Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ικρίωμα και εύκολη ανάβαση (σκάλα;)


csimeon

Recommended Posts

Εχω πενταόροφη υφιστάμενη πολυκατοικία.  Για την εκτέλεση εργασιών αντικατάστασης σωληνώσεων και επαναβαφή απαιτούνται ικριώματα εξωτερικά, πρόσοψης.  Τοποθετήθηκε σε μια όψη επί μιας απλής ευθείας μήκους 16μ βάσης και σε ύψος 5 ορόφων.

 

Εβγαλα άδεια εργασιών μικρής κλίμακας και πήρα πιστοποιημένη σκαλωσιά.  Διαπίστωσα στην παραλαβή της ότι ενώ πληροί όσες προδιαγραφές διάβασα (ενδεικτικά μόνο: εδράσεις, πλάτος, χιαστί, στηρίξεις, κουπαστές κλπ) δυσκολία στην αναρρίχηση/ανάβαση σε βαθμό ανασφάλειας , κατά την ερμηνεία μου.

 

Οσες σκαλωσιές μου "τύχανε" ως σήμερα ήταν σε οικοδομή και η ανάβαση γινόταν από σκάλες (μόνιμες ή προσωρινές) μέσα στο κτίριο και στη συνεχεία "έβγαινες" στη σκαλωσιά από μπαλκόνι / πόρτα /στηθαίο.  Εδώ επειδή η πολυκατοικία κατοικείται, μπορείς μόνο να τη σκαρφαλώσεις, δεν υπάρχουν σκάλες.  Οταν σκαρφαλώνεις κυριολεκτικά κρέμεσαι μισός απέξω για να αποφύγεις τα πατώματα.  Δεν υπάρχει υποχρέωση κλίμακας ανόδου στην περίφημη "Βεβαίωση Τύπου" για τύπο "Σκαλωσιά πρόσοψης", σύμφωνα με τους ισχύοντες νόμους και κανόνες;

 

Θεωρώ ότι είναι υποχρέωση του εγκαταστάτη της σκαλωσιάς ως μέτρο απαραίτητης ελάχιστης ασφάλειας και όχι κάτι "έξτρα" που ζητάω, αλλά δεν μπορώ να το τεκμηριώσω.

Link to comment
Share on other sites

Εχω πενταόροφη υφιστάμενη πολυκατοικία.  Για την εκτέλεση εργασιών αντικατάστασης σωληνώσεων και επαναβαφή απαιτούνται ικριώματα εξωτερικά, πρόσοψης.  Τοποθετήθηκε σε μια όψη επί μιας απλής ευθείας μήκους 16μ βάσης και σε ύψος 5 ορόφων.

 

Εβγαλα άδεια εργασιών μικρής κλίμακας και πήρα πιστοποιημένη σκαλωσιά.  Διαπίστωσα στην παραλαβή της ότι ενώ πληροί όσες προδιαγραφές διάβασα (ενδεικτικά μόνο: εδράσεις, πλάτος, χιαστί, στηρίξεις, κουπαστές κλπ) δυσκολία στην αναρρίχηση/ανάβαση σε βαθμό ανασφάλειας , κατά την ερμηνεία μου.

 

Οσες σκαλωσιές μου "τύχανε" ως σήμερα ήταν σε οικοδομή και η ανάβαση γινόταν από σκάλες (μόνιμες ή προσωρινές) μέσα στο κτίριο και στη συνεχεία "έβγαινες" στη σκαλωσιά από μπαλκόνι / πόρτα /στηθαίο.  Εδώ επειδή η πολυκατοικία κατοικείται, μπορείς μόνο να τη σκαρφαλώσεις, δεν υπάρχουν σκάλες.  Οταν σκαρφαλώνεις κυριολεκτικά κρέμεσαι μισός απέξω για να αποφύγεις τα πατώματα.  Δεν υπάρχει υποχρέωση κλίμακας ανόδου στην περίφημη "Βεβαίωση Τύπου" για τύπο "Σκαλωσιά πρόσοψης", σύμφωνα με τους ισχύοντες νόμους και κανόνες;

 

Θεωρώ ότι είναι υποχρέωση του εγκαταστάτη της σκαλωσιάς ως μέτρο απαραίτητης ελάχιστης ασφάλειας και όχι κάτι "έξτρα" που ζητάω, αλλά δεν μπορώ να το τεκμηριώσω.

 

 

δες αυτο:     http://www.ggb.gr/%CE%9D%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B1/%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CE%AF%CE%95%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%B3%CE%AE%CF%82/tabid/141/language/el-GR/Default.aspx

 

ελπιζω να βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

δες αυτο:     ...

ελπιζω να βοηθησει

Ευχαριστώ όχι αυτό λέει τα βασικά.

 

Ωστόσο στο ΠΔ778/80 και σε κάποιο μεταγενέστερο σχετικό με ασφάλεια που δεν συγκράτησα όταν το διάβασα.... αναφέρεται υποχρέωση κεκλιμένων επιπέδων ελλείψη δυνατότητας πρόσβασης από σκάλα εσωτερικά στο κτίριο.  Συγκεκριμένα :

Άρθρον 16 - Κεκλιμένα επίπεδα

 

1. Η ανάβασις εις τα υψηλότερα δάπεδα των ικριωμάτων ως και εν γένει δάπεδα εργασίας,

εφ  όσον  δεν  υπάρχουν  εσωτερικαί  ή  άλλαι  σταθεραί  κλίμακες,  γίνεται  μέσω  κεκλιμένων

επιπέδων. Η κλίσις τούτων ως προς το οριζόντιον επίπεδον, δεν δύναται να υπερβαίνη τας

τριάκοντα μοίρας (300). 

 

 

Σκάλα δεν αναφέρεται πουθενά, πάντα ράμπα λοιπόν;

(Προφανώς έχει λογική διευκόλυνσης εργαζομένων που μεταφέρουν πράγματα, αλλά μερικές φορές θα βόλευε καλύτερα επίπεδο πάτωμα και σκάλα, ενώ τα υλικά μπορούν να δένονται και να ανεβαίνουν)

Link to comment
Share on other sites

1. Η ευθύνη σχεδιασμού, συναρμολόγησης, χρήσης και αποσυναρμολόγησης σκαλωσιάς είναι πάντα του μηχανικού. Και στα δικαστήρια ...

2. Η σκαλωσιά (δηλ. η απαίτηση μελέτης-επίβλεψής της) είναι πολλές φορές αποκλειστικός λόγος για την απαίτηση διαδικασίας αδειοδότησης.

3. Οι πιστοποιήσεις ή οι βεβαιώσεις τύπου δεν αντικαθιστούν την απαραίτητη μελέτη του μηχανικού. Δίνουν μόνο στοιχεία για τη μελέτη του.

4. Η διάταξη για τις ράμπες είναι τόσο παλιά, όσο και οι ράμπες στις σκαλωσιές.

5. Ποτέ (μα ποτέ) δεν κινούμαστε στην εξωτερική πλευρά της σκαλωσιάς.

6. Οι γραπτές διατάξεις των κανόνων ασφαλείας για σκαλωσιές γεμίζουν βιβλιοθήκες ... η μη εφαρμογή τους καταστρέφει οικογένειες !

Link to comment
Share on other sites

...  Οταν σκαρφαλώνεις κυριολεκτικά κρέμεσαι μισός απέξω για να αποφύγεις τα πατώματα.  .

....

...

Θεωρώ ότι είναι υποχρέωση του εγκαταστάτη της σκαλωσιάς ως μέτρο απαραίτητης ελάχιστης ασφάλειας και όχι κάτι "έξτρα" που ζητάω, αλλά δεν μπορώ να το τεκμηριώσω.

 

Αν έχεις οριστεί επιβλέποντας του έργου την ευθύνη για ότι συμβεί την έχεις και εσύ.

Και αφού λες ότι όταν σκαρφαλώνουν στην σκαλωσιά κρέμεσαι απέξω σταμάτησε ΤΩΡΑ τις εργασίες και με γραπτή εντολή σου προς ιδιοκτήτες και στην εταιρία που σου έβαλε την σκαλωσιά, να φτιαχτεί πρώτα σωστή η σκαλωσιά και μετά να συνεχίζουν τα έργα.

Μη το αναβάλεις καν για αύριο, αλλά άμεσα την διακοπή των εργασιών.

 

Δώσε μεγάλη προσοχή στις επισημάνσεις που έκανε ο συνάδελφος KAN62

 

Μη αναζητάς εσύ να τεκμηριώσεις, αλλά σταμάτα τα όλα και μέχρι να στο τεκμηριώσει ο εγκαταστάτης.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Συνάδερφοι καλησπέρα

 

Πρόκειται να βγάλω ΕΕΜΚ για επισκευές/ επαναχρωματισμό πρόσοψης με χρήση ικριωμάτων. Επειδή δεν έχω ξανακάνει κάτι τέτοιο, μπορείτε αν με συμβουλέψετε πώς να κινηθώ και τι να προσέξω?

Καταλαβαίνω για παράδειγμα ότι θα πρέπει η σκαλωσιά να είναι πιστοποιημένη - όταν την τοποθετούν θα μου παραδώσουν κάποιο έγγραφο? Και αν ναι, αυτό τι θα εξασφαλίζει?

Υπάρχουν άραγε εταιρείες εγκατάστασης που αναλαμβάνουν και την ευθύνη του έργου? Ή κάποιο είδος ιδιωτικής ασφάλειας που καλύπτει σε περίπτωση ατυχήματος?

 

Η οικοδομή είναι διώροφη, αλλά εξακολουθώ να χ-ζ-μαι με τα θέματα εργατικής ευθύνης..

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

Καταλαβαίνω για παράδειγμα ότι θα πρέπει η σκαλωσιά να είναι πιστοποιημένη - όταν την τοποθετούν θα μου παραδώσουν κάποιο έγγραφο? Και αν ναι, αυτό τι θα εξασφαλίζει?

Υπάρχουν άραγε εταιρείες εγκατάστασης που αναλαμβάνουν και την ευθύνη του έργου? Ή κάποιο είδος ιδιωτικής ασφάλειας που καλύπτει σε περίπτωση ατυχήματος?

 

Ζητάς βεβαίωση στατικής επάρκειας από πολ μηχ. υπάρχουν αρκετές εταιρίες εγκατάστασης ικριωμάτων σε όλη την Ελλάδα. Η σκαλωσιά θα πρέπει επίσης να διαθέτει κάπου ταμπελάκι/καρτέλα εβδομαδιαίου/ημερήσιου ελέγχου που θα υπογράφει κάποιος (εσύ ή άλλος) για τον έλεγχο της. Απέφυγε τις παλιατζούρες, τις πατέντες, τα μαδέρια και τα γνωστά ελληνικά ''εντάξει έχω τη σκαλωσιά 40 χρόνια στις οικοδομές και κρατάει, φαίνεται''. Βρες σκαλωσιά για να καλύπτει όλες τις εργασίες που χρειάζεσαι, να είναι μεταλλική, με σοβατεπί, μπάρα στο 1.10 m και αντίστοιχη στο μεσοδιάστημα.

ρίξε μια ματιά και στη νομοθεσία:  Υ.Α. 16440/Φ.10.4/445/1993 , Εγκ. 130210/1997

http://www.elinyae.gr/el/category_details.jsp?cat_id=903

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σοβατεπι σε σκαλωσια δεν εχω δει ποτε και πουθενα. Ασε που δεν εχει και λογικη, πιο πολυ παγιδα ειναι....βεβαια η νομοθεσια οντως το προβλεπει οποτε τι το ψαχνω ε?

Link to comment
Share on other sites

Σοβατεπι, καταπακτή, σκάλα πρόσβασης και φυσικά μπάρες είναι απαραίτητα. Συνεργείο που έρχεται χωρίς αυτές τις προδιαγραφές πάει σπίτι του. Βέβαια έχουμε πολύ αυστηρές προδιαγραφές σαν εταιρεία αλλα και η νομοθεσία τα προβλέπει αυτά

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.

Δεν έχω ασχοληθεί με τις οικοδομές ούτε έχω μελετήσει τα σχετικά ΦΕΚ για τα μέτρα προστασίας που απαιτούνται σε αυτές.(κάτι έχει εδώ http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/DRASTHRIOTHTES/SEMINARIA/PALAIOTERA_SEMINARIA/KYKLOS%20SEMINARION%20MIKRIS%20DIARKIAS/SHMEIWSEIS/YGEIA%20KAI%20ASFALEIA%20STA%20TEXNIKA%20ERGA/%E9%F3%F7%FD%EF%F5%F3%E1%20%ED%EF%EC%EF%E8%E5%F3%DF%E1.pdf και στον ελινυαε αλλά είναι αρκετή ύλη για μελέτη για να λύσουν τις συγκεκριμένες απορίες μου:) )

Τα ικριώματα δεν πρέπει να είναι εξολοκλήρου μεταλλικά?Δηλαδή να μην χρησιμοποιούνται καθόλου μαδέρια?Οι εργαζόμενοι δεν πρέπει να φοράνε ζώνες ασφαλείας για εργασία σε ύψος και τα αντίστοιχα εξαρτήματα και να έχουν τα απαραίτητα πιστοποιητικά εκπαίδευσης και ιατρικής βεβαίωσης για εργασία σε ύψος?Δεν πρέπει αντί για το πράσινο δίχτυ να χρησιμοποιείται μεταλλικό πλέγμα ώστε να εγγυάται ότι δεν θα πέσει τίποτα ή κάποιος στο δρόμο?

Σε πολυκατοικίες ποτέ δεν μου έχει τύχει να δω κάτι από τα παραπάνω. Έχω δει στο εξωτερικό και δυο φορές νομίζω σε ένα ξενοδοχείο στην Αθήνα και σε ένα κτίριο στον Πειραιά.

Επίσης γίνεται ασφάλιση αστικής ευθύνης για τα ικριώματα και αν ναι από ποιόν?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.