Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

σωστη επιλογή μεταπτυχιακού


gio_ser

Recommended Posts

Εγώ ξαναλέω, τράβα μία από την σχολή σου και ρώτα τους καθηγητές σου. Αποκλείεται να βρεις καλύτερες γνώμες εδώ από αυτούς που έχουν σπουδάσιε έξω και ξέρουν το αντικείμενο.

 

Εξάλλου σε αυτούς θα καταλήξεις για να πάρεις συστατικές.

 

Με τον κύριο Ροδόπουλο διαφωνώ ως προς την Μεταδοτικότητα. Είναι ταλέντο κατ' εμέ και καλό είναι να την έχει ένας καθηγητής.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γνώριζεις κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα στην ελλάδα?ευχαριστώ

Νομιζω οτι το εαπ ειχε τετοιο προγραμμα. Δες επισης και τα διαπανεπιστημιακα του εμπ (γενικα). Στο προτεινα επειδη εισαι χημικος, οποτε πακετο με QA-QC ισως εχεις περισσοτερες ελπιδες να ασκησεις επαγγελμα στον κλαδο που σπουδασες. Βεβαια υπαρχει κ πιο ευκολος τροπος, απλα να περασεις ενα τρεινινγκ πιστοποιησης.

 

Παντως ειναι σιγουρο οτι το μεταπτυχιακο δεν προσφερει επαγγελματικη βοηθεια, τουλαχιστον στην ελλαδα. Στην τελικη κανε ενα ΜΒΑ κ μπες σε καμια τραπεζα

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νομιζω οτι το εαπ ειχε τετοιο προγραμμα. Δες επισης και τα διαπανεπιστημιακα του εμπ (γενικα). Στο προτεινα επειδη εισαι χημικος, οποτε πακετο με QA-QC ισως εχεις περισσοτερες ελπιδες να ασκησεις επαγγελμα στον κλαδο που σπουδασες. Βεβαια υπαρχει κ πιο ευκολος τροπος, απλα να περασεις ενα τρεινινγκ πιστοποιησης.

 

Παντως ειναι σιγουρο οτι το μεταπτυχιακο δεν προσφερει επαγγελματικη βοηθεια, τουλαχιστον στην ελλαδα. Στην τελικη κανε ενα ΜΒΑ κ μπες σε καμια τραπεζα

 

Πόσο εύκολο είναι κάτι τέτοιο...;

Edited by requiem_for_a_dream
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευκολότερο από το να περιμένεις επαγγελματική αποκατάσταση με μεταπτυχιακό μηχανικού στην Ελλάδα....

Link to comment
Share on other sites

Απ' την μέχρι τώρα έρευνα που έχω κάνει ως νέος πτυχιούχος στο θέμα "μεταπτυχιακό" έχω καταλήξει σε δύο συμπεράσματα:

1) Τα περισσότερα δωρεάν (ή "σχεδόν δωρεάν") Π.Μ.Σ. σε κεντρικά πανεπιστήμια είναι εξαρχής καπαρωμένα από "βύσματα" που είναι συνήθως και πτυχιούχοι από προηγούμενα έτη...για παράδειγμα, σ' ένα πρόγραμμα του Α.Π.Θ. που προσφέρει 20 θέσεις οι 14-15 θα είναι ήδη "μιλημένες" να πάνε σε πτυχιούχους του Α.Π.Θ., 3-4 σε πτυχιούχους Ε.Μ.Π.,Δ.Π.Θ. κ.λπ. και κάποια θέση θα δώσουν σε κάνα φωστήρα από Τ.Ε.Ι. ή από κάποιο πανεπιστήμιο του εξωτερικού!

Επίσης, η λογική της προτεραιότητας σε "μεγαλύτερης ηλικίας φοιτητές" και σε "άνεργους" (εξ' ου και οι άβολες ώρες διεξαγωγής των μαθημάτων) είναι αποτρεπτική προς άτομα με προοπτικές καριέρας...δεν είναι δυνατόν π.χ. να είσαι 25 ετών, να εργάζεσαι πάνω στο αντικείμενο σου σε σοβαρή εταιρία και να σου τρώει τη θέση κάποιος με τα ίδια τυπικά προσόντα (βαθμούς κ.λπ.) μόνο και μόνο επειδή είναι 30άρης και άνεργος!Όπως και να το δεις ο πρώτος έχει πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες σοβαρής αξιοποίησης των γνώσεων που θα αποκτούσε από τον δεύτερο...

2) Δε μπορεί να συγκριθεί ένα μεταπτυχιακό στην Ελλάδα μ' ένα οποιοδήποτε αντίστοιχο του εξωτερικού...στο εξωτερικό σ' όποιο πανεπιστήμιο και να χωθείς πριν ακόμη αποφοιτήσεις θ' αρχίσεις να λαμβάνεις προτάσεις για εργασία, στην Ελλάδα το πολύ-πολύ να έρθει κανένας να σου προτείνει καμιά δουλίτσα βιομηχανικού πλασιέ ή κάτι παρόμοιο!

 

Γνώμη μου είναι πως αν μπορεί κάποιος να κάνει ένα μεταπτυχιακό ίσα-ίσα για τη "λεζάντα" εύκολα, φθηνά και βολικά (π.χ. σε κάποιο Τ.Ε.Ι., στο ΔΙ.ΠΑ.Ε. κ.λπ.) και θέλει ας το κάνει έτσι, ώστε όταν και αν μεταναστεύσει και να έχει ένα εφόδιο επιπλέον και να μην έχει "λιώσει" στα θρανία ώστε αν χρειαστεί να "αντέξει" την παρακολούθηση ενός νέου, σοβαρού μεταπτυχιακού στη χώρα που θα καταλήξει...

Δεν αξίζει ούτε να δώσει 4-5 χιλιάρικα ούτε να χαραμίσει 2 επιπλέον χρόνια τουλάχιστον "full-time" παρακολούθησης (τα οποία de facto θα τον πάνε πίσω) εδώ πέρα!

Edited by Emporas
Link to comment
Share on other sites

επειδή έψαξα και εγώ το θέμα μεταπτυχιακό και απόδοση, κατά την γνώμη μιας και έχεις την κατάλληλη ειδικότητα, κάνε ένα μεταπτυχιακό στα πετρέλαια. Δες μισθούς στο Oil & research.

 

και όταν θα πέρνεις τα 100.000,00 μισθό στην Φιλανδία να πίνεις και ένα ποτό στο όνομα μου. (souther comfort με sprait)

 

Καλή τύχη....

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θέλετε να με τρελάνετε

 

Δεν υπάρχει πουθενά μισθός απο 100Κ και πάνω υπάρχει απο ΜΗΔΕΝ μέχρι τον Θεό. Το μηδέν είναι δεν έχω δουλειά και ο Θεός είναι μου έκατσαν τα πάντα. Κανένα MSc, PhD κλπ δεν αλλάζει το ΜΗΔΕΝ-ΘΕΟΣ.

 

Το χρήμα το ορίζουν οι γνώσεις, η εμπειρία, η τύχη, η φιλοδοξία και το στομάχι του καθένα. 

 

Οι γνώσεις- Γνώσεις απο μόνες τους δεν λένε τίποτα εφόσον δεν μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις (η θέση, η εταιρία κλπ δεν τις χρειάζονται)

Η Εμπειρία - Εαν είσαι σε ένα μαγαζί που κάνει τα ίδια και τα ίδια και δεν παίζει στα δύσκολα projects είσαι καμένος/νη. 

Τύχη- Μου έκαστε στο timing της ζωής και γνώρισα τον Α ο οποίος ήξερε το Χ και μου το έμαθε.

Φιλοδοξία- Εδω δεν έχει θέλω οικογενειακή ζωή, θέλω ηρεμία, θέλω ελεύθερο χρόνο, ΣΚ, δεν κάνω ταξίδια κλπ. 

Στομάχι- Το χρήμα πάει σε αυτούς που αντέχουν να εργάζονται σε ένα χώρο που θα πρέπει να συνεργαστούν απο τους καλύτερους μέχρι τους χειρότερους. Απο τους έξυπνους μέχρι τα βλήτα.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

για κοιτατε να δείτε σε αμερικάνικα sait ποιοι έχουν τους καλύτερους μισθούς. Οι γιατροι κάποιας ειδικότητας μέχρι και 170Κ.

Οι μηχανικοί μέχρι τον θεό δεν φτάνουν.

αμα δεν εχεις δουλείες βρίσκεις χρόνο και ψάνεις......

Link to comment
Share on other sites

Το 0 μέχρι το Θεό, πιάνει όλες τις ειδικότητες όλους τους ανθρώπους...Είναι γενικό. Δεν έχει να κάνει κατ'ανάγκη με ακαδημαικά προσόντα...

Σωμφωνώ με τον Ροδόπουλο για την ανάλυση πάντως..

Link to comment
Share on other sites

για κοιτατε να δείτε σε αμερικάνικα sait ποιοι έχουν τους καλύτερους μισθούς. Οι γιατροι κάποιας ειδικότητας μέχρι και 170Κ.

Οι μηχανικοί μέχρι τον θεό δεν φτάνουν.

αμα δεν εχεις δουλείες βρίσκεις χρόνο και ψάνεις......

Ναι ξέρω, από εκείνες τις μπακαλίστικες ιστοσελίδες που υπολογίζουν ετήσιες απολαβές χωρίς φόρους, κρατήσεις, ενοίκια, ασφάλιση, κόστος ζωής κ.λπ.

Απ'τα 100 χιλιάρικα δολάρια λοιπόν πόσα να μένουν "καθαρά" κάθε χρόνο άμα έχεις π.χ. 40% φόρο εισοδήματος, καμιά 20 χιλιάρικα ενοίκιο και καμιά 5-10 χιλιάρικα ασφάλιση;

20.000$;30.000$;

Δες και τι κόστος ζωής έχεις από εκεί και πέρα και κλάψε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.