Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωταγωγός, Αίθριο, Ακάλυπτος χώρος


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,
θα ήθελα τα φώτα σας.
Στην κάτοψη που επισυνάπτω βλέπετε τον επονομαζόμενο χώρο ως "αίθριο" (υπάρχει και ενδεικτική τομή) χωρίς όμως να μπορώ να εξασφαλίσω τις αποστάσεις Δ που προϋποθέτει το αίθριο.
Πώς θα μπορούσα να δηλώσω αυτόν τον χώρο ώστε να χρησιμοποιήσω τα ανοίγματά του για φυσικό φωτισμό-αερισμό σε χώρο κύριας χρήσης της κατοικίας (δηλαδή στο υπνοδωμάτιο); Απ' όσο γνωρίζω, εαν δηλωθεί φωταγωγός και μετρήσει στην κάλυψη δε μπορώ να τον χρησιμοποιήσω. Ακάλυπτος δεν είναι γιατί δεν είναι σε επαφή με κάποιο όριο του οικοπέδου.....Τί μπορεί να είναι;;;;

Διευκρινίζω, ωστόσο, ότι έχω πολύ υπόλειμμα δόμησης και κάλυψης κι έτσι δε με απασχολεί αν απαιτείται η προσμέτρηση σε κάποιον συντελεστή από τους δύο.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

post-41212-0-15007200-1400014388_thumb.jpg

post-41212-0-49071100-1400014418_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι διαμπερές κατακόρυφο άνοιγμα του κτηρίου που φυτεύεται στη στάθμη του εδάφους και μπορεί να χρησιμοποιηθεί για φωτισμό του έχοντος Δ στο άνοιγμα.

Δε μετράει στη δόμηση (11.6.κθ) ή στην κάλυψη (12.4.ε) και μπορεί να συμμετάσχει στη φύτευση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ kan62!

 

Μία ακόμα διευκρίνιση: αναφέρεις ότι "μπορεί να χρησιμοποιηθεί για φωτισμό του έχοντος Δ στο άνοιγμα". Εγώ αντί για 3,75 που είναι το Δ, έχω στο άνοιγμα 3,70 και δεν μπορώ να το πειράξω.

Όμως, βάσει της περιγραφής στα 11.6.κθ και 12.4.ε σημειώνεται "ανεξαιρέτως διαστάσεων", άρα με καλύπτει;

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και τις γνώσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις ολοκληρο το Δ δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις για φωτισμό την μπαλκονόπορτα, επομένως δεν βγαίνει ο φωτισμός του δωματίου.

Επομένως θα τα βρεις υποχρεωτικά τα 5 εκ. ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μπορώ να χρησιμοποιήσω ενα κατακόρυφο διαμπερές άνοιγμα (κατά Γ.Ο.Κ. φωταγωγός) διαστάσεων 1,20μχ1,20μ για φωτισμό - αερισμό λουτρού, η θα πρέπει να έχω Δ στην διάσταση κάθετα στο άνοιγμα?

Link to comment
Share on other sites

Να το παω αλλιως αφου βλεπω οτι κανεις δεν απανταει :

 

Διαβαζω στο Άρθρο 11 του Κτιριοδομικου :

 

'' Για φωτισμό και αερισμό χώρων βοηθητικής χρήσης αρκεί να εξασφαλίζονται διαστάσεις α=3.00 + 0,10υ κάθετα προς το άνοιγμα και 1,20μ. παράλληλα προς Αυτό , άλλως ,αν δεν εξασφαλίζονται αυτές οι διαστάσεις επιβάλλεται η εγκατάσταση τεχνητού φωτισμού και αερισμού ''

 

Αν εχω λοιπον ενα τυφλο μπανιο υπαρχουν τα εξης  τινά :

 

α) Φωτισμος - αερισμος μεσω αιθριου ελαχιστων διαστασεων ΔχΔ

 

β) Φωταγωγος (διαμπερες ανοιγμα κατα Ν.Ο.Κ.) το οποιο ΔΕΝ μετραει σε δομηση, μετραει ομως σε καλυψη και ογκο, διαστασεων 1,20 Χ Δ

 

γ) Τεχνητος ή εμμεσος αερισμος & εμμεσος  φωτισμος

 

 

Τα λεω καλα ή  μου ξεφευγει κατι?

Edited by salpigoal
Link to comment
Share on other sites

Στα α) και β) δε βλέπω κάποιο τυφλό μπάνιο ...

Στο β), μην είσαι απόλυτος, υπάρχει και η παρ. 4.ε του άρθρου 12 του ΝΟΚ ...

 

Κατά τα άλλα ... από το γ) προς το α) ... ότι μπορείς να κάνεις καλύτερο ...

Link to comment
Share on other sites

Σωστα εχεις δικιο, το διαμπερες ανοιγμα δεν μετραει ουτε σε καλυψη, δομηση και ογκο.

 

Απλα με μπερδευει η ερμηνευτικη εγκυκλιο του Ν.Ο.Κ. (άρθρο 11 Παρ. 6η & 6 κθ) που αναφερει οτι απο τα διαμπερη ανοιγματα δεν αποκτουν προυποθεσεις φυσικου φωτισμου οι χωριοι κυριας χρησης εκτος και αν προκειται για αιθριο. Στους χωρους κυριας χρησης, φανταζομαι δεν εννοει το μπανιο....

Link to comment
Share on other sites

Η αποψη μου ειναι οτι για να εχεις παραθυρο σε μπανιο πρεπει να εχεις καθαρη αποσταση μπροστα απο αυτο Δ φωταγωγου και παραλληλα με το παραθυρο διασταση τουλαχιστον 1.20.

Αν θελεις μονο φωτισμο κανε υαλοτουβλο μη ανοιγομενο οποτε ο φωταγωγος μπορει να εχει οποιαδηποτε διασταση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.