταν έναντι πολύ αδράς αμοιβής (στα Phd που ήταν ο αδερφός μου το κόστος έφτανε έως και 40.000 λίρες ώστε να έχεις έναν καθηγητή κοντά σου σε όλη την διάρκεια των σπουδών σου)

για το διδακτορικό το ακούω κομματάκι δύσκολο, γιατί ήδη έχεις 2-3 επιβλέποντες που σε καθοδηγούν, για να δώσεις σε επίπεδο τέτοιο 40.000 ο άλλος πρέπει να κάνει το project που δουλεύεις, για να μπορεί να σε συμβουλέψει.
 
Συνήθως ο 1-2 επιβλέποντας σου είναι ήδη εξαιρετικά καταρτισμένος k δεν χρειάζεσαι καθοδήγηση από έξω.
Link to comment
Share on other sites

Η αξία των πτυχίων θα υποβοηθηθεί όταν θα λήξει η αξία των "χαρτιών" και των "τίτλων".

Αν και διεθνές φαινόμενο, στην Ελλάς έχουμε το καταραμένο μοριοδοτικό σύστημα κυρίως στο "demosio". Εχω φίλο που τρεχει στο ΕΑΠ να πάρει μαστερ μπας και γλιτώσει ενώπιον της αξιολόγησης... Ο ίδιος λοιπόν, αν και επιλέγει τις σπουδές του, πάει και λεει στους καθηγητές "δωσε μπαρμπα το πτυχιο", "μη μας βαζεις πολλά για τις εξετάσεις" και τέτοια συναφή... Ο ίδιος δε, θα είναι αυτός, που όταν πάρει το Μαστερ, θα κλαίει στα μικρόφωνα των τηλεοράσεων ότι "οι άνθρωποι επιστήμονες με προσόντα" πετιούνται στο δρόμο..

Όχι ότι το κράτος έχει δίκιο, αλλά και αυτή η λογική των πολιτών ΣΚΟΤΩΝΕΙ. Μια ολόκληρη κοινωνία μαζεύει χαρτιά για σφραφίδες και θέση στο δημόσιο, και όχι για την γνώση.

 

Καλύτερα Πιστοποιήσεις και πάλι πιστοποιήσεις.

Ξέρω, δεν είναι 100% σωστό, αλλά φτάνει πια με την υποκρισία απόλες τις πλευρές

Link to comment
Share on other sites

Η αξία των πτυχίων θα υποβοηθηθεί όταν θα λήξει η αξία των "χαρτιών" και των "τίτλων".

Αν και διεθνές φαινόμενο, στην Ελλάς έχουμε το καταραμένο μοριοδοτικό σύστημα κυρίως στο "demosio". Εχω φίλο που τρεχει στο ΕΑΠ να πάρει μαστερ μπας και γλιτώσει ενώπιον της αξιολόγησης... Ο ίδιος λοιπόν, αν και επιλέγει τις σπουδές του, πάει και λεει στους καθηγητές "δωσε μπαρμπα το πτυχιο", "μη μας βαζεις πολλά για τις εξετάσεις" και τέτοια συναφή... Ο ίδιος δε, θα είναι αυτός, που όταν πάρει το Μαστερ, θα κλαίει στα μικρόφωνα των τηλεοράσεων ότι "οι άνθρωποι επιστήμονες με προσόντα" πετιούνται στο δρόμο..

Όχι ότι το κράτος έχει δίκιο, αλλά και αυτή η λογική των πολιτών ΣΚΟΤΩΝΕΙ. Μια ολόκληρη κοινωνία μαζεύει χαρτιά για σφραφίδες και θέση στο δημόσιο, και όχι για την γνώση.

 

Καλύτερα Πιστοποιήσεις και πάλι πιστοποιήσεις.

Ξέρω, δεν είναι 100% σωστό, αλλά φτάνει πια με την υποκρισία απόλες τις πλευρές

 

ο φίλος σου και ο κάθε όμοιός του, θα κάνει τα ίδια και στις πιστοποιήσεις. Μην τις συγκρίνεις λοιπόν άστοχα επ'αυτού με τα διπλώματα

Link to comment
Share on other sites

Το παράνομο της υπόθεσης γενικά ποιο είναι? Η "βοήθεια"? Η μη έκδοση ΑΠΥ και συνεπώς το μαύρο χρήμα? Η από ηθικής πλευράς? Ποιο τιμωρείται και ποιο όχι?

Link to comment
Share on other sites

Παράνομο είναι. (δεν φορολογείται για την παροχή υπηρεσιών). Ανήθικο είναι (για τον σπουδαστή,που δεν ολοκληρώνει μόνος του την πτυχιακή). Ανήθικο είναι,από τους δημοσιογράφους που το βγάζουν σαν είδηση προσπαθώντας να δημιουργήσουν "κλίμα",την στιγμή που γίνονται σημεία και τέρατα. Ανόητο είναι,εκ μέρους μας που "τσιμπάμε". Ο άνεργος (μηδενικό εισόδημα σε αντίθεση με εμάς που σχολιάζουμε),θα μπορούσε να είχε μπουκάρει σε καμιά τράπεζα. Συνοπτικά,όχι και άσχημα για το αίτιο (ανεργία) και το αποτέλεσμα (πώληση πτυχιακών) για την καθωσπρέπει κοινωνία μας.

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

ο φίλος σου και ο κάθε όμοιός του, θα κάνει τα ίδια και στις πιστοποιήσεις. Μην τις συγκρίνεις λοιπόν άστοχα επ'αυτού με τα διπλώματα

Η πιστοποίηση δεν έχει καμία σχεση με τον τρόπο που γίνονται οι ακαδημαικές εργασίες και εξετάσεις (μιλάω για πιστοποιήσεις τύπου αμερικής, αγγλίας κλπ όχι τύπου ΤΕΕ ή Ενεργ. Επιθ. Αν και στους 2ους πέφτουν οι καμπάνες, οι ανακλήσεις άδειας και τα πρόστιμα σύννεφο. Τους ξεφωνίζουν και στο Διαύγεια)

Link to comment
Share on other sites

Οι τοποθετήσεις των περισσοτέρων συναδέλφων είναι εύστοχες. Το δημοσίευμα είναι γενικό. Υποψιάζομαι ή μια κρυμμένη βιομηχανία παραγωγής προσόντων για κομματόσκυλα Ελληνικού Δημοσίου ή μια από τις πολλές φανερές βιομηχανίες παραγωγής βοηθημάτων για βουτυρομπεμπέδες της αλλοδαπής. 

Και όσο για το ηθικό, ας μην ξεχνούμε και την υπόθεση του πρώην προέδρου της ΕΑΒ κορωνίδας της ελληνικής αμυντικής βιομηχανίας.

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22767&subid=2&pubid=63867770

Αυτό το δημοσίευμα άραγε πως θα το σχολιάζαμε;

Κάθε φορά όταν βλέπω τέτοια συμβάντα γελάω μόνος μου. Θυμάμαι πάντα το ποιηματάκι του Σουρή (1902) και το ρίχνω στη πλάκα.

...Ω Ελλάς ηρώων χώρα τι γαϊδάρους βγάζεις τώρα. :grin:

Υ.Γ. Δεν εξαιρώ και τον εαυτό μου.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Οι τοποθετήσεις των περισσοτέρων συναδέλφων είναι εύστοχες. Το δημοσίευμα είναι γενικό. Υποψιάζομαι ή μια κρυμμένη βιομηχανία παραγωγής προσόντων για κομματόσκυλα Ελληνικού Δημοσίου ή μια από τις πολλές φανερές βιομηχανίες παραγωγής βοηθημάτων για βουτυρομπεμπέδες της αλλοδαπής. 

Και όσο για το ηθικό, ας μην ξεχνούμε και την υπόθεση του πρώην προέδρου της ΕΑΒ κορωνίδας της ελληνικής αμυντικής βιομηχανίας.

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22767&subid=2&pubid=63867770

Αυτό το δημοσίευμα άραγε πως θα το σχολιάζαμε;

Κάθε φορά όταν βλέπω τέτοια συμβάντα γελάω μόνος μου. Θυμάμαι πάντα το ποιηματάκι του Σουρή (1902) και το ρίχνω στη πλάκα.

...Ω Ελλάς ηρώων χώρα τι γαϊδάρους βγάζεις τώρα. :grin:

Υ.Γ. Δεν εξαιρώ και τον εαυτό μου.

 

Έχεις Δίκιο! Απλά άλλο το πλαστό πτυχίο και άλλο το "υπεργολαβικό". Δυστυχώς το 2ο είναι νομιμο εφόσον κάποιος το αποκτήσει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.