Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωταγωγός, Αίθριο, Ακάλυπτος χώρος


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα, θα ήθελα αν σας είναι εύκολο, την γνώμη σας για 2 θέματα.

αφορα σε οικοπεδο 268μ2 χωρις υψομετρική διαφορα, εντός σχεδίου, στην Αθήνα, με πρόσωπο 9,00μ και βάθος 30μ. Νέα οικοδομή με χρήση 15 μικρών διαμερισματων. 

1. Θέμα μη εξασφαλισης απαιτούμενων (15) θέσεων στάθμευσης. Ακόμα και με 2 υπογεια-pilotis- asunder αυτοκινήτων, δεν εξασφαλιζονται. Τι δυνατότητες υπάρχουν, αν υπάρχουν για εξαγορα;

2. Στα πλάγια όρια κολλάω και λόγω παρακειμενων ομορων και λόγω διάστασης 9.00μ κτιρίου. Στο ένα όριο αφήνω ακάλυπτο χώρο με αποσταση κάθετη στο οριο =δ και παράλληλη στο όριο διάσταση >δ και <Δ. Εκεί θα ήθελα φωτισμό κλιμακοστασιου (κάθετη προς το ανοιγμα=δ). Ο χώρος αυτός έχει τις προϋποθέσεις να μετρήσει στον υποχρεωτικό ακαλυπτο;

Περιμένω νέα σας. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

σύμφωνα με τον Νοκ Άρθρο 11 Παρ 6κδ, πλέον επιτρέπεται η κατασκευή υπογείων ορόφων και κάτω από το υπόσκαφο. Γνωρίζετε αν μπορώ να έχω :

-διαμπερές άνοιγμα (όπως αναφέρεται στην ίδια παράγραφο) μέχρι το υπόγειο του υπόσκαφου;

-αίθριο σε υπόσκαφο; ή δημιουργώ με αυτόν τον τρόπο και άλλες όψεις στο κτίριο μου και δεν θεωρείται υπόσκαφο πια;

- οι χώροι γύρω από ένα αίθριο που καταλήγει στο υπόγειο εξακολουθούν να θεωρούνται υπόγειοι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Edited by CaZo
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Στο άρθρο 14 του ΝΟΚ, γράφει:

Quote

5.      Οι χώροι κλιμακοστασίου καλύπτουν τις προϋποθέσεις φυσικού φωτισμού και αερισμού εφόσον έχουν ανοίγματα προς ακάλυπτους χώρους ή ελεύθερο ανοιχτό χώρο ελάχιστης διάστασης δύο (2,00 μ.) μέτρων κάθετα προς την πλευρά των ανοιγμάτων. Οι χώροι κύριας χρήσης καλύπτουν τις προϋποθέσεις φυσικού φωτισμού και αερισμού εφόσον έχουν ανοίγματα προς ακάλυπτους χώρους ή ελεύθερο ανοιχτό χώρο ελάχιστης διάστασης δ κάθετα προς την πλευρά των ανοιγμάτων.[ 1] 

Ως ελεύθερο ανοιχτό χώρο εννοεί και κατακόρυφο διαμπερές φρεάτιο (κοινώς φωταγωγό)?
Δηλαδή αντί βάσει κτιριοδομικού να απαιτείται για β.χ. α*1,20, πλέον απαιτείται 2,00*1,20? (και αντίστοιχα για κ.χ. αντί για α*2,50 απαιτείται δ*2,50?
Αν δεν ισχύει αυτό, τότε τι θέλει να πει ο νομοθέτης?
Edited by analysis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Kαλησπέρα, 

επειδή το θέμα αναφέρει ακάλυπτους χώρους ήθελα να διατυπώσω εδώ την απορία μου. Στους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου επιτρέπονται διαμορφώσεις όπως μπαζωμένες βεράντες. Βλέπω στον ΝΟΚ άρθρο 17, παρ.3γ αναφέρει πως βεράντες επιτρέπεται μέχρι το 1/2 της όψης και πλάτος μέχρι 1,5μ. 

Δηλαδή μπαζωμένη βεράντα στο ισόγειο απαγορεύεται να είναι μεγαλύτερη του 1,5μ.? Και δεν μπορεί να καταλαμβάνει ολόκληρη την όψη στην οποία αντιστοιχεί; Το βλέπω πολύ συχνά και σε νέες άδειες οι βεράντες (μπαζωμένες) να καταλαμβάνουν ολόκληρη την όψη; Καταλαβαίνω εγώ κάτι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν, Dimitrios1991 said:

ΝΟΚ άρθρο 17, παρ.3γ αναφέρει πως βεράντες επιτρέπεται μέχρι το 1/2 της όψης και πλάτος μέχρι 1,5μ. 

αυτές οι προυποθέσεις αναφέρονται στα cour anglaises.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, melissa said:

αυτές οι προυποθέσεις αναφέρονται στα cour anglaises.

ευχαριστώ για την απάντηση το εξακρίβωσα πριν λίγο. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ. ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΕΧΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΙΔΙΩΤΗΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ.

Ο ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ ΣΕ ΤΡΙΩΡΟΦΗ ΟΙΚΟΔΟΜΗ ΣΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΙΧΟ (ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ ) ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΤΜΗΜΑ ΤΟΙΧΟΥ ΜΕ ΥΑΛΟΤΟΥΒΛΟ ΣΤΟ ΚΛΙΜΑΚΟΣΤΑΣΙΟ ΓΙΑ ΦΥΣΙΚΟ ΦΩΤΙΣΜΟ.ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΤΟ ΓΕΙΤΟΝΙΚΟ ΚΤΗΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ 2.5-3 ΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΟΡΙΟ.Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΤΗΣ ΤΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ. ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ???? 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.